GeriGündem Nemrut'ta büyük ayıp
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nemrut'ta büyük ayıp

Dünya'nın Sekizinci Harikası olarak kabul edilen Nemrut Dağı'nın doruğundaki Tanrı heykel ve rölyeflerinden ikisi devrilerek hasara uğradı. Tanrı heykelinin, yaklaşık bir yıl önce aşırı dinciler tarafından devrildiği öne sürülürken, Turizm, Kültür ve Orman bakanlıkları, Kommegene Krallığı'nın 2 bin yıl önceki olanaklarla yaptığı muhteşem heykelleri kaldırmak için biraraya gelemedi. Nemrut Dağı'nın plan ve projesiyle Milli Park olması nedeniyle Orman Bakanlığı'nın, turizmin geliştirilmesiyle Turizm Bakanlığı'nın, restorasyonu ile de Kültür Bakanlığı'nın ilgili olduğu öğrenildi.

KAFAYA BAK

Adıyaman'ın Kâhta İlçesi Turizm Danışma Müdürü Mahmut Arslan, İl Kültür Müdürlüğü'nün heykellerin arkasında biriken karın temizlenmesi için hiçbir girişimde bulunmadığını ve aslan kabartmasının bu nedenle devrildiğini, ön yüzünün parçalandığını söyledi. Tanrı heykelinin ise ‘‘bâtıl'' olduğu gerekçesiyle tepki duyan aşırı dinciler tarafından devrildiğini öne süren Arslan, ‘‘Bir yıldır Kültür Müdürlüğü'nü uyarıyoruz. Bu işe hiç karışmadılar. Taşlara bile tahammülleri yok'' dedi.

REFAH DAMGASI

Arslan, Kültür Müdürü Mustafa Sucu'nun İl Genel Meclisi'nde Vali Kadir Çalışıcı'ya yalnızca İslam eserlerinin korunması konusunda bir rapor sunduğunu da sözlerine ekledi. Arslan, Nemrut'un tanıtımı amacıyla ilki 1993 yılında düzenlenen Uluslararası Kommegene Festivali'nin adının Refahyol döneminde Kültür Bakanlığı'ndan gelen baskılar nedeniyle ‘‘Kültür ve Turizm Festivali'' olarak değiştirildiğini anlattı.

PARAYI HARCADILAR

Üç Bakanlığın Nemrut'un master planlarının yapılması ve korunması için imzaladığı protokolün de uygulamaya geçirilemediğini kaydeden Arslan, ‘‘Fiilen yapılan hiçbir şey yok'' dedi. Nemrut'un korunması için UNESCO ve Dünya Bankası'nın Valiliğe gönderdiği paralarla Kahta'da beş katlı, 10 daireli bir apartman yapıldığını, Turizm Bakanlığı'nın yol yapımı için gönderdiği paranın ise bir yıldır repoda tutulduğunu belirten Arslan, ‘‘Her yıl yüzlerce turistin ziyaret ettiği Nemrut'ta tuvalet bile yok'' diye konuştu.

2000 YILLIK SIR

Arkeoloji dünyası, RP'li Kültür Bakanlığı'nın bir yıldır heykellerini kaldırmamakta direndiği Nemrut Dağı'ndaki 2000 yıllık sırrı çözmeye çalışıyor. Son yıllarda yabancı arkeologlar tarafından yapılan radar ve sismik testler ‘‘Tanrılar Dağı'' olarak da bilinen Nemrut'ta anıtmezarın Kral 1. Antiochus'a ait olduğunu ortaya koydu. Antiochus'un anıtmezarı milyonlarca küçük taştan oluşan 50 metre yüksekliğindeki tümülüsün içinde yeralıyor. Tümülüsle birlikte 2 bin 150 metre olan dağ, yörenin en yüksek noktası sayılıyor.

MÜTHİŞ KÜLTÜR

Kommegene Krallığı, M.Ö. 69 - M.S. 72 yılları arasında anne tarafı Makedonyalılara, baba tarafı da Perslere akraba olan Mithridathes Kalinokos'un kurduğu bir medeniyet. M.S. 72'de hâkimiyeti sona eren bu medeniyet, o dönemde Doğu ile Batı arasında bir sentez ve barış köprüsü olmuş. Batı ile Doğu'nun din, kültür ve gelenekleri ile giyim tarzları birleştirilmiş. Nemrut Dağı'ndaki ‘‘Anneler Galerisi''nde ululanmış Pers ve Makedonya tanrılarının heykeleri bulunuyor. Kommagene hükümdarları, sadece siyasi değil kültürel ve dinsel kaynaştırma sürecinin de yaratıcısı kabul ediliyorlar. Anıt mezara tıpkı piramitler gibi insanoğlundan korunmak için tehlikeli tuzaklar kurulduğu sanılıyor. Ancak Kommagenelerin tehlikeli tuzakları bile gerici kişi ve kuruluşların verdiği zararın önüne geçemiyor.

‘Batıl’ diye, devrilen heykelleri kaldırmıyorlar

Türkiye'nin turizm harikası olan Nemrut Dağı'ndaki heykeller, gerici anlayışın kurbanı oldu. Bir yıl önce aşırı dinciler tarafından tahrip edilip, devirildiği öne sürülen heykelleri kaldırmak için Refahyol döneminin ilgili 3 bakanlığı bir türlü biraraya gelmedi. Nemrut'taki eserleri korumak için UNESCO tarafından gönderilen para ise Kâhta'da apartman yapımında kullanıldı.

Dinciler yıkmış

Dünyanın 8. Harikası olarakta tanınan ve turistlerin gözdesi olan Nemrut Dağı'ndaki heykeller, ‘‘batıl'' diye aşırı dinciler tarafından devrilmiş. O gün bugündür kimsenin ilgilendiği yok. Devrilen heykeller şimdi bir ‘‘ayıp abidesi'' gibi duruyor. Dünyanın dört bir tarafından gelen turistler de bu ayıp yüzünden bizi ayıplıyor.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False