GeriGündem Önce güzellik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Önce güzellik

Erkekler akıllı değil, güzel kadınları tercih ediyor. Avrupa Konseyi'nin düzenlediği ‘‘Eşitliği sağlamak: Kadın ve Erkek Arasında Ortak Bir Mesele’’ konulu uluslararası seminerde sunulan bir raporda, erkeklerin zeki kadınlardan köşe bucak kaçtıkları, aptal ama seksi kadınların peşinden ise ısrarla koştukları belirtildi.

İsviçre'deki Fribourg Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Alberto Godenzi'nin hazırladığı ‘‘Erkekler ve Şiddet: Eşitsizliğin Mantığı’’ başlıklı raporda, ilginç bir araştırmanın sonuçları yer aldı. Tam 4 bin erkek üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, erkekler hâlâ kadında güzellik peşinde koşuyorlar, zeki ve kendi düşüncesinde ısrar eden kadından köşe bucak kaçıyorlar.

Prof. Dr. Godenzi'nin araştırmasına katılan erkeklere kadında aradıkları özelliklerin yer aldığı bir liste verildi ve bu listede yer alan özellikleri, kendi önceliklerine göre sıralamaları istendi. Bu özellikleri kendi açılarından önem sırasına göre düzenleyen erkeklerin verdikleri yanıtlara göre bir kadında aranan en önemli özellik, çekici dış görünüş çıktı.

EN ÇOK KORKTUKLARI

Araştırmada erkeklerin en çok korktuğu ve kaçtığı kadının ise ‘‘kendi fikrinde ısrar eden’’ kadın olduğu da belirlendi. Araştırmaya katılan erkekler, bu karakter özelliğine hiç olumlu yanıt vermediler.

Prof. Dr. Godenzi, araştırma sonuçlarını erkeklerin kadınları kendilerinden farklı görme arzusunun somut bir ifadesi olarak yorumluyor. Prof. Godenzi, kadın ve erkekler arasındaki fırsat eşitsizliğini kadını erkekten farklı tutan bu bakış açısının meşrulaştırıldığını vurguluyor. Prof. Dr. Godenzi, kadınlara yönelik şiddetin temelinde de ekonomik gücü elinde bulundurma faktörünün geldiğini vurgulayarak ‘‘Günümüzde gelir ve mülkiyet, yani ekonomik güç, sadece cinsler arasındaki eşitsizliği etkileyen asli faktör değil, aynı zamanda kadınlara yönelik şiddetin temeli’’ diyor. Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların, erkeklerden daha fazla çalıştıklarını ileri süren Prof. Dr. Godenzi, ‘‘Buna rağmen dünya gelirinin yalnızca küçük bir bölümünü elde eden kadınların mülkiyetinde bulunan mallar da dünyadaki tüm mülkiyetin yüzde 1'inden daha az bir oranına karşılık geliyor’’ diyor.

False