GeriGündem OKS'de beş birinci
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

OKS'de beş birinci

Abone Olgoogle-news

  Sınav sonucunu öğrenmek için tıklayın

Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sonuçları açıklandı. 768 bin 636 adayın katıldığı OKS'de, birinciliği 5 aday paylaştı. Milli Eğitim Bakanı 65 bin 76 adayın ham puanlarının 0.5'in altına düştüğü için değerlendirmeye alınmadığını söyledi.

Her iki puan türünde de birinciliği paylaşan adayların okulları ve isimleri şöyle:

 Bursa Özel Tunçsiper İlköğretim Okulu'ndan Anıl Balkan
 İstanbul FMV Özel Işık İlköğretim Okulu'ndan Atakan Özel
 Malatya Özel Rahime Batu İlköğretim Okulu'ndan Büşra Eroğlu
 Bursa Özel Emine Örnek İlköğretim Okulu'ndan Ece İrem Arslan
 İstanbul Özel Merter Fatih İlköğretim Okulu'ndan Reyyan Ergüder

İkinciliği 6 adayın paylaştığı OKS'de, Matematik-Fen (MF) puan türünde 4, Türkçe-Matematik (TM) puan türünde de 2 aday ikinci oldu.

MF puan türünde, Eskişehir Özel Atayurt İlköğretim Okulu'ndan Oral Ersoy Dokumacı, Manisa Turgutlu Cumhuriyet İlköğretim Okulu'ndan Ahmet Karaduman, Kocaeli Özel Körfezim İlköğretim Okulu'ndan Arda Küçükgüven ve İzmir Özel Türk İlköğretim Okulu'ndan Murat Uzun, TM puan türünde ise Zonguldak Özel Zonguldak Ufuk İlköğretim Okulu'ndan Yiğit Yarımbaş ve İstanbul Piri Mehmet Paşa İlköğretim Okulu'ndan Doğan Yağız Küsmez, ikinciliği paylaştı.

Üçüncülüğü ise her iki puan türünde de Isparta Eğirdir Süleyman Demirel İlköğretim Okulu'ndan Esra Şimşek ve İstanbul Özel Avcılar Fatih İlköğretim Okulu'ndan Ömer Uludağ aldı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, OKS sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla Başöğretmen Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.

TM puan türünde 703 bin 533, MF alanında da 703 bin 532 aday, 160 baraj puanını aşarak ilgili puan türlerinde okul tercihi yapmaya hak kazandı. TM alanında 26, MF alanında 27 aday, 160 baraj puanını geçemedi.

65 BİN ADAY DEĞERLENDİRMEYE ALINMADI

Çelik, bir gazetecinin, “65 bin öğrenci sıfır puan aldı. Geçen yıl da sıfır puan alanlar vardı. Bunun sebebi başarısızlık mı, başka nedenleri var mı” sorusu üzerine şunları söyledi:  "Aslında bunların puanları sıfır falan değil. 3 yanlış bir doğruyu götürünce kalan doğrular da gidiyor. Diyelim ki, bir öğrenci 25 doğru yapsa 75 tane yanlış yaptığında puanı sıfırlanır. Veya 80 soru çözen bir öğrenci eğer 20 soru doğru çözerse, bunun 60 tanesi yanlış olunca 60 yanlış 20 doğruyu sıfırlar. Burada aslında ham puanı 0.5 ile 0.5'in altına düşenler değerlendirmeye alınmıyor. Bu 65 bin öğrencimiz, bir kez daha altını çiziyorum, sıfır almamışlardır. Hiçbir soru çözmedikleri için değerlendirme dışı bırakılmamışlardır. Yanlışları doğruları götürdüğü için ham puanları 0.5 ve altına düştüğü için değerlendirmeye alınmamışlardır.”

BİRİNCİLER ÖZEL OKULLARDAN

Bir gazetecinin, “Birinciler özel okullardan çıktı. ÖSS'de de aynı şey olmuştu. Devlet okulları OKS'de de sınıfta kaldı diyebilir miyiz” sorusuna Çelik, şu yanıtı verdi: “Bu yıl en başarılı çocuklarımız özel okullardan çıkmıştır. Bu çoğu zaman maalesef böyle oluyor. Keşke devlet okullarımızın hepsi bu özel okullardaki bazı öğrencilerimizin gösterdikleri başarıları gösterebilseler.

Şunu ifade edeyim: Özel okullar, özellikle bazı başarılı öğrencileri ücretsiz olarak kaydediyorlar, bunlara özel bir ilgi gösteriyorlar ve onları özel bir şekilde yetiştirerek, tabii işin bir de cezbedici tarafını ön plana çıkarıyorlar. Ama devlet okullarında da özel okullardan çok daha başarılı olan, özel okulların düzeyinde olan veya özel okulların düzeyinden çok daha iyi durumda olan okullarımız var. Ama özel okullarla mukayese kabul edilmeyecek kadar iyi durumda olmayan okullarımız da var.”

KIZLAR DAHA BAŞARILI

Sınava giren 402 bin 475 erkek öğrencinin yüzde 89.41'i, 366 bin 161 kız öğrencinin yüzde 93.86'sı baraj puanını geçti. Adaylardan 12'sinin cevap kağıtları bakanlığa “belirlenen sınav kuralları içerisinde ulaştırılamadığından” iptal edildi.

"CEVAP KAĞIDINI EVE GÖTÜRMÜŞ"

12 adayın sınavının iptal edilme nedeninin sorulması üzerine Çelik, “Bir örnek veriyorum. Öğrenci sınavdan çıkmış cevap kağıdını evine götürmüş, sonra tekrar getirmiş sınav komisyonuna teslim etmiş. Dolayısıyla usulüne uygun olmadığı için değerlendirmeye alınmamış” dedi.

SON SIRALARDAKİ İLLER

Çelik, OKS sonuçlarına göre Muş, Van, Bitlis, Bingöl, Şanlıurfa, Kars, Mardin, Ardahan, Ağrı, Hakkari ve Şırnak'ın da son sıralarda yer aldıklarını kaydetti. Her iki puan türünde de Edirne birinci, Ankara ikinci, Eskişehir üçüncü sırayı aldı.

SONUÇLAR POSTA İLE GÖNDERİLMEYECEK

Adaylar, sınav sonuçlarını bakanlığın “www.meb.gov.tr” internet adresinden ve Avea'nın SMS hizmeti aracılığıyla öğrenebilecekler. Sınav sonuç belgelerini bugünden itibaren mezun oldukları ilköğretim okullarından alabilecek adayların adreslerine, ayrıca posta aracılığıyla sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

TERCİHLERİN ALINMASI

Bu yıl ilk kez OKS'de tercihler, adayların puanı belli olduktan sonra ve internet aracılığıyla alınacak. Veliler, öğrencilerin mezun olduğu ilköğretim okulu müdürlüklerine başvurarak, tercih işlemlerini gerçekleştirecekler. Tercih başvuruları, 21 Temmuz Perşembe günü başlayacak ve 5 Ağustos'a kadar sürecek.

Her iki puan türünün en az birinden 160 puan barajını geçen adaylar, puan türüne göre en fazla 12 tercih yapabilecek. Yerleştirme sonuçları 16 Ağustos'ta açıklanacak. Kayıtlar, 16-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Boş kalan kontenjanlara tercih kılavuzda belirtilen takvime uygun olarak merkezi sistemle ikinci kez yerleştirme yapılacak.

BAŞARI ORTALAMALARI

Birinciliği paylaşan adayların sınavda yöneltilen soruların tümünü doğru yanıtladıkları belirtildi. Sınavda Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler alanlarının her birinden 25 olmak üzere toplam 100 soru yöneltilmiş, ancak MEB'in yaptığı değerlendirme sonucunda Fen Bilgisi'nden bir soru iptal edilmişti.

POLİS KOLEJİ SINAVI SONUÇLARI 22 TEMMUZ'DA

Çelik, 12 Haziran'da gerçekleştirilen OKS'ye Polis Koleji adaylarının da girdiğini belirterek, bu adaylarla ilgili sonuçların 22 Temmuz Cuma günü, Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk sınavı sonuçlarının da 5 Ağustos Cuma günü açıklanacağını bildirdi. Çelik, OKS başvurularının internet ortamında alındığına işaret ederek, bunun zaman tasarrufunun yanı sıra 8 trilyon liralık tasarruf sağladığını sözlerine ekledi.

ATAKAN ÖZEL: SINAVA SON YIL YOĞUN OLARAK HAZIRLANDIM

OKS birincilerinden İstanbul FMV Özel Işık İlköğretim Okulu'ndan Atakan Özel, sınava son bir yılda yoğun bir şekilde hazırlandığını, ancak böyle bir sonucu beklemediğini söyledi. Özel, hangi okula gideceği konusunda tam bir fikrinin olmadığını belirterek, “İstanbul Atatürk Fen Lisesi veya başka bir okul da olabilir” diye konuştu. Sınava hazırlanmak için haftanın 5 günü dershaneye gittiğini belirten Özel, “Sınava son bir yılda yoğun olarak hazırlandım. Sömestr tatilinde de günde ortalama 400 soru çözdüm. 4. sınıf dışında notlarımın hepsi beşti” dedi.

ANIL BALKAN: “BİRİNCİ OLDUĞUMU DUYUNCA AĞLADIM”


OKS birincilerinden Anıl Balkan, sınav sonucunu televizyondan duyduğunda ağladığını söyledi.  Başarısında, okulu ve ailesinin çok önemli rol oynadığını dile getiren Balkan, “Planlı ve programlı çalışmalarımın meyvesini aldım. Amacım iyi bir üniversite eğitimi görmek. Mühendislik düşünüyorum. Aileme, okulumda ve iki yıldır gittiğim dershanedeki öğretmenlerime teşekkür ediyorum” dedi.

REYYAN ERGÜDER: BİRAZCIK SÜRPRİZ OLDU

OKS birincilerinden Reyyan Ergüder, sınavda bir yanlışı olduğunu düşündüğü için bu sonucu beklemediğini, kendisi için sürpriz olduğunu söyledi.

BÜŞRA EROĞLU: EMEĞİM BOŞA ÇIKMADI

Sınava programlı hazırlandığını ve başarısında okulunun yanı sıra ailesinin büyük payı olduğunu ifade eden Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı (OKS) birincilerinden Büşra Eroğlu, “Yaptıklarımızın karşılığını aldık. Benim üzerimde okulumun büyük emeği var. Onların ve ailemin yönlendirmeleriyle çok düzenli çalıştım” dedi.

False