GeriGündem Onbinlerin laneti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Onbinlerin laneti

Türkiye dün de ayaktaydı. Onbinlerce vatandaş, Apo'ya kucak açan İtalya'yı lanetleyen protesto gösterileri düzenledi. Sadece Kayseri'deki mitinge yaklaşık 130 bin kişi katıldı. İtalyan mallarını boykot çağrıları yapıldı ve öfke sloganları atıldı.

PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ı Türkiye'ye iade etmeyen İtalya, dün de çeşitli illerde onbinlerce vatandaşın katıldığı miting ve yürüyüşle protesto edildi. Kayseri'de, 8 siyasi parti, dernek, sendika, vakıf ve diğer sivil toplum örgütlerinin çağrısı üzerine dün yapılan yürüyüş ve mitinge, yaklaşık 130 bin kişi katıldı. Ekol Kavşağı'nda toplanan vatandaşlar, ay- yıldızlı bayraklarla, PKK ve İtalya aleyhine sloganlar atarak Sıvas Caddesi'nden yürüyüşe geçti. Kortejin ön saflarında, siyasi partilerin il başkanları, Kayseri milletvekilleri Ayvaz Gökdemir, Memduh Büyükkılıç ve Recep Kırış ile terörle mücadelede yaşamını yitiren Kayserili 146 şehidin fotoğrafını taşıyan yakınları yerlerini aldı. Kayseri'de tertip Komitesi'nin kararına uyan göstericiler, parti bayrak ve flaması taşımadılar, partilerine ait işaret yapmadılar, slogan atmadılar. Cumhuriyet Alanı'nda, hep bir ağızdan İstiklal Marşı söylendi. Okunan bildiride, ‘‘İtalya'nın bu insanlık ve demokrasi kuralları ile bağdaşmayan söz konusu kararını bütün Kayseri halkı adına kınıyor ve telin ediyoruz. İtalya, şimdi o Roma Hukuku ile ün yapan eski İtalya değildir. Terörizme kucak açan, teslim olan, onbinlerce terör şehidinin kanları üzerinde dans edip, tepinen İtalya’’dır'' denildi. Türkiye'nin ve Kayserililer'in Apo'nun Türkiye'ye iadesi talebinden asla geri adım atmayacağı vurgulanan bildiride, ‘‘Bundan böyle İtalyan etiketli malları almayacağız. Sanayicilerimiz İtalyan makinelerini kullanmayacak. Esnafımız bu sinsi ve kaypak milletin ürettiği malları satmayacaktır. Doktorlarımız İtalyan ilaçları bile yazmayacak’’ ifadesine yer verildi.

Caddelere sığmadılar

Kayseri'de muhteşem bir kortej oluşturan vatandaşlar, caddelere, alanlara sığmadı, ara sokaklar tıklım tıklım doldu. Apartmanların balkonlarına ve pencerelerine çıkan vatandaşlar, ellerindeki bayrakları sallayarak gösteriye katıldı. İtalyan malları ve bayrağının yakıldığı 7 kilometrelik yürüyüş sırasında, ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’, ‘Türk- Kürt kardeştir bölücüler kalleştir’, ‘İtalya, İtalya duy sesimizi’ sloganları atıldı. Kayserililer, yurdun diğer yerlerinde olduğu gibi bu ulusal davada tek yumruk olduklarını bir kez daha gösterdiler.

Bu acı dinmez

Kayseri'de dün yapılan İtalya'yı protesto yürüyüşünde, şehit yakınları en ön safta yer aldı. Yüreği yanık anne Sebahat Vurgan, şehit oğlu Astsubay Üstçavuş Fuat Vurgan'ın fotoğrafını bağrına basıp, defalarca öptü. Acılı anne, Batman Sason'da karakol komutanı olarak görev yapan oğlu Astsubay Üstçavuş Fuat Vurgan'ın 1993 yılında PKK'lı teröristler tarafından şehit edildiğini anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

Her yerde öfke

Eskişehir'de 9 siyasi parti ve belediyeler tarafından Vilayet Meydanı'nda dün yapılan PKK'yı Telin ve Birlik, Beraberlik Mitingi'ne 30 bin kişi katıldı. Bayraklarla miting alanında toplanan Eskişehirliler, ‘‘Katil Apo’’, ‘‘İtalya şaşırma, sabrımızı taşırma’’, 'Kahrolsun PKK'' ve ‘‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’’ sloganları attı. İtalyan Bayrağı'nın yakıldığı mitinge, çok sayıda şehit yakını da katıldı. Yaklaşık 1000 kadar ülkücü miting sırasında Sakarya Caddesi'ndeki HADEP binasına yürümek istedi. ‘‘Eskişehir HADEP'e mezar olacak’’ sloganı atan bu grubu polis engelledi. Mitingin sona ermesinden sonra kalabalık bir grup, Van'da kaza sonucu şehit düşen jandarma er Mahir Çeviren'in, Reşadiye Camii'ndeki cenaze törenine katıldı. Şehit er yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı törenden sonra Eskişehir'in merkeze bağlı Sultandere Köyü'nde toprağa verildi.

İçel'in Erdemli İlçesi'ndeki İtalya'yı protesto, PKK'yı telin mitingine yaklaşık 10 bin kişi katıldı. MHP ilçe binası önünde toplanan vatandaşlar, ‘‘İtalya sabrımızı taşırma’’, ‘‘Türkiye Apo'ya mezar olacak’’, ‘‘Vur vur inlesin, İtalya dinlesin’’ sloganları atarak yürüyüşe geçti. İlçe içinde yürüyen göstericiler yine MHP binası önünde toplandı. İtalyan Bayrağı ve mallarıyla Apo'nun kuklasını yakan göstericilere hitap eden Erdemli Belediye Başkanı MHP'li Ali Şahin, herkesi İtalyan mallarını boykota çağırdı.

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde de yaklaşık 4 bin kişi, dün İtalya'yı protesto yürüyüşü yaptı. Reyhanlı Belediye Başkanı DYP'li Mahmut Ekmen, Abdullah Öcalan'ın Suriye'deki ininden çıkmasını sağlayan operasyonda düğmeye Reyhanlı'da basıldığını vurguladı.

Kırıkkale'de, cuma günü yapılan mitingten sonra dün de Türk Metal Sendikası'nın öncülüğünde İtalya'yı protesto gösterisi yapıldı. Cumhuriyet Meydanı'nda dünkü mitinge yaklaşık 5 bin kişiye katıldı. İtalyan Bayrağı ile bir buzdolabının ateşe verildiği mitingde, İtalyan mallarına boykot çağrısı yapılırken, binlerce vatandaş, ‘‘Ya Apo buraya, ya biz oraya’’ sloganı attı.Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False