Nevruz ateşini karla söndürdüler

Kars Valiliği tarafından düzenlenen Nevruz etkinlikleri renkli görüntülere sahne oldu. Yumurtaların tokuşturulduğu, halk ozanları konseriyle renklenen kutlamalarda yakılan ateş, karla söndürüldü. Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nde ise Nevruz etkinliklerinin ardından polise taş atan 6 kişi gözaltına alındı.

Haberin Devamı

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuvarı halk müziği konseri yapıldı. Daha sonra Vali yardımcısı Ünal Coşkun, Ak Partili Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, kurum amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar kortej yürüyüşüne katıldı.

 

ATEŞ ÜZERİNDEN ATLARKEN DÜŞME TEHLİKESİ YAŞADI

 

Halk oyunları gösterisi ve halk ozanlarının sazlı-sözlü değişleriyle renklenen yürüyüş Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı’nda son buldu. Güneşli havada kaldırımda yakılan ateş üzerinden önce protokol daha sonra gazeteciler atladı. Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, ateşten atladıktan sonra zeminin kaygan olması nedeniyle dengesini kaybederek düşme tehlikesi geçirdi. Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği törende ateşe yakın mesafede kameralara konuşan Vali yardımcısı Ünal Coşkun, alevlerin büyümesi üzerine yönünü değiştirdi. Vali yardımcısı Coşkun, farklı etnik yapıdan birçok insanın yaşamını sürdürdüğü şehirdeki birlik ve beraberliğin herkese örnek olmasını istedi.

 

Haberin Devamı

YUMURTA TOKUŞTURDULAR

 

Yumurta tokuşturan Başkan Bozkuş ve Vali yardımcısı Ünal Coşkun’un yarışması izleyenleri güldürdü. Sürekli yumurtası kırılan Coşkun’un yardımına kurum amirleri yetişti. Belediye Başkanı Bozkuş’un yumurtası uzun uğraşlar sonucu kırılınca herkes kahkahaya boğuldu. Bu renkli görüntülerin ardından Halk ozanları kahramanlık türkülerinin yanında atışmalar yaparak izleyenleri coşturdu. Ateş etrafında söylenen türküler vatandaşları neşelendirdi. Protokol ve halk daha sonra ateş etrafında toplanarak hep birlikte halay çekti. Özel Hareket timleri, çatı katlarında ve balkonlarda yoğun güvenlik önlemi aldı. Eğlencenin ardından geride kalan ateş ise belediye işçilerinin küreklerle taşıdığı karla söndürüldü.

 

DOĞUBAYAZIT’TA 6 GÖZALTI

 

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde BDP tarafından düzenlenen Nevruz kutlamaları Belediye Meydanında yapıldı. Iğdır BDP Milletvekili Pervin Buldan’ın da katıldığı Nevruz kutlamaları, yerel sanatçıların müzikleri eşliğinde halaylar çekildi. Yaklaşık 3 saat süren programın ardından BDP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçen kalabalık bir gruba polis izin vermeyince olaylar çıktı. Arka sokaklarda bir araya gelen 50-60 kişilik bir grup, Ağrı Caddesi üzerinde güvenlik önlemi alan polise taş attı. Polis, gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahale edildi. Çıkan olaylarda, polise taş atan 6 kişi gözaltına alındı.

Haberle ilgili daha fazlası: