GeriGündem Nobel ödülleri açıklanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nobel ödülleri açıklanıyor

Nobel ödülleri açıklanıyor
refid:8948051 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Nobel edebiyat ödülü adayları arasında Bob Dylan'ın, barış ödülü adayları arasında da Çinli muhaliflerin adı dikkat çekiyor

Tıp, kimya, fizik, edebiyat, ekonomi alanlarında ve dünya barışının teşvikinde önemli başarıların onurlandırıldığı ödüllerin sahipleri 6 Nobel komitesi tarafından seçilerek, ayrı ayrı duyuruluyor.

Gelenek uyarınca barış ödülü Norveç'in başkenti Oslo'da, diğer ödüllerse İsveç'in başkenti Stockholm'de basın toplantılarıyla açıklanıyor.

2009 Nobel Tıp Ödülünün sahibi pazartesi, fizik ödülünün sahibi salı, kimya ödülünün sahibi çarşamba, edebiyat ödülünün sahibi de perşembe günü açıklanacak.

/images/100/0x0/55eb01bff018fbb8f8a4ed9f
Nobel Barış Ödülünün sahibi 9 Ekim cuma, ekonomi ödülünün sahibi de 12 Ekimde duyurulacak.

İSMİ GEÇEN ADAYLAR VE TARTIŞMALAR

Komitelerin adaylar üzerindeki müzakereleri ile son 50 yıldır da adaylar gizli tutulurken, bazen adaylar, onları aday gösterenlerce kamuoyuna sızdırılıyor.

Bu yıl da Danimarkalı edebiyat profesörü Anne-Marie Mai, aynı zamanda protest müziğin öncülerinden ünlü Amerikalı şarkıcı olan Bob Dylan'ı aday gösterdiğini açıkladı.

Mai, Bob Dylan'ı aday göstermesine gerekçe olarak, bir Nobel komitesi başkanının geçen yıl AP ajansına verdiği bir demeçte, Amerikan edebiyatı üzerine eleştirel ifadelerinden duyduğu rahatsızlığı gösterdi.

"Bob Dylan, Amerikan sanatı ve edebiyatının ödüle değer olduğunu gösteriyor" diyen Mai, Dylan'ın şiir alanında önde gelen isimlerden biri olduğunu belirtti.

Geçen yılki ödül sahiplerinin açıklanmasından önce Nobel komitesi başkanlarından Horace Engdahl, ABD'nin edebiyat dünyasının merkezindeki Avrupa'yla mücadele için çok dar ve yetersiz kaldığı görüşünü dile getirmişti.

Edebiyat ödülü adaylarıyla ilgili söylentiler arasında bu yıl 2008'de de favori gösterilen ancak ödülü kazanamayan İsrailli yazar Amos Oz ve Amerikalı yazarlar Joyce Carol Oaets, Philip Roth, Suriyeli şair Adonis ile Cezayirli romancı Asya Cebar'ın da adları geçiyor.

Bu arada, Nobel barış ödülü için Çinli muhaliflerin favori adaylar olduğu haberleri geliyor. Tiananmen Meydanı gösterilerinin 20'inci yıl dönümünde Pekin'e karşı, Çinli muhalifler ve insan hakları savunucularının ödüllendirilebileceği yorumları yapılıyor.

Nobel Ödüllerinin siyasi açıdan taraflı bir şekilde belirlendiğine dair eleştiriler sık sık gündeme gelirken, bunda özellikle barış ödülünün seçimini yapan komiteyi (ödülün kurucusu Alfred Nobel'in isteğiyle) Norveç Parlamentosunun üyelerinin oluşturmasının payı bulunuyor.

Genelde fizik, kimya ve tıp ödülleriyle ilgili hükümetler arasında, yanlı davranıldığı eleştirileri gelmezken, yine de bilimsel alanda sıcak tartışmalar oluyor.

Bazıları da Nobel ödüllerinin, bilimsel alanda 21'inci yüzyılda karşı karşıya kalınan yeni sorunları da kapsayacak şekilde yenilenmesi gerektiğini kaydediyor.

Nobel Vakfı'na bu yıl 10 bilim adamı tarafından gönderilen mektupta, çevre ve kamu sağlığı alanlarında yeni ödüller verilmesi çağrısında bulunuldu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle