GeriGündem Nikotini taklit edip sigarayı bıraktıran ilaç
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nikotini taklit edip sigarayı bıraktıran ilaç

Nikotini taklit edip sigarayı bıraktıran ilaç
refid:9840340 ilişkili resim dosyası

Sigara tiryakilerinin yüzde 65’ine sigarayı bıraktırdığı kanıtlanan Champix adlı ilaç haftaya Türkiye’ye geliyor. 160 YTL'den satılacak ilaç, beyindeki nikotin ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Sigara tiryakilerine umut olacak ilaç haftaya Türkiye’de piyasaya çıkıyor. 2006'dan bu yana ABD ve Avrupa’da CHANTIX ismiyle satılan ilaç, Türkiye’de CHAMPIX adıyla satılacak.

Pfizer tarafından üretilen ilaç için; İstanbul Tıp Fakültesi'nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Çağlar Çuhadaroğlu önemli açıklamalarda bulundu.

Çuhadaroğlu; İlacın sigaradan uzaklaştırdığını belirterek, şöyle devam etti:

“CHAMPIX nikotini taklit edip beynin nikotine olan bağımlılığını tatmin ediyor. Ve nikotine ihtiyaç duyan beyindeki reseptörlerin (alıcı) sayısını azaltıyor ve tekrar üremelerini engelliyor. 8 ila 12 hafta arasında uygulanacak CHAMPIX tedavisi ile tiryakiler sigaradan uzaklaşıyorlar. CHAMPIX diğer sigara bıraktırma ilaçlarından çok farklı. Diğer ilaçlar başka tedaviler için üretilmiş, daha sonra sigarayı bıraktırmada da yardımcı oldukları gözlemlenmiştir. Ancak CHAMPIX sigara bıraktırma amacıyla üretilmiş olan ilk ilaçtır. Yan etkileri en kabul edilebilir düzeydedir”

Vatan'ın haberine göre; CHAMPIX isimli ilaç beraberinde başka bir ilaç alınmadan kullanılıyor. 2003 ila 2006 arasında ABD’de 4 binin üzerinde tiryakide yapılan araştırmada, yüzde 65’inin sigarayı bıraktıkları gözlemlenen ilacın, İngiltere’de de 12 bin tiryakinin yine yüzde 65’inin sigarayı bıraktığı açıklandı.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doç. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, “İlacın doktora danışmadan alınmamasını öneriyoruz. İlk başlarda dozu az veriliyor, 15 gün sonra ise tam dozaja ulaşılıyor” dedi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False