GeriGündem Oktay Huduti: Erdoğan'ın yaptığı çağrı kabul edilemez
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oktay Huduti: Erdoğan'ın yaptığı çağrı kabul edilemez

Abone Olgoogle-news

Basın Konseyi Genel Sekreteri Oktay Huduti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yayın organı sahiplerine yaptığı çağrının, ifade özgürlüğü açısından kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Huduti, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda, gazetecilerin, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'nın katılımıyla gerçekleştirilen zirveye ilişkin yorumlarını eleştirerek, bazı köşe yazarlarının ülkeyi gerdiğini dile getirdiğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan'ın ayrıca, yayın organı sahiplerine, köşe yazarlarının bu tür yayınlarından sorumlu oldukları uyarısında bulunduğunu ve bu tür yayınlara imza atan gazetecilerin işten çıkartılmaları gerektiğini ifade ettiğini vurgulayan Huduti, şunları kaydetti:
“Bilindiği gibi iletişim özgürlüğü, somut olayların objektif biçimde aktarılmasının yanında, bu olayların yorumlanmasını ve düşüncelerin aktarılmasını da güvence altına almaktadır. Hukukun genel olarak kabul edilen prensipleri ve ülkemiz açısından bağlayıcı olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğü standartları, devlete bu özgürlüğü korumak konusunda sorumluluk yüklemektedir.”

Huduti, açıklamasında, Başbakan Erdoğan'ın, yayın organı sahiplerine, köşe yazarlarını, yazıları sebebiyle işten çıkartmalarını salık verdiğini ifade ederek, “Bu tutumun, yürütmenin başı olan ve iletişim özgürlüğünü kurumsallaştırmak ve geliştirmekle yükümlü olan Başbakan tarafından sergilenmesi kaygı vericidir. Başbakan Erdoğan'ın yayın organı sahiplerine yaptığı çağrı, ifade özgürlüğü açısından kabul edilemezdir” görüşüne yer verdi.
Oktay Huduti, Basın Konseyi olarak başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkesi, demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olan iletişim özgürlüğü konusunda sorumluluklarını yerine getirmeye ve hassasiyete davet ettiklerini belirtti.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle