Ölen Milli Görüşçüye pasaport yasağı

Ölen Milli Görüşçüye pasaport yasağı

BAŞBAKANLIK İletişim Merkezi’ne (BİMER) geçen ay bir ihbar maili geldi.

Haberin Devamı

Maildeki iddiaya göre, Milli Görüş Teşkilatı tarafından eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in oğlu Burak Öymen’in CEO’luğunu yaptığı Kazakistan kökenli Capital Partners şirketine 2007’de Milas Bozbük’te yapılacak yatırımla ilgili 60 milyon dolar bedelle arsa satılması işleminde FETÖ’cüler devredeydi. Bu satış sonunda elde edilen para da FETÖ’ye gitmişti.

AVUKAT IŞIK’A DA YASAK
İhbarda şüpheliler de şu şekilde sıralanıyordu: ‘Samet Sami Temel, Mikail Şahin, Ahmet Altıntaş, Rıfat Erdem, Faik Işık, Mehmet Otpark, Osman Yumakoğulları, Osman Karahan, Fuat Aksu, Mustafa Baykal.’

BİMER, yapılan ihbarı Adalet Bakanlığı’na Adalet Bakanlığı ise Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. 15 Aralık 2016’da Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, Muğla İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazarak FETÖ şüphesiyle soruşturma bitene kadar 10 şüphelinin pasaportlarının iptal edilmesini istedi. Şüphelilerden biri yurtdışına çıkmak istediğinde durum anlaşıldı. Pasaportu iptal edilenler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın eski avukatı Faik Işık ile Milli Görüş Teşkilatları’nın kurucusu eski milletvekili Osman Yumakoğulları da vardı. Diğer şüpheliler de Milli Görüş geleneğinden gelme isimlerdi.

BAŞSAVCILIKTAN GERİ ADIM
Olayın dikkat çeken yanı ise Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından pasaportunun iptali istenen Osman Yumakoğulları geçen yıl hayatını kaybetmişti. Faik Işık da şike davasında Aziz Yıldırım’ın avukatlığını üstlendiği dönemde davanın Gülen örgütünün bir kumpası olduğunu sık sık dile getiren bir isimdi.

Faik Işık’ın telefonlarının FETÖ tarafından yasadışı olarak dinlediği de ortaya çıkmıştı. Yapılan itirazlar üzerine Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı pasaportların iptali kararından geri adım attı. Soruşturma ise sürüyor. 27 Aralık’ta Muğla Emniyet Müdürlüğü’ne Cumhuriyet Savcıları Yavuz Bayram, Nevzat Bulut ve Bülent Aksoy tarafından gönderilen yazıda, pasaportların iptali kararının iptal edildiği belirtildi.

Haberle ilgili daha fazlası: