GeriGündem ODTÜ'de türban eylemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ODTÜ'de türban eylemi

ODTÜ'de türban eylemi
refid:24666279 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

ORTA Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) bir grup öğrencinin türbanlı öğrencilere sözlü tacizde bulunduğu iddiası Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu tarafından protesto edildi.

ODTÜ giriş kapısı karşısında toplanan Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu üyeleri ’İnança saygı, başörtüsüne özgürlük’, ’Herkes için adalet’, ’Susmak yakışmaz, ağlamak çare değil’ ve ’Özgür üniversite’ dövizlerini taşıdı. ODTÜ’de bir grup öğrencinin, bir grup başörtülü öğrenciye tepki gösterdiği iddiasına karşı basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklaması yapan Tayyar Tercan, başörtülere karşı yapılan saldırıları kınadıklarını belirterek şunları söyledi; "ODTÜ’de bir grup öğrenci tarafından kayıt için gelen öğrencilere yardımcı olmak amacıyla bir destek ve tanıtım standı açılmıştır.

ODTÜde türban eylemi

O YOL YAPILACAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın St. Petersburg şehrinde düzenlenen G20 Zirvesi'nde yaptığı açıklamada ODTÜ'de türbanlı öğrencilerle ilgili tartışmalara ilişkin "YÖK gereğini yapacaktır, biz de gereğini yapacağız" dedi. Erdoğan üniversitedeki yol tartışması için de "Ön açılacak, bu yollar yapılacak" diye konuştu.

Detayı için tıklayınız

Medyaya da yansıdığı üzere bu standa başka bir grup öğrencinin haksız saldırısına maruz kalarak kaldırılmış ve standı açan örgenciler okulu terk etmek zorunda bırakılmıştır. Saldırıda bulunan kişiler saldırı kapsamında üzerinde ’Dikkat Cemaatçi Var’ yazan ve altında bir ok işareti bulunan dövizlerle stant gönüllerini işaret ederek taciz etmişlerdir. Bunlara ek olarak gönüllülerden birinin ismini telaffuz ederek kendisi hakkında huzurunda tahkir edici ve aşağılayıcı bir şekilde konuşmuşlardır. Bütün bu saldırı saldırganlar tarafından kamera ile kayıt altına alınmış ve saldırıyı tamamlayıcı olarak mağdurları afişe etmek kastıyla ’Cemaatin ODTÜ Seferi’ başlığıyla internet üzerinden yayına sokmuştur."

Grup üyeleri, basın açıklamasından sonra, Mısır ve Suriye lehine sloganlar atıp ’RABİA’ işareti yaparak olaysız şekilde dağıldı.

ODTÜ'DE 'GİREMEZSİN' TARTIŞMASI

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle