Ömer Kavur'a veda

Yakalandığı hastalıktan kurtulamayan Türk sinemasının usta yönetmeni Ömer Kavur son yolculuğuna uğurlandı.
  Fransa'dan başsağlığı
  Aşık Mahzuni anıldı

Haberin Devamı

Kavur'un sarı-kırmızı renkli çiçeklerle bezenmiş naaşının  sinemaya getirilişi sırasında, sanatçı dostlarının gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi.

Törende, “Ömer Kavur'la Yola Çıkmak” adlı belgeselin gösteriminin ardından konuşan yönetmen Atıf Yılmaz, Kavur'un kendisi için çok özel bir insan olduğunu vurguladı.

Kavur ile son 30 yıllarını çok yakın paylaştıklarını anlatan  Yılmaz, “Kendimi kardeşini kaybetmiş bir insan gibi hissediyorum” dedi.

Kavur'un, Türk Sineması'nın kişiliği ve üslubu olan nadir sinemacılarından biri olduğuna işaret eden Yılmaz, “Kıskançlıktan, küçük çekişmelerden uzak durup yaşarken birbirimize destek olalım” diye konuştu.

Yılmaz, Kavur'un kanserden öldüğünü ve bu hastalığa uzun yıllardır çare bulunamamasını anlayamadığını kaydederek, “Kapitalist ülkeler, ülkeleri işgal etmek, uzaya gitmek yerine bu tür hastalıkların çaresini arasaydı, ilaç sanayi mal satmak için yeni çözümlerin karşısında olmasaydı, bu uzun süreçte kanserin çaresi bulunurdu” dedi.

Haberin Devamı

Sanatçı Zuhal Olcay da, çok üzgün olduğunu ifade ederek, “O harika, efendi, alçak gönüllü ve beni anlayan 2 yönetmenden biriydi. Onu çok özleyeceğim” diye konuştu.
  
TÜRK SİNEMASI'NIN YAPITAŞIYDI”
  
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Film Festivali Yönetmeni Hülya Uçansu da, Kavur'un 30 yıllık arkadaşı olduğunu anlatarak, “Yaşama sevinci, hırsı, çalışmalarındaki kavgacılığı, ödün vermemesi ve entelektüel birikimiyle yaşamımda olmasından onur duyduğum ender insanlardan biriydi. Türk Sineması'nın yapıtaşıydı” dedi.

Ömer Kavur'un çocukluk arkadaşı Sadık Deveci de, usta yönetmenin  son isteğinin, üzerinde çalıştığı bir senaryonun hayata geçmesi olduğunu dile getirerek, dostları ile birlikte bu projeyi hayata geçirmek için söz verdi.

Yavuz Özkan, Ali Özgentürk, Nur Sürer, Güven Kıraç, Halil Ergün, Serra Yılmaz, Melike Demirağ gibi çok sayıda yönetmen ve sinema sanatçısının katıldığı törende daha sonra sanatçılar el ele tutuşarak, naaşının bulunduğu podyuma çıkıp Kavur'u son kez selamladılar.
  
TAKSİM MEYDANI'NA ALKIŞLI YÜRÜYÜŞ

  
Kavur'un naaşının İstiklal Caddesi'ndeki cenaze arabasına konulmasının ardından sanatçılar, kortej oluşturarak alkışlarla Taksim Meydanı'na kadar yürüdüler.

Haberin Devamı

Ömer Kavur'un cenazesi, daha sonra Teşvikiye Camii'ne götürüldü.

Bu arada Emek Sineması'ndaki törende yönetmen Uğur Duru, yönetmen Bilge Olgaç'ın hayatını kaybettiği evin yer aldığı Beyoğlu Abdullah Sokak'ın adının “Bilge Olgaç Sokağı” olarak değiştirilmesi için imza topladı.

ZİNCİRLİKUYU'DA TOPRAĞA VERİLDİ

Ömer Kavur'un cenazesi, Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınan namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Camideki törene, Kavur'un annesi Abbese Moralı'nın yanı sıra Yusuf Kurçenli, Yılmaz Duru, Osman Sınav, Aytaç Arman, Çolpan İlhan, Perran Kutman, Şahika Tekand, Rutkay Aziz, Güven Kıraç, Fikret Kuşkan, Halil Ergün, Hülya Koçyiğit, Hülya Avşar, Kadir İnanır ve Nurseli İdiz'in de aralarında bulunduğu çok sayıda yönetmen ile sanatçı katıldı.

Hümeyra, camideki törende basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ”Mükemmel bir sanatçı olağanüstü bir insandı. Bence kıymeti bilinmedi” dedi.

Kavur'un oyuncuyu çok rahatlatan bir yönetmen olduğuna dikkat çeken Hümeyra, “Ne istediğini çok iyi bilirdi. Oyunculara yakın ve sıcak davranır, onları projenin içine alırdı. Yaptığı işi dört dörtlük yapardı” diye konuştu.

Hümeyra, Kavur ile 2.5 yıl evli kaldıklarını, ancak evliliği yürütemediklerini anlatarak, “Buna karşın dostluğumuz hep bakiydi. Son anına kadar yanındaydım” dedi.

Tarık Akan da, son zamanlarda Teşvikiye Camii'ne çok sık gelmeye başladıklarını ve çok üzgün olduğunu söyledi. Akan, “Çizgisinden ödün vermeyen, her zaman iyi şeyler yapmak için mücadele eden önemli bir yönetmenimizdi” dedi.

Ali Poyrazoğlu, Ömer Kavur'un “cennet gibi bir adam” olduğunu belirterek, “Birlikte çalıştığı insanlara çok saygılı, ne yaptığını bilen bir insandı” diye konuştu.

“Türk ve dünya sineması önemli bir yönetmenini kaybetti” diyen Macit Koper de, Kavur'un iyi sinemacılığının yanı sıra “çok doğru dürüst bir adam” olduğunu bildirdi. Koper, Kavur ile üzerinde çalıştıkları “Kardeş” adlı bir senaryonun yarım kaldığını sözlerine ekledi.

Yönetmen Çağan Irmak ise Kavur'un çok büyük bir sinema adamı olduğunu belirterek, “Yaptığı her iş bir başyapıttı. Allah hepimize öyle bir film kariyeri nasip etsin” dedi.

Aytaç Arman da, “Türk Sineması önemli bir yönetmenini kaybetti. Acımız büyük” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: