GeriGündem Öğretmen Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğretmen Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

Öğretmen Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

Öğretmen sözcüğü gündelik yaşamda fazlaca kullandığımız bir sözcüktür. Öğretmen sözcüğünün 3 adet eş anlamlı sözcüğü bulunmaktadır. Günlük yaşamda oldukça sık rastladığımız ve kullandığımız öğretmen kelimesinin eş anlamlısı sözcükler nelerdir? Fazlası ile sık duyduğumuz ve karşılaştığımız öğretmen eş anlamlısı sözcükler hangi anlamlara geliyor? Sizler için derledik.

  Öğretmen kelimesinin eş anlamlı sözcüklerini ayrıntılı bir biçimde açıklayalım.

 Öğretmen Eş Anlamlısı

 Öğretmen eş anlamlısı kelimeler aşağıdaki gibidir.

 Öğretmen: Muallim, Muallime, Hoca

 Eş anlamlı (anlamdaş) olan sözcükler, cümle içerisinde birbirlerinin yerine kullanılmaları bakımdan, herhangi bir sorun teşkil etmezler. Yani öğretmen ve eş anlamlısı olan muallime sözcükleri, cümle içerisinde birbirlerinin yerine kullanılabilirler ve bu durum, cümle içinde herhangi bir anlatım bozukluğuna neden olmaz. Eş anlamlı ( anlamdaş ) olmaları sebebi ile birbirlerinin yerine kullanıldıklarında cümle bütünlüğünü bozmazlar.

 Öğretmen kelimesinin eş anlamlısı ‘muallim’ olmakla birlikte, ‘ hoca’ ve kadın öğretmenler için kullanılan ‘ muallime’ de öğretmen sözcüğünün eş anlamlısı olarak kabul edilmektedir. TDK (Türk Dil Kurumu) sözlüğünde öğretmen kelimesinin anlamı ise, '' öğretmenlik işini bir meslek olarak yapan kişi'' olarak belirtilmiştir.

 

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False