GeriGündem Olacak şey değil
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Olacak şey değil

Devlet Bakanı olduğu dönemde Mustafa Taşar'a hakaret ettiği için hakkında suç duyurusu bulunan Şevki Yılmaz'ı arayan polisin, 5 yıl boyunca adresini belirleyemediği ortaya çıktı. 1991-96 arasında Ankara Dava zamanaşımına uğradığı gerekçesiyle kapandı.

İçişleri Bakanlığı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, eski RP'li Rize Milletvekili Şevki Yılmaz'ı tam 5 yıl aradığı ve bulamadığı ortaya çıktı. 1991-1996 arasındaki arandığı dönemin bir bölümünde sade vatandaş olan Yılmaz, önce Rize Belediye Başkanı oldu, ardından da milletvekili seçildi.

Yılmaz 7 Mayıs 1991 günü Avusturya'nın Viyana Kenti'nde, Milli Görüş Teşkilatı tarafından düzenlenen kapalı salon toplantısında, o dönemde Devlet Bakanı olan Mustafa Taşar'a ağza alınmayacak hakaretler etti. Yılmaz, video kasetle tesbit edilen bu konuşmasında, tıpkı Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan'a söylediği gibi, ‘‘Pezevenk! Karını Jony'ye ver de alnından öpeyim'' diye hakarette bulundu.

Yılmaz'ın konuşma kasetini ele geçiren Taşar, 16 Ağustos 1991'de İçişleri Bakanlığı'na başvurarak, ‘‘Bana karşı ağza alınmayacak hakaret ve küfürler eden Şevki Yılmaz hakkında yasal işlem yapılmasını istiyorum'' dedi. Taşar, Yılmaz için Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na da suç duyurusunda bulundu.

Yapılan araştırmada, Şevki Yılmaz'ın Ankara'da, Mamak Saimekadın Mahallesi'nde oturduğu belirlendi. Demirlibahçe Karakolu ekipleri belirlenen adrese gittiklerinde, Yılmaz'ın evden ayrıldığını, evde Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'nda çalışan polislerin oturduğunu belirlediler. Bunu da tutanakla savcıya bildirdiler. Ancak Cumhuriyet savcısı Enver Konyar, Ankara Asayiş Şube Müdürlüğü'ne 23 Eylül 1991'de tekrar yazı göndererek, ‘Sanık Şevki Yılmaz'ın aranmasına aralıksız olarak önemle devam olunması, bulunduğunda savunması alınarak evrakın savcılığımıza iadesi rica olunur' dedi. Bu yazıya 16 Ekim 1991'de cevap veren Demirlibahçe Karakolu yetkilileri, Yılmaz'ın, RP Rize Milletvekili adayı olduğunu, halen Rize'de bulunduğunu, muhtarlıktan nakil almadığı için yeni adresinin belirlenemediğini' bildirdi. Savcı Konyar ise o dönemde Rize Belediye Başkanı olan Şevki Yılmaz'ın bulunması için Rize'ye yazı yazmak yerine, tekrar Mamak İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yazıp, ‘Sanık Yılmaz'ın aranmasına önemle devam edilmesi, Ankara'ya döndüğünde adresinden çağrılarak savunmasının alınması' talimatını verdi. Karakol ise yanıtında, Yılmaz'ın Rize'de olduğunu tekrarladı. Savcı ile polis arasındaki yazışmalar, 1991'den, 1996 Mayıs ayına kadar tam 10 kez tekrarlandı. 5 Mayıs 1996'da ise Savcı Konyar, ‘Devlet Bakanı'na hakaret sanığı Şevki Yılmaz, 5 yıl içinde açık adresi tesbit edilemediğinden dava zaman aşımına uğramış ve takipsizlik kararı verilmiştir' gerekçesiyle dosyayı kapattı.

Otel ayısı tam p......k

Karşı olduğu herkese ağır hakaretler yağdıran RP Rize eski milletvekili Şevki Yılmaz, ANAP'lı Mustafa Taşar'a da ağza alınmayacak sözler etti. Taşar'ın, savcılığa suç duyurusunda bulunmasına yol açan Şevki Yılmaz'ın sözleri şöyle: ‘‘Geçen gün bir bakan diyor ki, ismi gazetelerde geçti. Otel ayısı diye geçiyor, ne otel ayısı, tam p......k ayı, tam p......k ayı. Cami kürsüsünde diyanet görevlisi bir can kardeşim, ‘Turist ahlaksızlık meydana getirir. Turistleri memlekete sokmayın. Turistlerin gelirini istemiyoruz' deyince, o otel ayısı, p......k ayı in aşağı diyor, turistin aleyhinde konuşamazsın. Turist döviz kaynağıdır. Şu hale bakın, kimler temsil ediyor bizi? Ey hoca, o turist döviz getirmezse, yani Antalya'da yarım saatliğine 40 dolar vererek Fatma'nın ırzına geçilmezse senin maaşını devlet nerden ödeyecek? 100 bin Diyanet görevlisi maaşını nerden alır? Bu bakanın milletvekili olduğu şehre telefon ettim, dedim ki, spor salonunu tutun. İki ay sonra geliyorum ve orada kendisine inşallah diyeceğim, be p......k, namussuz, haysiyetsiz, şerefsiz adam. Sen 100 bin alimin maaşını ödemek için benim kız kardeşimi Jony'ye satacağına, karını Jony'ye ver alnından öpeyim. Kendin gel haysiyetsiz herif. Seni bu memleketin başına kim getirdi yahu?''

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False