GeriGündem Neo-Nazi muhbirlere Türk ismi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Neo-Nazi muhbirlere Türk ismi

Neo-Nazi muhbirlere Türk ismi
refid:23167466 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Seri cinayetlerin sorumlusu neonazi terör örgütü NSU davasıyla ilgili Alman güvenlik güçlerinin skandallar serisine bir yenisi daha eklendi.

Hürriyet’in elde ettiği Berlin Asayiş Şubesi’ne (LKA) ait üzerinde kırmızı ‘Geheim’ (Gizli) damgası bulunan 149 numaralı belgede NSU çetesi ve neonazileri takipte kullanılan muhbir neo-Naziler Türk isimleriyle kayıtlı.

SAVCILIK İZNİYLE

Polis, muhbir olarak hizmete aldığı kişileri kısa adı VP olan ‘Vertrauensperson’ (Güvenilir Kişi) olarak adlandırıyor. VP dosyasında bu kişilere bir kod adı ve bir de numara veriliyor. 149 sayılı gizli belgede Berlin Eyalet Mahkemesi savcılığının onayıyla üç güvenilir kişinin soruşturma çerçevesinde hizmete alındığı belirtiliyor ve “Güvenilir kişilere aşağıdaki isimler verilmiştir” deniyor:

“İbrahim 562, Murat 620, Adnan 672. Eski azılı neonazi ve sonra 10 yıl polise muhbirlik yapan Thomas S.’in polisteki kod adı İbrahim ve numarası 562.”
Thomas S., 6 Mayıs’ta yargılanması başlayacak olan ‘Nazi gelini’ Beate Zschaepe ile kısa süreli ilişki yaşadığını öne sürmüştü.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle