GeriGündem ODA TV davası öncesi açıklama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ODA TV davası öncesi açıklama

Abone Olgoogle-news

Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın’ın sanık olarak yargılandığı Odatv davasının 16. duruşması öncesi gazeteciler Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı.

Sanıklara destek olmak için yapılan açıklamaya Nedim Şener, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Müyesser Yıldız’ın yanı sıra geçen celse tahliye edilen Soner Yalçın da katıldı. Avrupa Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Barry White da eyleme destek verdi.

"ÖZGÜR BASIN VARSA ÖZGÜR TOPLUM DA VARDIR"

"Özgür basın varsa özgür toplum da vardır" yazılı pankartın açıldığı eylemde, bazı gazeteciler de dava kapsamında tutuklu yargılanan Yalçın Küçük’e destek olmak amacıyla onun sürekli taktığı kırmızı atkıdan taktı.

Gazeteciler adına basın açıklamasını Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun dönem başkanlığını yürüten Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş yaptı. Türkiye’de özgür basın sindirilmeye çalışılıyor" diyen Güneş, "Geçen yıl basın özgürlüğü konusunda 179 ülke arasında 148. sıradaydık. 2012’de 6 basamak daha düşerek 154. sıraya geriledik. Cezaevlerinde şu an 70 gazeteci bulunuyor. Gazetecilere ve halkın gerçekleri öğrenme hakkına yönelik baskılara artık dur denilmesini istiyoruz. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını, ifade özgürlüğünü kısıtlayan maddelerin değiştirilmesini, tutuklanan tüm meslektaşlarımızın tutuksuz yargılanmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Açıklamanın ardından davanın tutuksuz sanıkları ile gruptakiler duruşmaya katılmak üzere adliyeye girdi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle