GeriGündem Ne nerede?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ne nerede?

Devlet ve kuzgun

İzmir Özel Türk Lisesi öğrencileri, Orhan Asena'nın oyunu ‘‘Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe’’ adlı oyunu ile beğeni kazandı. Özel Türk Lisesi Kültür Kompleksi'nde sergilenen ve Şehzade Sultan Beyazıd'ın iktidar mücadelesini anlatan oyunda görev alan oyuncular performanslarıyla göz doldurdu.

Çifte sergi

Türkiye İş Bankası İzmir Sanat Galerisi, iki sanatçının eserlerine ev sahipliği yapıyor. 1983'ten bu yana Paris'te yaşayan İsmail Yıldırım sergiye 1993 Sivas Katliamından etkilenerek yaptığı ‘‘Yangın Yerinden Portreler’’ ile katılıyor. ‘‘Bekleyen Kadın’’ adlı çalışmasıyla 1995 yılında Fransa'da 19'ncusu düzenlenen ‘‘Salon de Mineur’’(Madencinin Sergisi) adlı yarışmada ‘‘Büyük ödül’’ü, 1997'de İzmir Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği 2'nci resim yarışmasında beş başarı ödülünden birini kazanan Yıldırım'ın resimleri, 1990'dan bu yana Almanya Alba Kültür Aksiyon, Paris'te ise Pecteau-Baden-Ferrien Grubu ve Sanat Komiseri Madam Verdler tarafındann sanat borsasında temsil ediliyor.

Yıldız Gemisi Askerleri, çok uzak bir gelecekte insan ırkını yok etmeye kararlı böceklerin dünyaya saldırmasından sonra böceklere açılan savaşı anlatıyor. Filmin başrol oyuncuları Casper Van Dien, Denise Richards, Dina Meyer. Film, İstanbul’da Altunizade Capitol, Avcılar Standart, Bakırköy Carousel, Avşar, İncirli, Beyoğlu Fitaş, Etiler Akmerkez, Çemberlitaş Şafak, Etiler Hillside Parlament Cinema Club, Fenerbahçe Piramit, Florya Prestige, Kadıköy Moda, Maltepe Grandhouse, Maslak İstanbul Princess, Ortaköy Princess, Osmanbey Gazi, Pendik Güney, Cinemax, Suadiye Movieplex ve Teşvikiye AFM sinemalarında oynuyor.

İtalyan Resmi ve Büyük Gelenek

sİSTANBUL'da 32 İtalyan ressamın 90'lı yıllar boyunca yaptığı eserler 5 Şubat-5 Mart tarihleri arasında Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde sergileniyor. İtalyan Kültür Merkezi Müdürü Adelia Rispoli'ye göre sergi İtalyan resminin bir yüzyıllık serüveninin bir öyküsü gibi... Teşvikiye Cad. 43-57, Teşvikiye 80200 Tel ve Fax: 0-212-2301976

Castagneri Dörtlüsü

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından düzenlenen Cumartesi Konserleri devam ediyor. Bu etkinlik kapsamında 7 Şubat tarihinde izleyiciler, Paris ve Lyon Ulusal Konservatuvarları'ndan yetişen dört müzisyenden oluşan Castagneri Dörtlüsü'nü İstanbul AKM’de izleyebilecekler.

Everest My Lord

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, konsept ve yönetimi Naz Erayda ve Bülent Erkmen'e, yapımı Kumpanya'ya ait olan, Sevim Burak'ın Everest My Lord-Roman 3 Perde başlıklı metninin tümünü 9 Şubat'tan başlayarak her pazartesi saat 20.30'da Muhsin Ertuğrul Sahnesinde 8 kez sahneleyecek.

İSTANBUL

Konser

Süleymaniye'de Bayram Sabahı

Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuvarı korosu, şef Erdinç Çelikkol yönetiminde 11 Şubat Çarşamba günü saat 19.30'a CRR'de Süleymaniye'de Bayram Sabahı adlı bir konser verecek...

Tzimon Barto Piyano Resitali

Ünlü piyanist Tzimon Barto, 12 Şubat Perşembe günü saat 19.30'da CRR'de piyano resitali verecek. Sanatçı, ünlü besteciler Haydn, Schubert, Lizst, Chopin ve Tobias Picker'in eserlerini yorumlayacak.

Sergi

Türkiye'nin en genç Seramik Profesörü olan Zehra Çobanlı seramik çalışmalarını 2-24 Şubat tarihleri arasında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Sanat Galerisi'nde sergiliyor.

Fotoğrafevi, Fujifilm'le birlikte restore edilen Galatasaray'daki binasında yeni dönem çalışmalarına başlıyor. Galerideki ilk sergi 1997 Fujifilm Avrupa Basın Fotoğrafları Yarışmalı Sergisi olacak. Geçen yılki yarışmayı ülkemizden İzzet Keribar kazandığı için serginin evsahipliğini Türkiye Fujifilm yapıyor. 12 Şubat'ta açılacak olan sergi 6 Mart'a kadar gezilebilecek. Fotoğrafevi-Fujifilm Tütüncü Çıkmazı. No: 4 Galatasaray-Beyoğlu

Tel: 251 05 66

DİYARBAKIR

Sinema

Dilan Sineması'nda 7 Şubat Cumartesi gününden itibaren Brendan Fraser'in başrolünü oynadığı Orman Kaçkını gösterime giriyor. Emek Sineması'nda ise 6 Şubat, Kama Sutra'nın gösterim tarihi. Site Sineması da bu hafta Yasak İstekler ve Kurban'ı gösteriyor.

Kebikeç' te sinema günleri sürüyor. Kebikeç'te 8 Şubat Pazar Antony Hopkins'in Dick Tracy, 12 Şubat Perşembe Dustin Hofman'ın Diplomalı Aşık adlı filmleri gösterilecek.

Tiyatro

Devlet tiyatrosu'nda Önümüzdeki Hafta da Tarla Koşuydu Juliet sahnede.

ANTALYA

Gitar şöleni

Antalya Kültür Merkezi, bugün Bilkent Klasik Gitar Üçlüsü'nü konuk ediyor.

Erbil'den gravürler

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Devrim Erbil'in resim ve gravür sergisi Antalya Falez Hotel'de açıldı.

Anadolu Müziği

Antalya Kültür Merkezi, 11 Şubat'ta Bengi Bağlama Topluluğu'nu konuk edecek.

Karanlıkta İlk Işık

Aralık ayında kapalı gişe oynayan 'Karanlıkla İlk Işık; Kubilay' adlı oyun, Antalya Kültür Merkezi'nde yeniden sahnelenecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Atölyesi tarafından 13 ve 20 Şubat tarihlerinde iki kez sahnelenecek oyunu Ülker Köksal yazdı, Muhammet Uzuner ise yönetti.

ANKARA

Sergi

Ressam Vildan Karauçak manolyalarla süslü tablolarını Vakıfbank Sanat Galerisi'nde sergiliyor. Yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da başarılı sergilere imza atan sanatçının sergisi 13 Şubat tarihine kadar görülebilecek.

Sibel Çetin'in resim sergisi Ziraat Bankası Sanat Galerisi'nde, Naile Akıncı'nın resim sergisi Emlak Sanat Galerisi'nde izlenebilir.

TCDD Sanat Galerisi hafta içinde karma resim sergisi ile sanatseverlerin karşısında

Asude Barlas resim sergisi Dedeman Sanat Galerisi'nde görülebilir.

MDT'den gösteri

Modern Dans Topluluğu 5 yıllık çalışmalarını bir demet olarak izleyiciye sunuyor. MDT Sinevizyon gösterisi eşliğinde, İngiliz koreografların yanında Uğur Seyrek'in çalışmalarından bir bölüme de yer veriyor. 15 Şubat'ta bir gala gösterisi ile sahne alacak MDT çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor.

ADANA

Sergi

Dünyaca ünlü Türk ressamları Hikmet Karabulut, Fahri Sümer, Şadan Bezeyiş ile Selahattin Kara'nın 'İstanbul, kadın ve doğa' konulu yağlı boya tabloları Adana Görüntü Sanat Galerisi'nde sergileniyor.

Tiyatro

Adana Devlet Tiyatrosu Sadık Şendil'in yazdığı iki perdelik güldürü Kanlı Nigar, sahneleniyor. Sabancı Kültür Merkezi'nde sergilenen oyunu Şahap Sayılgan yönetti.

Sinema

Müjde Ar ile Okan Bayülgen ve Mustafa Uğurlu'nun başlıca rolleri paylaştığı, yönetmen Mustafa Altıoklar'ın Ağır Roman filmi Adana Arı Sinemaları'nda ikinci salonda gösterimde 11'inci haftayı da doldurdu.

Evde Tek Başına-3 filmi de Arı Sinemaları birinci salonda gösterime girdi.

Bruce Wills ile Richard Gere'nin başrolleri paylaştığı Çakal filmi Metro ve Metropol sinemalarında, Julia Roberts'ın En İyi Arkadaşım Evleniyor filmi Galleria'da. Orman Kaçkını adlı film de Sun Sineması'nda gösterime girdi.

İZMİR

Black Voices İzmir'de

İngiltere'nin en başarılı vokal topluluklarından Black Voices, İzmir'de konser verecek. The Pritish Council ve İzmir Kültür Sanat Eğitim Vakfı'nın ortak organizasyonu ile 16 Şubat 1998 Pazartesi günü İzmir Atatürk Kültür Merkezi'ndeki konser saat 21.00'de başlayacak. Topluluğun müziği, spiritual, ilahi, reggae, kalipso, blues ve çağdaş halk şarkılarından oluşuyor.

Münir Yücel sergisi

İletişim Kitabevi, Ressam Münir Yücel'in eserlerine ev sahipliği yapıyor. 1969 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nden mezun olan sanatçı, 1985 yılında Egeli Sanatçılar Onur Plaketi, Yunus Emre Resim Yarışması Başarı Ödülü, 1986 Öğretmenler Günü Resim Yarışması Teşvik Ödülü ve 1990 yılında Tekel Resim Yarışması'nda 2'lik ödülü kazandı.

Atık maddeli resim

Özel İzmir Lisesi Kevser Tatari Anaokulu öğrencileri yarı dönem boyunca yaptıkları faaliyetleri göstermek amacıyla Montrö ve Alsancak Mc Donalds'da geniş çaplı bir sergi açtı. 90 anaokulu öğrencisinin 15 gün boyunca sergilenecek resimleri, artık işe yaramayacağını düşündüğümüz, makarna parçaları, süt kapları, pet şişeler gibi bazı atık maddelerden meydana geliyor.

Güneydoğulu Çocuklara Ödül

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 3. Çocuk Romanları Yarışması'nda ödül kazanan 5 romanın yeniden basımları yapıldı. Başkanlık Sanat Danışmanı Alev Bursalıoğlu, Canan Tan'ın ‘‘Sokaklardan Bir Ali’’, Mahmut Tunaboylu'nun ‘‘Umudun Mavi Kanatları’’, Zerrin Polat'ın ‘‘Sevginin Gücü’’, Bülent Şentay'ın ‘‘Panzin Çukuru’’ ve Zeliha Akçagüner'in ‘‘Dünyalılar ve İlginç Konukları’’ adlı çocuk romanlarının Güneydoğu İlleri Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderileceğini bildirdi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle