GeriGündem ODTÜ'lü mezunlar Melih Gökçek'i protesto etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ODTÜ'lü mezunlar Melih Gökçek'i protesto etti

ODTÜ Mezunları Derneği üyesi grup, ODTÜ'deki bazı binaların kaçak olduğu ve yıkılacağı tartışmaları nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i protesto etti.

Eymir Gölü'ndeki protesto gösterisinde, grup adına konuşan derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Şahin, ODTÜ'nün imar durumunun Gökçek'in kafasını yıllardır meşgul ettiğini savundu.
Ankara'nın “yıllardır kent kültürü ve bilinci yerleşmemiş yerel yönetim anlayışıyla yönetildiğini” ileri süren Şahin, Başkentin bir kültür ve bilim şehrine dönüştürülmesi gerekirken, bilim, akıl yuvası olan üniversitelerin dışlandığını öne sürdü.
Mogan ve Eymir göllerinin Ankara'nın su kaynaklarının can damarı olduğunu belirten Şahin, buraların su toplama havzalarının bir bölümünü kapsadığını ifade etti.
ODTÜ arazilerindeki ormanların Ankara'nın akciğeri görevini gördüğünü kaydeden Şahin, ODTÜ arazisinin ve Eymir Gölündeki arazilerin ODTÜ'lülerin emekleriyle ormana dönüştürüldüğünü söyledi.
Şahin, “Yıllarca süren ormanlaşma sürecinin, Mogan Gölünde yapıldığı gibi bir betonlaşma sürecine dönüşmesi ve ekolojik dengenin bozulması en büyük endişemizdir” dedi.
Bugüne kadar Ankara'da yapılan “hukuk tanımaz yaklaşımlara ve rantiyeciliğe dikkat çekmek istediklerini” belirten Şahin, tüm sivil toplum örgütleri ve yetkili kurumları göreve çağırdıklarını söyledi.
Makine Mühendisleri Odası Başkanı Emin Koramaz, ODTÜ'nün bir bilim yuvası olduğunu ve ODTÜ'lülerin geçmişte de haksızlık, eşitsizlik ve adaletsizlikle mücadele ettiğini ifade etti.
“Melih Gökçek ODTÜ ile uğraşmasın” diyen Koramaz, Gökçek'in “ODTÜ'lülerden hak ettiği dersi alacağını” savundu.
ODTÜ'nün ilk mezunlarından Sefa Gürman da 1963 yılında ODTÜ'ye girdiğini ve Eymir Gölü civarında 2-3 ay boyunca ağaç diktiklerini anlattı.
ODTÜ Mezunları Derneğinin eski başkanlarından Levent Tosun ise Eymir Gölünün, Ankara halkınca ODTÜ'ye verilmiş onurlu bir emanet olduğunu kaydetti.
Atatürk Orman Çiftliği ve askeri arazilerin bu kadar güzel korunamadığını savunan Tosun, ODTÜ'lüler olarak bu onurlu emaneti sonuna kadar koruyacaklarını söyledi.
Mezunlar, çeşitli sloganlarla Gökçek'i protesto etti.
(TBK-ALP-SKA)

18:22 27/07/08"
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle