GeriGündem Nobel ödüllüler beyin fırtınası yapacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nobel ödüllüler beyin fırtınası yapacak


Çeşitli dallarda Nobel ödülü kazanmış 225 öndegelen şahsiyet, Nobel Ödülleri'nin 100'üncü yıldönümüne rastlayan Aralık ayında dünyanın sorunlarının çözümü üzerine beyin fırtınası toplantısı yapacak.

Norveç'in başkenti Oslo'da 6-8 Aralık'ta düzenlenecek 21'incü yülyılda çatışmaların nasıl önlenebileceği konulu sempozyuma, eski SSCB'nin son lideri Mikhail Gorbaçov, Tibet'in ruhani lideri Dalai Lama dahil, Nobel Barış Ödülü'nü kazanan 32 şahsiyet ve kurumların temsilcileri katılacak. Nobel Barış Ödülü'nü kazananlardan sadece 17'si bireylerden oluşuyor, 15'i, Birleşmiş Milletler Barış Gücü gibi kurumları temsil ediyor.

Bu sempozyuma paralel olarak İsveç'te düzenlenecek toplantılarda da, fizik, kimya, tıp, edebiyat ve ekonomi alanlarında Nobel ödülü almış 200 kadar ünlü beyin, "moleküler bilimde cepheler", "genlerin ötesinde" ve "edebiyatın şahitliği" gibi konularda beyin fırtınası toplantılarında biraraya gelecek. Nobel ödülü kazanan kişiler, törenler sırasında Norveç ve İsveç'teki üniversitelerde de konferanslar verecekler. İsveç, Nobel ödüllerinin birinci yüzyılı anısına bir sergi düzenleyecek.

Beyin fırtınaları toplantılarında, Nobel ödüllü kişiler, "20'inci yüzyılda yanlış giden neydi, nerelerde hata yapıldı, neden o kadar çok savaş ve çatışmalar çıktı" gibi konulara kafa yorup, 21'inci yüzyıl için çözümler çıkartmaya çalışacak.

Vizyon sahibi kişiler addedilen Nobel ödüllülerden, 21'inci yüzyıl için çözümler sunmaları istenecek. Kendilerine davet yapılan Nobel ödüllülerden, şimdiye kadar, sadece Güney Afrika'nın eski devlet başkanı Nelson Mandela, hiçbir gerekçe göstermeksizin, bu beyin fırtınaları toplantılarına katılmayacağını bildirdi. Filistin lideri Yaser Arafat ve diğer bazı Nobel ödüllüler davete henüz yanıt vermedi.(a.a)

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False