GeriGündem Ne Nerede
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ne Nerede

İSTANBUL

Danseden resimler

Ressam Günseli Kato'nun son dönem çalışmaları 7 Şubat'tan başlayarak Afa Sanat Kafe'de görülebilir. ‘‘Coşku insanı yaşatan duygudur’’ diyen Kato'nun bu sergisinin başlığı Dans Edenin Danssız Dansı. Kato, resimlerini izleyen insanların tablolarda kendilerinden bir şeyler bulacaklarını söylüyor. Tel: 249 22 18.

Resimle düşünmek

Nurcan Türkoğlu'nun dördüncü kişisel sergisi 2 Şubat'tan başlayarak İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde görülebilir. Sanatçı tablolarında düşünce ve eylem konularını ele alıyor. Tel: 243 30 53.

Saleri'den tablolar

Ressam Kristin Saleri'nin Toprakbank Sanat Galerisi'ndeki resim sergisi 12 Şubat tarihine kadar sürecek. Tel: 233 26 63.

Vakko'da sergi

Ressam Meryem Arıcan'ın 10'uncu kişisel sergisi 4 Şubat'ta Vakko Beyoğlu Sanat Galerisi'nde başlıyor. Sergi 28 Şubat'a kadar devam edecek. Vakko Beyoğlu Sanat Galerisi İstiklal Cad. 123-125 Beyoğlu'nda, Tel: 251 40 92

Seramikler

Devrim Erakalın ve Duygu Bağlan'ın ahşap ve seramik çalışmalarından oluşan sergi Şark Sigorta Sanat Galerisi'nde görülebilir. Tel: 310 12 50.

Ustalardan seçmeler

İstanbul'un sanat ortamına kısa bir süre önce katılan Galata Sanat Galerisi'ndeki ikinci sergi Çağdaş Ustalardan Bir Kesit başlığını taşıyor. Sarkis Günsel, Burhan Uygur, Avni Arbaş ve Erol Akyavaş'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçının yapıtlarının yeraldığı bu sergi, 6 Şubat'ta açılıyor. Tel: 292 54 30.

Mavitan'dan son dönem

Alev Ermiş Mavitan'ın son dönem resimleri 4 Şubat'tan itibaren Garanti Sanat Galerisi'nde sergileniyor. Sergi, 25 Şubat tarihine kadar sürecek. Tel: 285 40 40.

Arat'ın tabloları

Ressam Serdar Arat son dönem yapıtlarını 2 Şubat'tan başlayarak Atatürk Kültür Merkezi'nde sergiliyor. Tel: 251 56 00.

Aşkın ressamı

Muzaffer Akyol'un ‘‘aşk-u sevda’’ resimleri 3 Şubat'tan başlayarak İş Bankası Parmakkapı Sanat Galerisi'nde sergileniyor. Resim eleştirmenlerine göre Akyol, ‘‘aşkın ressamı’’. Ama bu sadece ilk anda akla gelen basit bir aşk değil. Sanatçı tablolarında ‘‘yaşama duyduğu sonsuz aşkı’’ yansıtıyor.

Çobanlı'dan seramik

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Sergi Salonu bu ay seramik sanatçısı Zehra Çobanlı'nın yapıtlarına ayrıldı. Sergi, 2 Şubat'tan başlayarak izlenebilir. Tel: 298 25 11.

En güzel el sanatları

İpek Yolu üstünden devrilerek Asya'ya kapaklanan ve Avrupa'yı kucaklayan Türk kültürünün en güzel el sanatları eserleri İbrahim Demirel'in Pimapen Kültürevi'ndeki sergisinde izlenebilir. Sergi 5 Şubat'a kadar açık kalacak. Pimapen Kültürevi Halaskargaiz Cad. No: 263/265 Osmanbey'de, tel: 296 90 36

Yaylı Sazlar Dörtlüsü

Uluslararası alanda isimlerini duyuran ve çeşitli ödüllerle onurlandırılan Lysenko Yaylı Sazlar Dörtlüsü 3 Şubat Salı günü saat 19.30'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda bir konser verecek. Dörtlünün ikinci kemancısı Anatoli Bazhenov halen Borusan Oda Orkestrası'nın baş kemancılığını yapıyor.

Dede'den Kaynak'a

Selma Sağbaş ve Doğan Dikmen'in solist olarak katılacakları Dede'den Saadettin Kaynak'a adlı Klasik Türk Müziği konseri 4 Şubat Çarşamba günü saat 19.30'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilecek.

Muhteşem Şan Konseri

Opera camiasının tanınmış solistlerinden Ayşe Sezerman, Lynn Trepel Çağlar, Bülent Külekçi ve Suat Arıkan 5 Şubat Perşembe günü saat 19.30'da Cemal Reşit Rey'de Brahms, Karlıbel, Baran, Lehar, Strauss, Bizet, Delibes ve Verdi'nin eserlerini yorumlayacaklar.

ANTALYA

AKM'de film var

Antalya Kültür Merkezi, bugün ‘‘Mucize’’ adlı filmle, sinemaseverleri konuk edecek. Başrolünü John Trovolta'nın oynadığı film, Aspendos Salonu'nda gösterilecek. Saat 14.30 ve 20.30'da iki kez sunulacak filmin bileti 500 bin liradan satılıyor.

Falez'de gravür sergisi

Falez Otel Sanat Galerisi'nde sanatçı Devrim Erbil'in resim ve gravürden oluşan sergisi açıldı. Sergi pazartesi günleri hariç her gün, 13.00-20.00 saatleri arasında gezilebilir. 4 Mart'a kadar açık kalacak.

ANKARA

Bellek, yürek, düşünce

Doku Sanat Galerisi bu kez Turgut Atalay'ın resimleri ile sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Türk resminde önemli bir yere sahip olan sanatçı, doğadan esinlenen çalışmalara öncelik veriyor. Resim serüveninde ‘‘Belleğe, yüreğe ve düşünceye dayalı bir estetik anlayışıyla 1940'larda gerçekçi akımın kuruluşu çalışmaları içinde yerini alan’’ Atalay'ın resimleri 16 Şubat tarihine kadar görülebilir.

Sevgili Barış

Ankara Devlet Opera ve Balesi ‘‘Sevgili Barış’’ isimli çocuk müzikalini sergilemeye başladı. Her sezon çocuklara yönelik opera ve müzikaller gerçekleştiren Opera ve Bale bu kez Tevfik Akbaşlı'nın eseri ile izleyici karşısına çıktı.

Yalancı Aranıyor

Devlet Tiyatroları büyük ilgi gören ‘Yalancı Aranıyor’ adlı oyunu Küçük Tiyatro'da sergiliyor. Oyun, gerçeği yansıtmayan politikacılara yaptığı göndermelerle dikkat çekiyor. Hızlı bir tempoda birbirinden esprili olayların sahnelendiği oyun, Ankara'da büyük ilgi görüyor.

ADANA

Sergiler

Hikmet Karabulut, Fahri Sümer, Şadan Bezeyiş ile Selahattin Kara'nın 'İstanbul, kadın ve doğa' konulu yağlı boya tabloları Adana Görüntü Sanat Galerisi'nde sergileniyor. 14 Şubat tarihine kadar açık tutulacak sergide, halen Paris'te yaşamını sürdüren Hikmet Karabulut ile İstanbul Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Şadan Bezeyiş, 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde görevli Öğretim Üyesi Prof.Dr. Fahri Sümer ile Selahattin Kara'nın 23 eseri yer alıyor.

Mete Başgu'nun Adana Akbank Sanat Galerisi'ndeki resim sergisi 5 Şubat akşamına kadar, Muzaffer Tire'nin Adana Kemal Satır Sanat Galerisi'ndeki resim sergisi ise 7 Şubat akşamına kadar gezilebilir.

Kanlı Nigar Galası

Adana Devlet Tiyatrosu Sadık Şendil'in yazdığı iki perdelik güldürü Kanlı Nigar'ın galasını 3 Şubat'ta Adana Sabancı Kültür Merkezi'nde yapacak. Oyunu Şahap Sayılgan yönetti. Oyunun dekoru Haluk Işık, kostümleri Sevgi Türkay, ışığı İbrahim Karahan, müziği ise Cem İdiz'e ait. Tayfun Sallıoğlu ile Levent Güngör dansları hazırladı. Oyunda rol alan sanatçılar ise şöyle: Mustafa Kurt, Galip Erdal, Erdal Bilingen, Tevfik Tarhal, Şener Kökkaya, Sibel Özer, Ebru Bilingen, Yusuf Köksal, Ayhan Demirtaş, Zeynep Hürol.

Sinemalar

Müjde Ar, Okan Bayülgen ve Mustafa Uğurlu'nun başrollerini paylaştığı, yönetmen Mustafa Altıoklar'ın Ağır Roman filmi Adana Arı Sinemaları'nda 10. haftayı da doldurdu.

Evde Tek Başına-3 Arı Sinemaları birinci salonda gösterime girdi. Bruce Wills ile Richard Gere'nin başrolleri paylaştığı Çakal, Metro ve Metropol sinemalarında. Julia Roberts'ın En İyi Arkadaşım Evleniyor filmi Galleria'da. Orman Kaçkını adlı film ise Sun Sineması'nda.

DİYARBAKIR

Sinemalar

Emek Sineması'da Cehennemden Daha Sıcak, Dilan Sineması'nda ise Fatih (Kull) gösteriliyor. Şu sıralarda Site Sineması'nda Rosa ve Karmaşık İlişkiler var.

Kültür ve Sanat Merkezi Kebikeç'in sinema günleri devam ediyor. Bugün Well Ville'ye Hoşgeldiniz, Perşembe günü de Madonna ve Antonia Banderas'ın başrollarini paylaştıkları Evita gösterilecek. Filmlerin gösterim saati 19.30.

Tiyatro oyunları

Sur Belediyesi Şehir tiyatrosu turnesini sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta Kızıltepe ve Mardin'de izleyici karşısına çıkan Şehir Tiyatrosu ekibi, bugünden itibaren Batman, Malatya, Elazığ ve Gaziantep'te sahne alacak. Grubun sahnelediği oyunun adı, Doğu ve Güneydoğu insanının yaşamından kesitler sunan Yarınsız Kentin Gülü.

Devlet Tiyatrosu ise bayramda Tarla Kuşuydu Juliet, Kaç Baba Kaç ve çocuklar için Burnunu Kaybeden Palyaço adlı oyunlarını sahneleyecek.

İZMİR

Kadınlar yarışıyor

İzmir Türk Kadınlar Birliği, Kadın ressamlar arasında bir yarışma düzenledi. Yarışmaya katılacak eserler 20-27 Şubat tarihleri arasında İTO Sanat Galerisi'ne teslim edilecek. Yarışmacıların konu, malzeme ve teknik açıdan serbest bırakıldığı yarışmaya katılacak eserlerin boyutlarında kısa kenar 50 cm.'den kısa, uzun kenar ise 120 cm.'den uzun olmayacak. Birinnci esere Konak Belediyesi 125 milyon, ikinci esere İTO 100 milyon ve üçüncü esere Karşıyaka Belediyesi 75 milyon lira ödül verecek.

Miniklerin sergisi

Karşıyaka Bostanlı semtindeki Koru Etüt Merkezi öğrencileri dönem başından beri yaptıkları resimlerden ve ürettikleri oyuncaklardan oluşan sergiyi Koru Sanat Atölyesi'nde açtı. Resim ve atölye öğretmeni Aksel Ergün çocuklara sadece içlerindeki yeteneği açığa çıkarmakta yardımcı olduğunu belirtti ‘‘onlar ileride gerçek bir sanatçı olarak ülkemize yararlı olacaklar’’ dedi.

Türk-Amerikan Derneği’nde sergi

Beyhan Yakın, Mine Özbaşlı ve Yücel Aktaş 45 resimden oluşan karma sergilerini Türk Amerikan Derneği'nde açtı. Sergi 14 Şubat'a kadar gezilebilir.

Her yıl bir sergi

İzmirli ressam Nur Atlı, ilk sergisini TÖMER Kültür Merkezi'nde açtı. 1.5 yıl önce resim yapmaya başlayan Atlı'nın sergisinde 38 yağlıboya tablo yer alıyor. Soyut, lekeci tarzda resimler yapan Atlı, ‘‘Her yıl bir sergi açmak amacındayım’’ dedi.Sergi, 2 Şubat'a kadar gezilebilir.

50. Yıl konseri

Doktor Ayhan Sökmen, 50. Sanat Yılı'nı kutlama konseri, TRT sanatçılarının katılımıyla 13 Şubat Cuma günü 20.30'da Özel Türk Koleji'nin konser salonunda gerçekleştirilecek. Dr. Ayhan Sökmen'in öğrencilerinin de katılacağı konserin davetiyeleri Alsancak 1457 Sokak'taki Ayhan Sökmen Müzik Merkezi'nden temin edilebilir. Dr. Ayhan Sökmen Müzik Merkezi bu arada, 12 hafta süreli Temel Müzik Kursu açıyor. Bilgi için 0 323 463 97 96

Korkuya karşı sevgi

Ressam Soner Göksay, 15. kişisel sergisini Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi'nde açtı. 13 Şubat'a kadar açık kalacak sergide sanatçının çoğu boya desen uygulaması olan yağlıboya resimleri, karışık tekniklerin uygulandığı kolaj ve foto- mix ön çalışmalarından oluşan 35 eseri yeralıyor. Tablolar korkunun, karabasanın karşısındaki uçarı sevgiyi konu alıyor.

Haydi çocuklar, yarışmaya

Pınar Gıda Grubu, 1981 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlediği İlköğretim Öğrencileri Arası Resim Yarışması'nın 17.'sini gerçekleştiriyor. İlköğretim çağındaki tüm öğrencilere açık yarışmanın bu yılki konusu, daha güzel bir yaşam için ‘‘Sağlıklı Dünya Çizin!’’ Yarışmaya tüm ilköğretim öğrencileri, her türlü boya malzemesiyle yapabilecekleri 25x35 veya 35x50 santimetre ölçülerindeki resimleriyle katılabilecek. Katılmak isteyenler en geç 6 Mart 1998 Cuma akşamına kadar Pınar Gıda Grubu A.Ş. PK 904 35214 İzmir adresine eserlerini gönderebilir.

Kent sokakları

Nevbahar Aksoy'un resim sergisi 5-25 Şubat tarihleri arasında Türkiye İş Bankası Ankara Sanat Galerisi'nde görülebilir. Sanatçının son kişisel sergisinde 70'li yıllardan bu yana resimlerinin temel konusu olan kent sokakları var yine. Nevbahar, pazar yerleri, kalabalık meydanları ve insanları ile karmaşık, renkli, çelişkilerle dolu, hareketli bir kent yaşamını resmediyor.

Asgari rüşvet!

Adanalı mizah yazarı Mustafa Öncül, Avni ve Parazit adlı mizah dergilerinde kaleme aldığı mizah yazılarından oluşan ‘‘Bu İşyerinde Asgari Rüşvet Uygulanır’’ adlı kitabını yayınladı. Hece Yayınları arasında çıkan 94 sayfalık kitapta Öncül'ün birbirinden güzel mizah öyküleri yer alıyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False