Operasyon olmamış gibi

Operasyon olmamış gibi

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ekibinin yüzündeki burukluk, kongre konuşmasına yansımadı. Davutoğlu, tam tersine kongreden iki gün önce partide yaşanan Saray operasyonu hiç olmamış gibi davranmayı tercih etti. Kongre konuşması boyunca sık sık Cumhurbaşkanı’na atıf yapan, “Partimize nifak sokamayacaklar. Cumhurbaşkanımızla birlikte hep beraber bir aradayız” diyen Davutoğlu’nun hedefinde yine muhalefet partileri vardı.

Haberin Devamı

Konuşmanın Başbakan sıfatıyla yapılan ve ülke sorunlarına odaklandığı bölümü kenara bırakılırsa, dikkat çeken en önemli vurguyu, partinin kaybettiği iddia edilen 2001 ruhunu yeniden yakalaması konusundaki sözleriyle yaptı. Üstelik, ‘mütevazı olmak, kibirden uzak durmak, halka tepeden bakmamak, milletin hizmetkârı olmak, makam, mevki ve kısa dönemli hesaplar yapmamak’ konusundaki sözleri, parti içinde bu konuda yapılan iç hesaplaşmaları hatırlattı.
Davutoğlu, AK Parti’nin neredeyse unutulan ‘yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla’ mücadele sloganını bir kez daha anımsatırken, ‘ortak akıl, ortak hareket’ vurgusu yapmayı da ihmal etmedi. AK Parti’nin yolsuzluklarla çok tartışıldığı dönemlerde sık sık gündeme getirip bir türlü gerçekleştiremediği Siyasi Erdem ve Siyasi Etik Komisyonu’nu bu kez parti içinde kurduğunu açıklaması, Davutoğlu’nun ‘kişisel duyarlılıklarının’ başlıkları olarak nitelendirildi.

MAKAS YORUMLARI

Haberin Devamı

Davutoğlu’nun kongre konuşmasında sık sık kullandığı ‘yeni yürüyüş ve yeni yol’ nitelemesi de ‘iki gün önceki makas değişikliğini mi kastediyor?’ yorumlarına neden oldu.

Haberle ilgili daha fazlası: