GeriGündem 'O pelerinle yere çakılabilir'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'O pelerinle yere çakılabilir'

'O pelerinle yere çakılabilir'
refid:20952415 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Efsane karakter Batman (Yarasa adam) beyazperdeye geri döndü ancak yapılan bilimsel bir araştırma, Batman'in pelerinin uçuşa elverişli olmadığını ve “Yere çakılmamak” için yeni bir pelerine sahip olması gerektiğini gösterdi.

İngiltere'deki Leicester Üniversitesi'nde 4 fizik öğrencisinin yaptığı araştırma, “Batman Başlıyor” filminde Batman'in kullandığı pelerinin, filmin kahramanının “Yere çakılmasına” sebep olacağını ortaya koydu.

Araştırmacılar, maskeli kahramanın söz konusu pelerinle olası süzülüşünün 80 kilometre hızla giden bir araçla eşdeğer olacağını belirtti.

Yaklaşık 4,7 metre kanat açıklığına sahip pelerinin, normal bir planörün tek kanadının yarısı kadar olduğunu vurgulayan araştırmacılar, “tek parça halinde kalabilmesi” için Batman'in daha geniş bir pelerin ya da motor gibi itici bir kuvvet kullanması gerektiğine dikkati çekti.

Araştırmacılardan 22 yaşındaki David Marshall, “Geleneksel yöntemleriyle atlamakta ısrarlıysa, Batman'in, özel olarak geliştirdiği kanat sistemiyle helikopterden paraşüt kullanmadan atlayan ilk kişi olan Gary Connery'nin yöntemini uygulayabileceğini” belirtti.

Marshall, bu özel kanat sisteminin dışında, Connery'nin, düşüşünü hafifletmek için yere binlerce karton kutu dizdiğini de hatırlattı.

Yarasadan ilham alınarak kurgulanan Batman karakteri, geceleri gökdelenler arasında sıkışmış Gotham şehrinde planörü andıran peleriniyle süzülerek “İyileri kötülerden” koruyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle