GeriGündem Ölüm dalgaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ölüm dalgaları

Avustralya'daki dünyanın en büyük yat yarışında fırtına faciaya yol açtı. 2 denizcinin öldüğü, 1 kişinin kaybolduğu yarışta 5 kişi de ölümle boğuşuyor.

Sidney ve Hobart kentleri arasındaki 1.160 km'lik parkurda 115 yatın katılımıyla başlayan yarışta, bir anda patlayan hava ortalığı cehenneme çevirdi. Hızı saatte 80 kilometreyi aşan rüzgar 10 metrelik dev dalgalar yarattı. Teknelerin yarısı yarışı terk ederken kontrolü kaybeden yarışçılar merkezden yardım istemek zorunda kaldı. 37 yatın hasar gördüğü yarışta, yardıma koşan polis helikopterleri, facianın daha da büyümesini önledi.

Halatlara dolandı

Avustralyalı denizcilik yetkilisi Robin Poke'un verdiği bilgilere göre, Business Post Naiad yatıyla yarışa ilk kez katılan Avustralyalı Phil Skeggs denize düştü fakat halatlara dolandığı için kendini kurtaramayarak boğuldu. Yine Avustralyalı denizci, yatın süvarisi Bruce Guy ise aşırı efor sarfetmekten kalp krizi geçirerek öldü.

Ancak Süpermen kurtulur

Sworn of Orion yatından düşerek sularda kaybolan 33 yaşındaki İngiliz yarışmacı Glyn Charles tüm aramalara karşın bulunamadı. Poke ‘‘Dondurucu sularda Charles en fazla 24 saat hayatta kalabilir. Bu yüzden hayatından ümit kestik. Hayatta kalmayı başarırsa, ona Süpermen diyebiliriz’’ diye konuştu.

5 kişiye ulaşılamadı

Şiddetli dalgalar Winston Churchill yatını 2 kez alabora etti. Bu yattaki 4 yarışmacı helikopterdeki vinçlerle kurtarıldı ancak kendilerini bir cankurtaran botuna atan diğer 5 kişiye ulaşılamadı. Yeri belirlenen bu 5 kişinin kurtarılması için plan yapılıyor. Helikopterler denizden veya cankurtaran botlarından 50 yarışmacıyı topladı. Çok sayıda yarışçının ise yaralandığı belirtildi.

Bu fotoğrafı kendileri çekti

Yatçılar çaresiz

İşte, Avustralya'da faciaya yol açan ölüm dalgaları. Stand Aside adlı yatın mürettebatı tarafından çekilen bu fotoğraflar dev dalgalar karşısında yatçıların ne kadar çaresiz kaldığını gösteriyor. Kingurra adlı tekneden denize düşen ve 40 dakika soğuk sularda kalan Amerikalı John Campbell ölmek üzereyken helikopterler tarafından sudan çıkarıldı. Yarışı önde götüren Sayonara adlı yatta Amerikalı medya imparatoru Rupert Murdoch'un oğlu Lachlan Murdoch da bulunuyor.Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False