GeriGündem Ne nerede
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ne nerede

ANKARA

Aşk çifte yalnızlık

Orhan Çetinkaya'nın ‘toplumsal realizm’ konulu resim sergisi, Şekerbank Ömer Sunar Sanat Galerisin'de sürüyor. Seven insanların daima yanında olduğunu söyleyen Çetinkaya, aşkı da ‘çifte yalnızlık’ olarak tanımlıyor. Sergide Türkiye Körler Vakfı'na gelir sağlamak için üzerinde ressamın resimlerinin bulunduğu tişörtler de satılıyor. Sergi 13 Aralık'ta bitiyor.

Flensburg günleri

LÜTFÜ Günay'ın Almanya-Danimarka sınırındaki Flensburg şehrini anlatan resimleri Transparan Sanat Galerisi'nde sergileniyor. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nde resim eğitimi gören Günay 58. kişisel sergisinde yağlı pastel ve karışık teknik kullanıyor. Sanatçı dikey ve yatay yüzeyler arasındaki ilişkilerden doğan plastik değerleri hem soyut resimlerinde, hem de değişik malzeme kullanarak ürettiği kolajlarınde dışa vuruyor. Sergi 13 Aralık'a kadar gezilebilir.

Direnme ruhu

İNSAN ruhunun direnişini tuvale aktarmayı hedefleyen Muharrem Pire'nin resim sergisi Galeri Soyut'da sürüyor. 1944 Bulgaristan doğumlu olan Pire, 1966 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş bölümünü bitirdi. 10. kişisel sergisini açan sanatçının çalışmaları 11 Aralık'a kadar görülebilir.

Diğer sergiler

SÜHEYL COŞKUN resim sergisi Yaşar Sanat Galerisi'nde...

TURKUAZ Güzel Sanatlar Merkezi hat, tezhip, minyatür ve ebru sergisi Vakıfbank Köroğlu Sanat Galerisi'nde izlenebilir.

NEVİN ÇOKAY resim sergisi Helikon Sanat Galerisi'nde görülebilir.

EMEL YILMAZ resim sergisi Akbank Kızılay Sanat Galerisi'nde sürüyor.

HATİCE ÖCAL resim sergisi 5 Aralık'tan itibaren Emlak Sanat Galerisi'nde görülebilir.

ÜMRAN YAYLA suluboya sergisi 8-28 Aralık tarihleri arasında gezilebilir.

İZMİR

‘‘Akrep’’ Özfatura'nın salonunda

AVUKAT Eşber Yağmurdereli'nin ilk tiyatro eseri ‘‘Akrep’’, 22 - 25 Aralık tarihlerinde İzmir İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde sahnelenecek. Yağmurdereli, Ankara Sanat Tiyatrosu'nun oynadığı, Rutkay Aziz'in yönettiği oyunu izlemek için İzmir'e gelecek. Kendisine ‘‘Vatan haini’’ diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura aleyhine hakaret davası açan Yağmurdereli'nin oyunu, Büyükşehir Belediyesi'nin salonunda oynanacak! İdam ve ölüm temasının işlendiği Akrep'de bütün bunların içinde insana güven ve barışcıl düşünceler de yer alıyor.

Egeli'den portreler

İZMİRLİ Sanatçı Birsen Egeli ilk kişisel sergisini Alsancak Turgut Pura Vakfı'nda açtı. Çeşitli karma sergilere katılan sanatçı 1993'de İzmir Türk Kadınları Birliği Onur Belgesi, 1994 ve 1996 yıllarında İzmir Enternasyonal Fuarı İzmirli Kadın Sanatçılar sergilerinden Dostluk ve Onur belgeleri aldı. Resimler manzara ve portre ağırlıklı. Sergi 15 Aralık'a kadar açık.

Kediler masalı

İSTANBULLU Ressam Berna Türemen, ‘‘Kediler Masalı 3’’ adlı sergisini Aphrodie Sanat Merkezi'nde açtı. Türemen Kediler Masalı adlı serginin ilkini İstanbul'da, ikincisini Ankara'da açmıştı. Bu 33. kişisel sergisi. Naif yorumculuğunu kediler üzerinde yoğunlaştıran Türemen'in, yağlıboya, pastel, karakalem, kabartma ve seramiklerden oluşan bu sergisi 2 Ocak tarihine kadar gezilebilecek.

50. sanat yılı

ELLİNCİ sanat yılını kutlayan Ressam Ali Rıza Kırkan 30'uncu kişisel sergisini Alsancak Coşku Sanat Galerisi'nde açtı. 1993’te, öğretim üyesi olarak görev yaptığı Buca Eğitim Fakültesi Resim Ana Sanat dalından emekli olan sanatçı, eserlerinde iyimserlik ve hoşgörü temasını ön planda bulundurduğunu belirtiyor. Sergi 13 Aralık'a kadar izlenebilir.

Yalnızlığın şairi

İZMİR'de Nektar Bar'ın geleneksel şiir günlerine katılan Ünal Ersözlü, İzmirli dostları, hemşehrileri ve şiirseverlerle buluştu. Kendisini, aşkın, yalnızlığın ve ayrılığın şairi olarak tanımlayan Gazeteci- Şair Ünal Ersözlü, ‘‘Okyanusların Not Defterinden’’ ve ‘‘Gidiyorum Adım Unutulmuş Olsun Diye’’ adlı kitaplarında yer alan şiirlerinden örnekler okudu. Bu şiirleri ‘‘yaşadıklarından biriktirdikleri’’ olarak nitelendirdi.

Bir varoluş biçimi

RESSAM Aygün Arslan ‘‘Bir Varoluş Biçimi ’’ adlı resim sergisini İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Sanat Galerisi'nde açtı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar’dA Öğretim Görevlisi Aygün Arslan'ın, Anadolu Medeniyetleri'ni konu aldığı sergisi 15 Aralık'a kadar devam edecek.

Sırça Kümes

DEVLET Tiyatroları'nda 40 yıl sonra ilk kez oyun yönetmeyi kabul eden Yıldız Kenter, Konak Sahnesi'nde başlayan ‘‘Sırça Kümes’’i yönetiyor. Tennesse Williams'ın Shakespeare gibi kendisine çok şey öğreten bir oyun yazarı olduğunu belirten Kenter, Williams'ın yaşamının oyunlarının temelini oluşturduğunu, ‘‘Sırça Kümes’’in de gerçek yaşam öyküsüne en yakın eseri olduğunu söyledi. ‘‘Sırça Kümes’’, 2 - 21 Aralık tarihlerinde Konak Sahnesi'nde sahnelenecek, daha sonra dönüşümlü olarak Karşıyaka Ragıp Haykır ve Bornova Uğur Mumcu Sahnelerinde oynanacak.

Altın Fırçalar

TÜRK el sanatlarının yaşayan en büyük ustası Ahmet Yakupoğlu ve İZFAŞ kursiyerlerinin ‘‘Altın Fırçalar’’ sergisi İZFAŞ Sanat Galerisi'nde açıldı. Dikkatleri yeniden geleneksel el sanatlarına çeken sergide yer alan yaklaşık 200 yağlıboya, minyatür ve tezhip 16 Aralık akşamına kadar görülebilir.

İSTANBUL

‘Söz’e dönüşen kadınlar

İNSAN ilişkileri üzerine kurgulanmış yapıtlarıyla tanıdığımız sanatçı Demet Yersel'in resim sergisi, 2 Aralık'ta İş Bankası Parmakkapı Sanat Galerisi'nde açıldı. 25 Aralık tarihine kadar devam edecek olan sergide Yersel, kadın olgusu üzerine eğiliyor.

Hareketli doğa resmi

RESSAM Feriha Büyükünal'ın resim sergisi Garanti Sanat Galerisi'nde 27 Aralık'ta sona erecek. Sanatçı resimlerinde doğaya ait objeleri izlenimci bir disiplinde yorumluyor. Bu sergisinde suluboya çalışan Büyükünal resimlediği doğayı büyük bir hareketlilik ve heyecanla yorumluyor.

Bir demet biz

FÜSUN Önal ve çevreci-gezgin Profesör Orhan Kural'ın birlikte açtıkları doğa ve gezi fotoğrafları sergisi Pimapen Kültürevi'nde 13 Aralık'a kadar devam edecek. Bir Demet Biz adlı sergide 72 adet renkli fotoğraf yer alıyor. İki farklı cinsiyet ve sanat ekolünü bir araya getiren sergi, Önal ve Kural'ın değişik bakış açılarıyla çektikleri gezi fotoğraflarıya izleyenleri adeta bir yolculuğa çıkarıyor.

Yeni bir güldürü

ALİ Poyrazoğlu Tiyatrosu yeni sezonunu ‘‘Eski Çamlar Bardak Oldu’’ adlı güldürü ile açtı. İngiltere'de 20 yıldır aralıksız oynayan, modern tiyatro edebiyatının en ünlü güldürülerinden biri olan oyunu Bill Naughtodn yazdı, Türkçe'ye Ali Poyrazoğlu uyarladı. Oyun her hafta tiyatronun Fındıkzade'deki sahnesinde Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar günleri oynanacak.

Gezgin gösterimde

PAT O'Hara (Mark Wahlberg) bir gezgin olan babası ölünce onu gömmek için seyyahlar alemine yani çingenelerin içine geri dönmek zorunda kalır. Bu dünyanın kendine özgü kuralları vardır ve O'Hara'nın babasının yarım bıraktığı işleri bitirmesi gerekir. Ancak bu göründüğü kadar kolay değildir çünkü karşısında Jack (Luke Askew) gibi kin dolu bir düşman vardır. Traveller'in (Gezgin) yönetmeni Jack Green. Film İstanbul'da Beyoğlu Lale, Suadiye Moveiplex ve Kadıköy Broadway sinemalarında oynuyor.

ANTALYA

Dışavurumcu resimler

RESSAM Semih Ersu üçüncü kişisel sergisini ANSAN Galerisi'nde açtı. 18 Aralık'a kadar açık kalacak sergide sanatçının dışavurumcu eserleri yeralıyor. Bugüne kadar çok sayıda karma sergiye katılan sanatçının üçüncü kişisel sergisinin ilgi toplaması bekleniyor.

Geleneksel ve yeni

İHSAN Çakıcı, Orkun Sanat Galerisi'nde açtığı resim sergisi ile Antalyalı sanatseverlerle buluştu. 8 Aralık'a kadar gezilebilecek olan sergide 40 yağlı boya eser yeralıyor. Daha önce 12 kişisel sergi açan ve bu dalda pek çok ödül alan sanatçı, eserlerinde geleneksel kültür birikiminin yeni değerlerle sentezini konu ediniyor.

Hangi filme gidelim?

Bu hafta Antalya sinemalarında şu filmler oynuyor: Megapol Leydi ve Sokak Köpeği, Yüzyüze. Prestij Nihavend Mucize. Altın Portakal En İyi Arkadaşım Evleniyor. Kent Ağır Roman. Aspendos Christina. KültürÜ Barışçı.

DİYARBAKIR

Sinema

DİYARBAKIR'daki sinemalarda bu hafta gösterimde olan filmler şunlar: Emek Sineması'nda gösterimde olan Speed 2 hafta sonunda yerini başrollerini Clint Easwood ile Gene Hackman'ın paylaştığı Mutlak Güç'e bırakacak. Dilan Sineması'nda 6 Aralık'tan itibaren Con Air gösterime giriyor. Dilan'da halen Kayıp Dünya gösterimde.

Tiyatro

DEVLET Tiyatrosu'nda bu hafta Düdükçülerle Fırçacıların Savaşı sahneleniyor. Haftasonları küçük seyirciler için sahne alan Burnunu Kaybeden Palyaço aralık ayı sonuna kadar devam edecek. 11 Aralık Perşembe gününden sonra Ray Cooney'in Kaç Baba Kaç adlı iki bölümlük oyun tiyatroseverlerle buluşuyor.

Sergi

DEVLET Güzel Sanatlar galerisi, 8 Aralıkta Şehmuz Çakırtaş'ın fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu insanının yaşamından kesitler sunan fotoğraf sergisini Diyarbakırlılar iki hafta boyunca gezebilecekler.

Burada herkes suçlu!

Kim Basinger, Kevin Spacey, David Strathairin,Guy Pearce ve Russel Crowe'un rol aldığı ve Curtis Hanson'ın yönettiği L.A.Confidential (Los Angeles Sırları) gerçekle hayalin birbirine karıştığı, herkesin suçlu olduğu bir dünyayı perdeye getiriyor. Film İstanbul'da Beyoğlu Alkazar, Osmanbey Gazi, Teşvikiye AFM, Etiler Akmerkez Braun, İstanbul ve Ortaköy Princess, Bakırköy Avşar ve Carousel, Kadıköy Süreyya, Altunizade Capitol ve Ş.Bakkal Cinemax sinemalarında oynuyor.

Azizname Antalya'da

Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçıları tarafından sahnelenen Aziz Nesin'in ‘‘Azizname’’si bugün ve yarın Antalya'da. Bugün saat 20.30'da, yarın ise saat 15.00'de sahnelenecek oyunu Yücel Erten yönetiyor. Oyunda Hatice Aslan, Rüştü Asyalı, Hüseyin Avni Danyal, Bilal Güldere, Serhat Nalbantoğlu, Berrin Ötenel, İhsan Sanıvar ve Mümtaz Taylan rol alıyor.

Ben Bu Filmi Görmüştüm

Dormen Tiyatrosu, geleneksel kış turnesine İzmir'de ‘‘Bu Filmi Görmüştüm’’ isimli oyunla başlıyor. Gencay Gürün'ün Türkçe'ye çevirdiği oyunu Çetin Akcan yönetiyor. Dekorları Duygu Sağıroğlu, kostümleri Güler Yiğit'e ait olan oyunda Haldun Dormen, Metin Serezli, Gülen Karaman, Şebnem Özinal, Gürkan Uygun ve Alper Düzen oynuyor. Kısa bir süre İzmir'de sahnelenecek iki bölümlük komedi 8 Aralık Pazartesi günü Atatürk Kültür Merkezi'nde başlayacak.

Festival başlıyor

3. Uluslararası Cemal Reşit Rey Piyano Festivali İdil Biret'le başlıyor. CRR Senfoni Orkestrası'nın eşlik edeceği Biret, yarın vereceği konserle 5 gün sürecek festivali başlatacak. Festival Lübnan asıllı piyanist Abdel Rahman El Bacha'nın Pazartesi günü vereceği resitalle devam edecek. Salı günü ünlü piyanist J.Phillipe Collard'ın konseri var. Çarşamba CRR salonu görkemli bir sanatçıya ev sahipliği yapacak: Vladimir Ovchinnikov. Japonya'nın müzik dünyasına kazandırdığı en başarılı piyanistlerden biri olan Noriko Ogawa ise festivale 11 Aralık Perşembe gecesi vereceği konserle katılacak. Son gün, genç yetenekler Elif Önal ve Özgür Tuncel sahne alacak. Kapanış konserini ise dünyaca ünlü besteciler Bela Bartok ve Zoltan Kodaly'nin yaşayan tek öğrencisi György Sandor verecek.

Gerçeğinin aynı dekorlar

Atatürk'ün en çok sevdiği opera olarak bilinen Puccini'nin Tosca operası Yekta Kara'nın yönetiminde yeniden sahnede. Gerçek mekanların birebir aynısı dekorlarla oynanan Tosca'yı soprano Zehra Yıldız oynuyor. Tosca 11 ve 18 Aralık'ta İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

Çevre ve insan

Çatı Grubu sanatçılarından, Ressamlar Derneği üyesi Ayla Kutlu, altıncı kişisel sergisini İzmir Yaşarbank Alsancak Şubesi'nde açtı. Celal yetkin'den yağlıboya, Yurdakul Sezen'den desen dersleri alan Kutlu, İzmir Resim Heykel Müzesi Kurslarını bitirdi. Bugüne kadar 23'ü grup, 35'i karma olmak üzere 63 sergiye katıldı. Çevre ve insan ilişkilerini irdeleyen sanatçı, güncel olaylardan etkilenerek, yapıtlarında sorguluyor. 30'a yakın çalışmanın yer aldığı sergi 12 Aralık'a kadar gezilebilir.

Barda bale şov

Antalya'nın Barlar Sokağı'nda üç yıl önce kapanan Karpiç, yeniden hizmete açıldı. Bir bale şovu ile açılan 120 kişi kapasiteli barda Grup The Play sahneye çıkıyor. Yaklaşık 40 dakika süren şovları ile müşterilerin nefeslerini kesen dansçılar büyük alkış topluyor. Üç yıl önce Antalya'nın en çok tercih edilen mekanları arasında yeralan Karpiç'in işletmecileri, daha iyi hizmet için biraraya geldiklerini söylüyorlar.

Gerçek aşkın öyküsü

Gülüm Pekcan Dans Tiyatrosu perdelerini 9 Aralık akşamı Ankara Sanat Tiyatrosu'nda açıyor. Grup, Nezihe Araz'ın yazdığı ‘‘Kerem ile Aslı Gerçek Aşkın Öyküsü’’ isimli çalışmayı yorumluyor. Tiyatro bu kez destan ile günümüz yaşantısını aynı eser içinde anlatmayı tercih ediyor. Sanat yönetmeni Gülüm Pekcan, oyunda farklı yörelerin müziklerinden de yararlanıyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False