GeriGündem Ömer Süleyman'a siyasi yasak getirildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ömer Süleyman'a siyasi yasak getirildi

Ömer Süleyman'a siyasi yasak getirildi
refid:20337648 ilişkili resim dosyası

Mısır parlamentosu, devrik lider Hüsnü Mübarek'e yakın isimlere 10 yıl siyaset yasağı getiren tasarıyı kabul etti.

Tasarıya göre, Mübarek'in devrilmesinden önce kritik görevlerde 10 yıl bulunanlar, seçimlere 10 yıl giremeyecek.

Tasarı, Mübarek döneminin istihbarat şefi ve devlet başkanı yardımcısı olarak görev yapan Ömer Süleyman, eski başbakan Ahmed Şefik ve eski iktidar partisi Ulusal Parti'nin üst düzey görevlilerinin, 23-24 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan devlet başkanlığı seçimlerinde aday olmasını engelliyor.

Ancak, Mübarek döneminin Dışişleri Bakanı Emir Musa'ya herhangi bir yasak getirmedi.

Parlamentoda kabul edilen tasarının, yürürlüğe girebilmesi için Yüksek Askeri Konseyi'nde onayı gerekiyor. Ancak, Konsey'in nasıl bir karar vereceği henüz belirsizliğini koruyor.

Öte yandan, Seçim Komisyonu'nun ay sonuna kadar nihai aday listesini  açıklaması bekleniyor.

Seçim Komisyonu, daha önce Şefik ve Süleyman'ın aday olduğunu  açıklamıştı. Seçim Komisyonu kararları temyiz edilemiyor.
     
Seçimlerin ilk turunda, adaylardan biri yüzde 50'nin üstünde oy almazsa, ikincu tur seçimler Haziran ayında yapılacak.

İSRAİL'İN ADAMI İDDİASI
Wikileaks tarafından 2011 yılında, Tel Aviv ve Kahire'deki ABD büyükelçiliklerinden sızdırılan kriptolarda, Süleyman ile İsrailli yetkililerin yakın bir işbirliği içinde bulundukları ve aynı zamanda da Kudüs ve Washington'un yaşlanan Mübarek'in yerine kimin geçmesi gerektiği konusuna yoğun bir ilgi duydukları ortaya çıkmıştı.

Süleyman sık sık İsrail'e seyahat edip, Kahire'de de İsrailli yetkililerle periyodik bir şekilde toplantılar düzenliyordu.

Süleyman, Mısır'ın istihbarat şefi olduğu için aynı zamanda hem Batı Şeria hem de Gazze'de olan bitenler konusunda İsrail'in sürekli temas halinde olduğu nokta adamdı.

ÖMER SÜLEYMAN'DAN CEVAP

Mısır'da gelecek ay yapılacak cumhurbaşkanı seçimine aday olan eski Devlet Başkan Yardımcısı ve İstihbarat Şefi Ömer Süleyman, adaylığının "ilahi kuvvetin sevki" ile olduğunu iddia etti.

Süleyman, El Arabiya'nın internet sitesinde yer alan açıklamasında, adaylık sürecinde gereken imzanın toplanacağına ihtimal vermediğini ve aday olamayacağını düşündüğünü belirtirken, Mısır halkının kendisini şaşırtarak, bir saatte 60 binden fazla imza topladığını söyledi. Bu durum karşısında, siyasi mücadeleye katılması konusunda "ilahi bir kuvvet ve irade" olduğunu hissettiğini söyleyen Süleyman, kendisini yarış dışı bırakacak siyasi düzenlemelere karşın mücadelesine sonuna kadar devam edeceğini vurguladı.

Açıklamasında, Mısır'da devrim sonrası en etkili siyasi aktör haline gelen Müslüman Kardeşleri de sert ifadelerle eleştiren Süleyman, örgütün devrimi rehin aldığını ileri sürdü. Müslüman Kardeşleri "kin ve intikam" duygularıyla hareket etmekle suçlayan eski istihbarat şefi, yakında birçok gizli gerçeği Mısır halkıyla paylaşacağını da ifade etti.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False