GeriGündem Öldürüldü mü, İntihar mı etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öldürüldü mü, İntihar mı etti

Cesedi geçen cumartesi sabahı Eminönü Deniz Otobüsleri İskelesi'nin önünde denizden çıkarılan, Gaziosmanpaşa Belediyesi'nde görevli doktor Gürkan Ceylan'ın ölümündeki sır perdesi aralanamadı. Ceylan'ın yakınları, olayı gören bir görgü tanığı arıyor.

BEŞ yıldır Gaziosmanpaşa Belediyesi'nde görev yaptığı belirtilen Gürkan Ceylan'ın, bekardı ve yalnız yaşıyordu. Çiçekler üzerine araştırma yapan Ceylan'ın 1999 yılında yayımlanmış ‘‘Osmanlı'dan Günümüze Dört Gözde Çiçek; Güller, Karanfiller, Laleler, Sümbüller’’ ile ‘‘Dış Mekan Süs Bitkileri ve Peyzajda Kullanımları’’ adlı iki kitabı vardı. Ayrıca üç kitabı da yayıma hazırdı. Bir gün ortadan yokoldu ve cesedi Haliç'ten çıkarıldı.

Çanta için mi kaçırıldı

Kardeşi Gürkan Ceylan'ın intihar etmiş olabileceğine inanmadığını söyleyen Gaziosmanpaşa Belediyesi Meclis Üyesi ve inşaat mühendisi Hakan Ceylan, ‘‘Dini inançları kuvvetli bir insandı. Kitapları için, fotoğraf çekmeye Eminönü ve Karaköy civarlarına giderdi. Ama fotoğraf makinasını evde bulduk, yani makinayı yanına almamış. Arkadaşlarıyla arada bir dışarı çıktığı için, akşam gelmeyince merak etmedik. Ölüm, nedenini bilmiyorum’’ dedi.

Evlilik hazırlığı yapan Ceylan'ın, kız arkadaşı ile de hiçbir problemi olmadığına da değinen Ceylan, ‘‘Dindar biri olduğu için intihara şiddetle karşıydı. Ayrıca bedelli askerlik yapmak için birinden borç almıştı ve o gün o parayı ödeyecekti. Parası hazırdı, borcunu ödemeden asla intihar etmezdi. İntihar ettiğini düşünmüyoruz’’ dedi.

Yakınları, Ceylan'ın üzerinde, olay günü bin mark olduğunu, bu paranın olaydan sonra üzerinden çıktığını hatırlatarak, hırsızlık veya gasp amacıyla işlenmiş bir cinayet olduğunu sanmadıklarını, ancak olay günü yanında taşıdığı çanta için kaçırılmış olabileceğini söylediler. Hakan Ceylan, ‘‘Bu çantayı tüm aramalara rağmen bulamadık. Çantanın içinde para olduğunu zanneden kapkaççıların, itişme sırasında Gürkan'ı denize itmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyoruz’’ dedi.

Olaydan sonra araştırmaya giriştiklerini belirten Hakan Ceylan, kardeşinin bir yere gitmek için otobüsü tercih ettiğini ve akbil kullandığını, üzerinden çıkan akbili incelettirdiklerini ve kardeşinin o gün herhangi bir yere gitmediğini tesbit ettiklerini söyledi. Ceylan, ‘‘Bu da gösteriyor ki ya son göründüğü Eyüp civarında denize düşmüş ya da birileri onu aracına bindirmiş. Kaçırıp öldürülmüş olma ihtimalini de araştırıyoruz’’ açıklamasını yaptı.

Tek umut görgü tanığı

Olayın polis kayıtlarına şüpheli ölüm olarak geçtiğini hatırlatan Ceylan, tek umutlarının bir görgü tanığı olduğunu söyledi. Bunu tesbit etmek için iki bin adet el ilanı bastırdıklarını ve bunu önümüzdeki günlerde Eyüp, Fatih, Eminönü civarında dağıtacaklarına değinen Ceylan, ‘‘Olayı ancak, varsa görgü tanığının ifadesi çözecek. Olayı gören biri varsa, 0 212 616 91 80 veya 0 533 251 55 35 no'lu telefondan bizi ya da 155 Polis İmdat'ı arayabilirler. Bu olayın aydınlatılması için vatandaşlardan yardım bekliyoruz’’ dedi.

False