Önemli ipuçları

Nesim Malki cinayetinde önemli ipuçları ele geçirildi. İslami Cihat'ın üstüne yıkılarak dini bir cinayet süsü verilmek istenen Malki cinayetinin ayrıntıları, bir polisin ihbarı üzerine yavaş yavaş şekillendi. İtiraflar sonucu ortaya bir isim çıkıyordu: EROL EVCİL

‘Malki cinayeti’nde hedef saptırıldığı ortaya çıktı. Cinayeti jandarma bölgesinde işleyen katiller, olaya karışan polisler aracılığı ile cinayeti İslami Cihat adlı radikal dinci terör örgütünün üstüne yıktılar. Polislerden biri jandarma ve emniyeti telefon kulübesinden arayarak, Musevi kökenli Malki'nin, İslami Cihat tarafından İsrail'i protesto için öldürüldüğünü bildirdi. Telefondaki polis, birkaç basın kuruluşuna da aynı yönde ihbarda bulundu. Cinayetten sonra, polisin olayla ilgili soruşturmayı, ‘Cinayet Jandarma bölgesinde gerçekleşti’ gerekçesiyle fazla deşmemesi dikkat çekti.

İHBARCI POLİS: GÜVENLİĞİM YOK

Ancak cinayetin İslami Cihat'la ilgisinin olmadığı, istihbarat görevlisi bir polis tarafından 1997 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ihbar mektubuyla iletildi. İstihbarat görevlisi, bilgi notu şeklinde hazırladığı gayrıresmi ve imzasız raporunda cinayeti tüm yönleriyle anlattı. Bu polis, itirafname gibi kaleme aldığı raporda, ‘‘Yıllardan beri yanlarında bulunup, onların her pislik işlerini gördüm, yaşadım ve yaptım. Hepsini biliyorum. Ama can güvenliğim yok. Malki'yi Evcil ile bir işadamı öldürttü. Yemin ederim ki, yakın tanığıyım’’ dedi.

1.4 TRİLYON KREDİ ALDI

Emniyet'e iletilen, ancak resmi evrak arasına alınmayan raporda, Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olan zeytin kralı Erol Evcil'in Dünya Bankası'ndan bile kredi aldığı ve kredi alımına kimlerin öncülük ettiğinin de özellikle araştırılması istendi. İtirafçı polis, Evcil'in o dönemde Türkiye İş Bankası'ndan da 1.4 trilyon lira kredi aldığını öne sürdü. Raporda, Evcil'in sigortacılık yaptığı yıllarda polis teşkilatının sigorta işlerine bulaştığına da dikkat çekildi.

EMEKLİ POLİSİ KİM VURDU?

Bursa'da iki yıl önce yapılan silahlı bir saldırı ile Malki cinayeti arasında önemli bir bağ da ortaya çıktı. Emekli bir polis memuru olan Hasan Özlü, şehrin ortasında kurşun yağmuruna tutuldu. Polisin dosyasını kapattığı saldırıya karışan kişi, vur emrini, polis olduğu öne sürülen Türker soyadlı bir kişiden aldığını itiraf etti.

Garipoğlu: Tanığım

Nesim Malki cinayeti soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve serbest kalan işadamı Hayyam Garipoğlu, dün yaptığı yazılı açıklamada, ‘‘Sanık değil, tanık olarak ifademe başvuruldu. İsnat edilen suçlar, beni yıpratmaya yönelik spekülasyondur’’ dedi. Malki cinayeti ile uzaktan yakından ilgisi bulunmadığını belirten Hayyam Garipoğlu, bilinçli bir şekilde, kendisinin bu olayla irtibatlandırılmak istendiğini öne sürdü. Bu tutumları insani ve ahlaki bulmadığını söyleyen Garipoğlu'nun açıklaması şöyle: ‘‘Son birkaç gün içinde yaşanan gelişmeler hiç kuşku yok ki Türk özel sektörünün saygın kuruluşlarının bir temsilcisi ve bir işadamı olarak maruz bırakıldığım durum beni çok fazlasıyla üzmüştür. Yüce Türk Adaleti'nin hakkımda vermiş olduğu takipsizlik kararı, ismim ve sahibi olduğum kuruluşlarla ilgili iddia ve suçlamalara karşı iyi bir cevap olmuştur. ’’ Garipoğlu, önümüzdeki günlerde düzenleyeceği bir basın toplantısı ile iddiaları cevaplandıracağını bildirdi.

Ünlü polis şefini maaşa bağladılar

İtirafçı polisin raporunda, Bursa'da görevli ve Susurluk Skandalı'na adı karışmış bir üst düzey bir polis görevlisi de suçlandı. Halen üst düzey görevde bulunan polis görevlisinin Evcil'den her ay düzenli bir bir şekilde banka havalesi ile önemli miktarda para aldığı belirtildi. Aynı üst düzey polis görevlisi zaman zaman Evcil'in uçağı ile şu anda DYP Bursa Milletvekili olan İbrahim Yazıcı'nın Marmaris'teki oteline gitti. Cinayetin her safhası konusunda kesin ve net bilgilere sahip olduğu bildirildi.

Erol Evcil çatışmaya bile girmiş

Zeytin kralı Erol Evcil, cinayetten sonra emekli ettirdiği 8 polise son model otomobiller, birer daire ve son teknoloji silahlar aldırdı. Polislerin büyük bölümünün Cinayet Masası'ndan, bir kaçının ise Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden emekli ettirildiği belirlendi. Evcil, polislerin koruması altında Bursa'da silahlı bir çatışmaya bile girdi. Bursa'da Taylan adlı bir gece kulübünde çıkan olayda Evcil silah kullandı ve çatışmaya girerek, adam yaraladı. Evcil silah kullandıktan sonra korumalığını yapan polislerle birlikte kulüpte adam da dövdü. Ancak bu olay da kapatıldı. Olayda, halen gözaltında bulunan Yusuf İlhan adlı polis şefinin de bulunduğu belirlendi.Haberle ilgili daha fazlası: