GeriGündem Okullara domuz gribi tatili
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  57
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okullara domuz gribi tatili

Okullara domuz gribi tatili
refid:12762843 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İstanbul Valisi Muammer Güler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı da fırsat bilerek domuz gribine karşı dezenfekte çalışması yapılmak üzere 30 Ekim Cuma günü kentteki okulların tatil edildiğini açıkladı. Böylece okullar dört gün süreyle eğitime ara verecek.

Vali Güler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın da fırsat  bilerek domuz gribine karşı dezenfekte çalışması yapılmak üzere, 30 Ekim Cuma günü kentteki tüm okulların tatil edildiğini açıkladı.

AKDAĞ: İSTEMEYENE AŞI YOK

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaptığı açıklamada "Domuz gribi aşısının yüzde 40'ının Aralık ayı sonuna kadar tamamlanacağını, zorla kimseye aşı yapılmayacağını söyledi.

Bakan Akdağ, domuz gribi salgın sürecine ilişkin medya yöneticileriyle bir araya geldiği toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Aralık ayı sonuna kadar domuz gribi aşılarının yüzde 40'ına yakının kendilerine ulaşacağını kaydeden Akdağ, sağlık çalışanları, hamileler ve yataktaki hastaların ilk olarak aşılanacağını söyledi. "Aşılamalar gönüllü olarak yapılacak" diyen Akdağ, zoraki bir aşılama olmayacağını açıkladı.

 Akdağ, "Hiçbir bölgenin bundan salim kalması mümkün değil. her bölgeye bu yayılacak. Bizim gayretimiz kişisel bakım yöntemleri ve aşılama ile bunu mümkün olduğunca azaltmak" dedi.

Basının tutumunu da eleştiren Akdağ, "Adeta maçın skorunu takip eder gibi, okul kapılarına gidip öğrencilerle konuşmak topluma yanlış mesaj veriyor. yer yer endişe ve paniği artırıyor. Bu işin sansasyonel tarafını geri atmalıyız" şeklinde konuştu.

En ciddi senaryolar için bile hazırlıkların tamamlandığını anlatan Akdağ, türkiye genelinde 600'e yakın yeni yoğun bakım yatağı oluşturulacağını söyledi. Akdağ, "bütün bu hesaplamalar ciddi projeksiyonlar, hastalığın ağır geçeceği göz önüne alınarak hesaplanmıştır" dedi.

Akdağ, kendisinin ne zaman aşı olacağını soran basın mensuplarına da, "bende sağlık çalışanıyım, sağlık çalışanlarını ne zaman aşılarlarsa bende o zaman aşı olacağım" dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle