Önlem yok

Maltepe'de ölen bir köpeğin kuduz olduğunun anlaşılmasından sonra alarm ilan edilen beş malahhelede alanda sokak köpekleri cirit atıyor.

Maltepe'nin Fındıklı, Girne, Zümrütevler, Başıbüyük ve Aydınevler mahallelerinde yaşayanlar pankart asılarak kuduz alarmı ilan edilmesi dışında sokaklarda başıboş köpeklerin dolaştığını ve hiçbir önlem alınmadığını iddia etti. Bazı çocukların bu köpeklerce ısırılması nedeniyle şikayette bulunduklarını belirten vatandaşlar, bazı okullarda da kuduz tehlikesi olduğuna dair anonslar yapıldığını ve çocukların başıboş köpeklerin çok olmasından dolayı okula gitmekten korktuklarını söylediler.

Köpekleri topluyoruz

Belediye yetkilileri ise Kartal Kaymakamı Celal Dinçer’in kendilerine geçtiğimiz hafta 3285 sayılı yasanın 119. maddesi c fıkrası uyarınca, karantina altına alınan bölgedeki başıboş hayvanlara yönelik geniş çaplı itlaf yapılmasına dair yazı gönderdiğini kaydederek, kuduzla mücadelede gerekli önlemlerin bu yasa çerçevesinde alındığını bildirdiler.

Özellikle başıboş köpeklere yönelik uzun vadeli bir tarama işlemi başlattıklarını kaydeden yetkililer, şu ana kadar şüphelenilen hayvanların toplanarak kontrolden geçirildiğini, kuduz olanların ise itlaf edildiğini bildirdiler.

Kuduz olduğu anlaşıldı

Maltepe'de geçtiğimiz günlerde ölen bir köpeğin kuduz olduğunun ortaya çıkmasından sonra beş mahalleyi kapsayan yaklaşık 10 kilometrekarelik bir alan, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Kartal İlçe Müdürlüğü tarafından karantinaya alınmıştı.

İstanbul Tarım İl Müdür Yardımcısı Veteriner Hekim Azmi Yüksel, bir süre önce ölen ve Fındıklı Mahallesi’nde oturan Arif Kurt’a ait köpeğin, Pendik Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü’nde 7 Ekim’de yapılan analizinde kuduz olduğunun ortaya çıktığını belirtmiş, kuduz tehlikesi nedeniyle gerekli önlemlerin alınması için yetkililerin uyarıldığını söyledi.

Bölge girişine halkı uyarmak için Kartal İlçe Tarım Müdürlüğü’nün imzasıyla, ‘‘Bu bölgede kuduz hastalığı vardır’’ yazılı pankart asıldığını ifade eden Yüksel, şöyle konuştu:

‘‘Kuduz olduğu belirlenen köpeğin ısırdığı sahibi hala aşı tedavisi görüyor. 3285 Sayılı Hayvan Hastalıklarıyla Mücadelede Usul Yasası çerçevesinde pankart asıldı. Kuduz hastalığı bir bölgede ortaya çıktığında giriş-çıkış noktaları konusunda halkı bilgilendirmek için böyle bir pankart asılır. Asılmaması suçtur. Gerekli yerler uyarıldıktan sonra, tespit edilen bölge karantina altına alındı. Ancak, kuduzla mücadelede en etkili yöntem, başıboş hayvanların ortadan kaldırılmasıdır.’’

Haberle ilgili daha fazlası: