GeriGündem Öcalan'ın Eşme Ruhu çıkışı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öcalan'ın Eşme Ruhu çıkışı

Öcalan'ın Eşme Ruhu çıkışı
refid:28517719 ilişkili resim dosyası

Abdullah Öcalan, bugün Diyarbakır'daki nevruz mitinginde okunan mektubunda "eşme ruhundan" bahsetti. Öcalan'ın mektubunda, "eşme ruhu" ifadesini kullanması, siyasi kulisleri karıştırdı. Bu ifadeyle, Öcalan'ın ne demek istediği, en çok konuşulan konular arasına girdi.

Eşme, Süleyman Şah türbesinin Şah Fırat operasyonu ile taşındığı bölgenin adı. Eşme bölgesinin özelliği ise, kontrolünün Suriye'de PYD kontrolündeki Kobani bölgesinde yer alması.
Süleyman Şah türbesinin ve saygı karakolunun bulunduğu, anlaşmalarla Türkiye Cumhuriyeti olarak tanınmış olan asıl bölge ise IŞİD tehdidi altındaydı. Nitekim, Şah Fırat operasyonu da bu tehdit nedeniyle gerçekleştirildi.
Operasyonun yapıldığı dönemde, hem HDP yönetimi, hem de PYD'liler, yaptıkları açıklamalarda, Şah Fırat operasyonunun, TSK tarafından "PYD desteğiyle" yapıldığını açıkladılar. Yeni kurulan türbe de, halen PYD kontrolündeki bölgede yer alıyor.

Öcalan'ın "eşme ruhu" diyerek de, hem operasyon sırasında yapılan işbirliğine, hem de Süleyman Şah gibi Türk tarihindeki çok büyük önem taşıyan bir şahsiyetin türbesinin, PYD kontrolü altındaki topraklara "emanet edilmesini" kastettiği yorumları yapılıyor.

ÖCALAN NE DEMİŞTİ?

Öcalan mektubunda, "eşme ruhu" vurgusu şu cümlelerle yer almıştı;

"Hem bölgemiz için hem de uluslararası dünya için büyük anlamı olan Kobani direnişini ve zaferini selamlıyorum. Bu temelde gelişen 'Eşme ruhunu' halklarımız arasında yeni tarihin sembolü olarak selamlıyorum. Yukarıda belirlemeye çalıştığım tüm bu saptamalar tek cümleyle tarihimizin ve güncelliğimizin toplum olarak yeniden revizyonu, restorasyonu ve yeniden inşası için değerli bir çağrıdır."


Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False