GeriGündem Onlar şaka yapmış olabilir ama sayıları gittikçe artıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Onlar şaka yapmış olabilir ama sayıları gittikçe artıyor

Onlar şaka yapmış olabilir ama sayıları gittikçe artıyor
refid:24908479 ilişkili resim dosyası

Polonya’da iki Türk genç Nazi selamı verdiği için gözaltına alındı. Gençler, yaptıklarının masum bir şakadan ibaret olduğunu söyledi. Ancak Türkiye’de internet üzerinden yükselişe geçen ırkçılık şaka kaldırmayacak biçimde göze batıyor.

Polonya’nın doğusundaki Majdanek toplama kampı, 1941’den 1944’e kadar Nazilerin ölüm kustuğu onlarca işkence merkezinden biriydi. Bugün insanlığın en sefil anlarına ev sahipliği yapmış bir müze olarak kullanılıyor. Geçen hafta öğrenci değişim programıyla Polonya’da bulunan iki Türk genci bu kampı ziyaret etti. İddialara göre kampı ziyarete gelen İsrailli bir gruba Hitler’in meşhur ‘Heil’ selamını Verdikleri için de gözaltına alındılar.

Polonya yasalarına göre üç yıl hapis cezasıyla yargılanacak olan gençler, yaptıklarının ‘masum bir şaka’ olduğunu söyledi. Tabii ki yaptıkları hareket bir şaka olabilir. Fakat Türkiye’de özellikle internette sayıları gittikçe artan ırkçı grupların pek de şaka kaldırır yanı yok.

Resmi olarak kabul edilmek istenmese de Türkiye’de ırkçılık günlük hayatın bir parçası. İzlerini sokaktan stada pek çok yerde görmek mümkün. Bugün bir kesim, ırkçılığı açıkça dile getirmekten çekinmiyor. Son dönemde internet üzerinden organize olan ırkçı grupların sayısında gözle görülür bir artış var. Bunların içinde en çok dikkat çekeni kendilerini ‘Türk Naziler’ olarak adlandıranlar. Facebook’ta farklı grupları ve internet siteleri var. Birbirleriyle de mücadele içinde olan bu grupların ortak paydası ırkçılık.

Irkçı gruplar arasında en ‘sofistike’ olanı ‘Türk Nazi Partisi’ isimli oluşum. Kendilerine ait internet sitesinde “sosyal medyada şubemiz yoktur” şerhi düşen Türk Nazi Partisi, amaçlarını “Türk Nasyonel Sosyalizminin tarih içinde, Türk halkının ihtiyaçlarına göre belirlenmiş ilkelerinin halkımıza anlatılması ve Türk Nazizminin temel esaslarını ortaya koymak” olarak açıklıyor. Yani ‘Türk tipi Nazizm’den bahsediyorlar. Yakın tarihe biraz ilgi duyanların “Türklük ve Nazizm’in ne alakası olur?” diye soracağını tahmin ettikleri için olsa gerek konuyu şöyle netleştirmeye çalışmışlar:

“Nasyonel Sosyalistler tüm Türk Nazileri’ni, Beyaz ırkın ve Türk ırkının üstünlüğüne, Türk ırksal yapı ve özelliklerinin ve Türk kültürünün korunması gerektiğine inanır.”

‘Türk Nazi Partisi’yle temas kurmamıza rağmen sorularımıza cevap vermedikleri için hareketin içinde aktif kaç kişi olduğunu bilemiyoruz. Ancak internet sitesinin bugüne kadar 245 bin kişi ziyaret etmiş. Sitedeki bilgilere göre Türk Nasyonel Sosyalistleri beyaz ırkın üstünlüğüne inanıyor. Türk, Alman, Fransız olmak için beyaz ırktan gelmeyi şart koşuyor.

Tabii başlı başına sorunlu olan bu tanımda beyaz Türklük ile beyaz ırktan olmanın birbirine karıştırıldığı izlenimi doğuyor. Antropolojik olarak Türkleri beyaz ırk saymak ve Hitler’in ari ırk tanımlamasına sokmak pek mümkün değil. İşin daha tuhafı sitelerinde “alışverişimi Türk’ten yapıyorum, param PKK’ya gitmiyor” diyen Türk Nazilerin düşündüğünün aksine, konuştukları dil bakımından İndo Cermen dil ailesine mensup Kürtlerin, Hitler’in ‘Ariyan’ tanımına daha yakın olması. Yani Türk Naziler için kötü haber: Hitler

Onlar şaka yapmış olabilir ama sayıları gittikçe artıyor
antropolojisine göre Kürtler daha ‘beyaz’.

Bütün büyük uygarlıkların beyaz ırk tarafından yaratıldığını (ve Türklerin de beyaz ırk olduğunu) iddia eden Türk Nazi Partisi; komünizme, kapitalizme ve aşırı liberalizme karşı olduğunu beyan ediyor. Türklüğün kan bağı yoluyla korunması gerektiğini iddia ediyor. İnternet sitelerinde “ufolar ve Nazilerin ilişkisi”, “fuhuşun önlenmesi” gibi farklı makaleler ve Nazi dönemi afişlerini bulmak da mümkün. En ilginci ise sitede Osman Pamukoğlu’nun sözlerine ve genel başkanı olduğu HEPAR’ın logosuna yer verilmesi.

NAZİ BİRLİĞİ BLOĞU
İnternetteki bir diğer oluşum ise ‘Türk Nazi Birliği’ ismini taşıyor. Sitedeki makalelere bakınca Hitler ve Atatürk arasında fantastik bir bağ kurulmaya çalışıldığı göze çarpıyor. ‘Hitler’in Sofra Sohbetleri’ isimli hayli tartışmalı kitaba atıfta bulunularak Hitler’in "Bütün enerjimi Atatürk’ten alıyorum.O’nun hayatı bizim feyizli ısığımızdır" dediği iddia ediliyor. Hatta yine aynı esere atıfla, ‘führerin’ “Atatürk’ün ilk öğrencisi Duce (Mussolini) ikincisi de benim” dediği bile yazılanlar arasında. Hemen belirtelim, tartışmalı da olsa böyle bir kitap mevcut ama içinde Atatürk’e ilişkin bu ifadeler yok. Zaten Hitler’in herhangi bir konuda Mussolini’nin arkasında kalmayı kabul edip böyle söylediğini düşünmek de hayli iyimser bir fantazi olur.

Türk Nazi grupları Facebook’ta da etkin. Kendilerine ait birkaç grupta fotoğraflar ve çeşitli yazılar paylaşıyorlar. Kullanıcılardan 500’ün üzerinde ‘beğeni’ almışlar. Türkiye’nin Nasyonel Sosyalizm sayesinde ‘kurtulacağına’ inanıyorlar. Bu gruplarda ilginç paylaşımlar söz konusu. Atatürk’ün cenazesine katılan Nazi subayının öyküsü bunlardan biri. Hitler’in 1940 yılında yaptığı iddia edilen ulusa sesleniş konuşmasında söylediği “Bu dünyada soylu iki ırk vardır. Bunlar Türkler ve Almanlardır” sözü de diğeri. Ama en iddialısı gamalı haçın neden Müslüman sembolü olduğuna yönelik makale.

Anlaşılan o ki kendilerine Türk Nazileri adını veren mikro faşist gruplar Türk-İslam sentezinde billurlaşan aşırı milliyetçiliğin internetle güncellenmiş versiyonundan başka bir şey değil. Bazıları bunu naif bir girişim olarak görebilir. Mesela Türkiye’de 2005 yılında 12 kitabevinden aynı anda çıkıp çok satanlar listesine giren Hitler’in Kavgam kitabını önerip Facebook’ta şu mesajı yazan kişi, onlardan biri sayılabilir: “Onlarca kişi Adolf Hitler’i zalim bir kişi olarak tanır ve bilir, böyle düşünmeden önce lütfen önce bir kendi yazdığı Mein Kampf (Kavgam) adlı kitabını okusun.”
Siz zahmet etmeyin, buyurun Kavgam isimli o müsveddeden üç cümle alıntılayalım:

“Bana öyle geliyor ki içinde bulunduğumuz durumu düzeltmek ancak iki şekilde mümkün olabilirdi: Birincisi köklü bir sorumluluk duygusundan ilham alarak gelişme yolunda daha sağlam temeller atmak. İkincisi, ıslahı mümkün olmayan çocukları sert bir kararla yok etmek!” (Kavgam, Kum Saati Yayınları, 2002, s. 25)

Türk Nazilerin internet sitesi ‘Allah Türk’ü korusun’ sözüyle açılıyor. Gerçekten de Allah Türk’ü ırkçılık belasından korusun. Türk’ü ve herkesi!

NEFRET SUÇUNA YAPTIRIM YOK

Türkiye’de henüz nefret suçlarıyla ilgili bir yasa olmadığı için ırkçılığa ilişkin TCK’nın 216. maddesinde yer alan “Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” hükmü uygulanabiliyor. Ancak Fazıl Say’a Hayyam Rubaisi sebebiyle ceza getiren bu madde ırkçılığa karşı Avrupa’da uygulanan yasal çerçevenin uzağında. Demokratikleşme paketine giren nefret suçu yasasının içeriği bu konuda belirleyici olacak.

TÜRK NAZİLER

TURANCILARA KARŞI

Türkiye’nin Nazi Almanyası’yla ilişkilerine yönelik çok sayıda spekülatif çalışma var. İki ülke arasında 1941 yılında imzalanan Dostluk Antlaşması, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda rafa kalktı. Bugün kendilerini Türk Naziler olarak tanımlayanlar turancı fikirleri reddediyor. Turancılığın, Amerika ve Almanya desteğiyle yönlendirildiğini ve ‘Türk nasyonel sosyalist hareketi’ne ket vurduğunu iddia ediyorlar.

NEONAZİLER HER YERDE

Almanya’da 1990’larda özellikle Türkleri hedef alan Neonaziler Solingen’den dönerci cinayetlerine pek çok katliam yaptı. İsrail’deki Neonazilerin birkaç yıl önce bir kitapçıya saldırması şaşkınlık yarattı. Türkiye’de de geçen yıl İmralı görüşmelerine karşı yapılan mitinglerin birinde üzerinde çift başlı kartal amblemi olan bayraklar dikkat çekmişti.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False