GeriGündem Okutmayana hapis
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okutmayana hapis

8 yıllık kesintisiz eğitim tasarısıyla bu yıldan itibaren ortaokullar kademeli olarak yürürlükten kalkacak. Çocuğunu okutmayan aileye ise önce para, sonra hapis cezası verilecek. Yönlendirme ise 8'inci sınıfta yapılacak.

Hükümet kesintisiz eğitime geçiş için düğmeye bastı. 8 yıllık kesintisiz eğitimle ilgili yasa tasarısını Hürriyet ele geçirdi. Eğitimde ‘ortaokul' kavramını yürürlükten kaldıracak tasarıyla, yalnız Anadolu ve imam-hatip liselerinin bünyesinde bulunan orta kısımlar da bu yıldan başlayarak kademeli kapatılacak. 222 sayılı yasada yapılacak bir dizi değişiklik de çocuğunu okutmayana hapis cezası geliyor.

Kesintisiz 8 yıllık eğitimin, ‘6-14 yaş arası tüm kız ve erkek çocuklara zorunlu olduğu' hükmü çerçevesinde, çocukları 8 yıl kapsamına alabilmek için Milli Eğitim Müdürleri ve muhtarlar da sorumlu olacak. Okulun kabul edebileceği ‘meşru' nedenler dışında çocuğu okula göndermeyen veli, vasi veya aileye önce para sonra da hapis cezası verilecek.

Mevcut yasaya göre, ‘her gün için 100 lira' olan para cezası, ‘her gün için bütçe yasasında belirlenen memur maaş katsayısının 50 gösterge ile çarpımı kadar para cezası'na dönüştürülecek. Para cezasına karşın çocuğunu okula göndermeyen aileler hakkında, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün başvurusu üzerine Cumhuriyet Savcısı tarafından kamu davası da açılabilecek.

DSP'li Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay, ANAP'lı eski Bakan Avni Akyol ve DTP'den Refaiddin Şahin'in hazırladığı tasarıya son şekli verildi. Ortaklar arasında pürüz yaratan ‘yönlendirme' konusunun, ‘program aşaması'nda çözümlenmesini öngören hükümet, Milli Eğitim Temel Yasası'nda yer alan ‘yöneltme' kavramını tasarıya yeniden koydu. Tasarıda atıf yapılan Temel Yasa'nın, ‘Yöneltme' başlığını taşıyan 6'ncı maddesi, ‘Fertler, eğitimleri süresince ilgi, istidat ve kabiliyetleri ölçüsünde ve doğrultusunda çeşitli programlara veya okullara yöneltilerek yetiştirilirler. Milli Eğitim sistemi, her bakımdan, bu yöneltmeyi gerçekleştirilecek biçimde düzenlenir. Yöneltmede ve başarının ölçülmesinde rehberlik hizmetlerinden ve objektif ölçme ve değerlendirme metotlarından yararlanılır' hükmünü içeriyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False