GeriGündem O utangaç değil sadece içe dönük
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

O utangaç değil sadece içe dönük

O utangaç değil sadece içe dönük
refid:19945366 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

‘Söz gümüşse sükût altındır’ atasözünün doğruluğu kanıtlandı. Dışa dönük ve girişken olmak toplumsal olarak övülse de uzmanlar içe dönük çocukların kuvvetli kişiliğe sahip olduğunu savunuyor. Susan Cain’in son kitabı, utangaçlığın içe dönüklükten farklı olduğunu gözler önüne seriyor.

Susan Cain, Amerikalı bir araştırmacı yazar. Kendisi de içe dönük bir insan olarak içe dönük insanlarla ilgili araştırma ve makaleleri inceledi ve çalışmasını bir kitaplaştırdı: ‘Sessizlik: Hiç Durmadan Konuşulan Dünyada İçe Dönük Kişilerin Gücü’. Buna göre içe dönük tipler az sayıda kişi ve uyaran bulunan, sessiz ortamlarda rahat ediyor. Oysa dışa dönük bireyler etraflarında ne kadar çok uyaran varsa o kadar rahat hissediyor. İçe dönüklüğün antisosyal olmaktan farklı olduğuna dikkat çeken Cain, içe dönüklerin değişik şekillerde sosyalleştiğini söylüyor. Bu sebeple, kalabalık bir doğum gününde hiç iyi hissetmeyen çocuğunuzun en yakın arkadaşıyla yalnız başına oyun oynarken mutlu olması çok doğal. Utangaçlıksa bambaşka bir duygu ve içinde sosyal ortamlarda beğenilmeme korkusunu barındırıyor. Utangaçlık bir rahatsızlık hissiyken içe dönük kişiler bu özellikleri sebebiyle rahat ediyor.
Susan Cain’e göre, sınıflar dışa dönük öğrencilerin daha rahat edeceği şekilde tasarlanıyor. Özellikle son yıllarda okullarda giderek yaygınlaşan ve faydalı olduğu düşünülen grup çalışmaları herkes için aynı derecede verimli değil. ABD’deki son araştırmalar her iki kişiden birinin içe dönük kişilik özelliği gösterdiğini ama bunların dışa dönükmüş gibi davranmaya çalıştığını ispatlıyor. Sebebi aile ve öğretmenlerin içe dönük çocukları daha aktif olmaya zorlamaları. Oysa uzmanlara göre ebeveynlere düşen görev, çocuklarını sosyalleşmeye zorlamayıp verimli ve yaratıcı olabilecekleri sakin ortamlar yaratmak.

GANDHI VE BILL GATES

İçe dönüklerin iyi liderler olamayacağı toplumsal olarak yerleşmiş yanlış kanıların başında. Çalıştığı kişilere saygı gösteren, dinleyen ve ani kararlar almaktan kaçınan içe dönük bireyler aslında uzun vadede daha başarılı oluyor. Gandhi, Rahibe Teresa ya da Bill Gates gibi tarihe adını yazdırmış isimlerin içe dönükler olması da bu iddiayı kanıtlıyor. İçe dönüklerin yaratıcılıktan uzak oldukları da yanlış bir düşünce. Cain’e göre yalnız kalmaları ve sakince üretmelerine izin verilirse çok yaratıcı işler ortaya koyabiliyorlar.

NASIL ANLAŞILIR

- Kendini konuşarak değil yazarak daha iyi ifade ediyorsa
- Grup çalışmalarından çok bireysel çalışmalarda başarılıysa
- Kolay konsantre oluyorsa
- Aynı anda birden çok konuyla ilgilenmekten hoşlanmıyorsa
- Odasında yalnız olmayı arkadaşlarıyla oynamaya tercih ediyorsa
- Gürültülü ve kalabalık ortamlar yerine sakin ve sessiz ortamlarda rahat ediyorsa
- Konuşmak yerine dinlemeyi seviyorsa
- Israrcı değil yumuşakbaşlıysa

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle