Ö-SE-YE-ME davalık oldu

Ö-SE-YE-ME davalık oldu

"Ö-SE-YE-ME g...mü ye” şarkısı için 7 genç hakkında dava açıldı.

 ŞARKIYI DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN - Video

Kurdukları müzik grubuyla, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ni (ÖSYM) protesto etmek amacıyla “Ö-SE-YE-ME” şarkısını yazan ve besteleyen 7 genç hakkında, “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret” suçlamasıyla dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçlarını Soruşturma Bürosu savcılarından Kürşat Kayral, ÖSYM Başkanlığının suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturmayı tamamlayarak, dava konusu şarkıyı yazan ve besteleyen gençlerin 1 yıldan az olmamak şartıyla 1 yıl 5 ay 15 gün hapisle cezalandırılmaları istemiyle sulh ceza mahkemesinde dava açtı.Davanın iddianamesinde, sözleri Cengiz S. tarafından yazılan “Ö-SE-YE-ME” şarkısının yine Cengiz S, İbrahim A, Enis Ç, Mehmet A, Mustafa K, Reşat S. ve Bahadır E'den oluşan Grup Deli tarafından bestelendiği, bir stüdyoda CD ortamına kaydedildiği ve kendi aralarında çoğaltıldığı kaydedildi.

Dava konusu şarkının Deli Grubu tarafından “ÖSYM G... ye” şeklinde MP3 olarak düzenlendiği ve www.youtube.com adlı internet sitesinde yayınlandığı ifade edilen iddianamede, şarkının, internet ortamında çoğaltılarak “umuma arz seviyesine geldiği ve tespit edilemeyen kişilerce şarkı sözleri kullanılarak çirkin el ve vücut hareketlerinin yapıldığı kliplere konu olduğu” belirtildi.

ÖSYM'nin üniversite öğretim elemanlarından oluşan resmi bir kurul statüsünde olduğuna işaret edilen iddianamede, sanıklar tarafından oluşturulan Deli Grubu'nun dava konusu şarkılarıyla, “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı, sanatsal sınırların dışına çıkılarak şeref ve saygınlığı zedeler şekilde hakaret suçunu” işledikleri ileri sürüldü.

“Ö-SE-YE-ME” şarkısının sözlerine de yer verilen iddianamede, şarkıyı yazan ve besteleyen sanıklar Cengiz S, İbrahim A, Enis Ç, Mehmet A, Mustafa K, Reşat S. ve Bahadır E'nin, Türk Ceza Kanunu'nun 125/3-4-5. maddelerinde düzenlenen “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret” suçundan ve bu suçu birden çok işlemekten 1 yıldan az olmamak şartıyla 1 yıl 5 ay 15 gün hapisle cezalandırılmaları talep edildi.
Haberle ilgili daha fazlası: