GeriGündem Nüfus sayımı 30 Kasım'da
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nüfus sayımı 30 Kasım'da

ANASOL - D hükümeti, ‘‘olmazsa olmaz’’ dediği yasalardan biri olan nüfus tesbitini, RP'nin muhalefetine rağmen TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesini sağladı. Yasanın kabulü ile, seçimin bu yıl yapılmayacağı tescillenirken, öngörülen süreler nedeniyle Mart 1998'den önce olma imkanı da kalmadı. Teklifin engellenme olasılığını gören Başbakan Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı Ecevit bütün görüşmeler boyunca Genel Kurul salonunda oturdu. Hükümet ortaklarının yasa teklifinde yaptığı değişiklik ile nüfus tespiti ve seçmen kütüklerinin yenilenmesi için kesin tarih verildi. Kabul edilen yasa şu ana unsurları içeriyor.

Nüfusu tesbiti ve seçmen kütüklerinin yenilenmesi 30 Kasım 1997 günü yapılacak.

Genel nüfus tespiti ve seçmen yazımında DİE Başkanlığı, YSK ve İçişleri Bakanlığı arasında yapılacak işbirliğine ilişkin esaslar, yasanın kabul edilmesinden sonra 15 gün içerisinde YSK tarafından belirlenecek.

Nüfus tespitinin sayısal sonuçları, tespit gününü izleyen iki ay içerisinde açıklanacak.

Seçmen kütüklerinin seçmen yazımına göre güncelleştirilmesi işlemleri yazım gününü izleyen üç ay içerisinde tamamlanacak.

Merkezi seçmen kütüğünün tüm yurtta bilgisayar ortamına geçirilmesi ile ilgili çalışmalar, yazım gününü izleyen en geç iki yıl içinde tamamlanacak.

Nüfus tespit verilerinin nüfus idaresi sistemi çercevesinde değerlendirilmesi, verilerin DİE tarafından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne aktarılmasından itibaren en geç iki ay içerisinde yapılacak.

Nüfus cüzdanı olmayan vatandaşlar, yasanın yayımından itibaren altı ay içerisinde başvurmaları durumunda ceza uygulanmadan nüfus cüzdanı verilecek.

RP ve DYP'nin muhalefetine karşın yasa, ANAP, DSP ve CHP'nin desteği ile benimsendi. CHP, bu tavrı ile seçimlerin 1997 yılı sonuna kadar yapılması iddiasından da vaçgeçmiş oldu.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False