Ne nerede

İstanbul

Sergiler

Yıldanur Ketenci'nin heykel sergisi, Eylül Sanat Galerisi'nde. Ketenci, heykellerinde, insanoğlunun varoluş mücadelesini yansıtıyor. Sanatçının insan figürleri, ayrıntıdan tamamen arındırılmış, kaslar uzatılmış ve inceltilmiş. Bunun, insanın dayanıklılığının bir simgesi olduğunu söylüyor Yıldanur Ketenci. Nişantaşı Akkirman Sok. No. 59 Şişli. Tel: 231 69 56.

Ressam Birol Kutadgu'nun son dönem yapıtları 28 Ocak tarihine kadar Garanti Sanat Galerisi'nde sergileniyor. Cumhuriyet Caddesi No: 125 Elmadağ. Tel: 232 90 48.

Eylül Sanat Galerisi'nde aynı tarihlerde bir başka sergi daha yeralıyor. Nuri Abaç, Cavit Atmaca, Yaşar Çallı ve Sabri Erimel'in yapıtlarından oluşan sergi 7 Şubat'a kadar.

Utku Varlık resim sergisi, Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi'nde. Sanatçının, 40 tablosunun yeraldığı sergi, 7 Şubata kadar sürecek. ‘‘Figür sürekli ve asal olan doğanın yaşayan öğelerinden biridir ve yansımasını doğada bulur’’ diyerek açıklıyor bunu sanatçı. İstiklal Cad. 285 Beyoğlu. Tel: 293 07 23.

Mehmet Özen'in video enstalasyon ve fotoğraf sergisi 31 Ocak tarihine kadar İsviçre Sigorta Sanat Galerisi'nde görülebilir. Kısıklı Cad. No. 30 Altunizade. Tel: 310 49 50.

Genç ressam Rafi Orhanoğlu'nun resim sergisi 21 Ocak'ta Yaşarbank Sanat Galerisi'nde açılıyor. Sergi, 13 Şubat tarihine kadar sürecek. Yaşarbank Harbiye Şub. Cumhuriyet Cad. No: 273 Harbiye. Tel: 234 55 93.

Galeri Nev'de ‘‘Objects of Depression Coneckthing’’ başlıklı bir sergi var. Hüseyin Alptekin, Arhan Kayar, Hilda Kozari ve Esa Vesmanen'in yapıtları yeralıyor. Maçka Cad. 33/B Maçka Tel: 231 67 63.

Ressam Pınar Haşlakoğlu'nun ‘‘Can’’ başlıklı sergisi 20 Ocak'tan itibaren Ayşe Ercüment Kalmık Vakfı'nda açılıyor. Sarayarkası Sok 35- 37 Gümüşsuyu. Tel: 245 02 70.

CRR konserleri

Barok müziğin önemli topluluklarından Montreal Barok Topluluğu, bugün ve yarın Cemal Reşit Rey’de konserler verecek. Topluluk, her iki konserde de Handel, Vivaldi, Geminiani, Bach, Falconieri ve Durante'nin eserlerini yorumlayacak. Soprano Leyla Chelfoun ise Handel'in ünlü aryalarını seslendirecek. Her iki konser de 20.00'de başlıyor.

Altı yıl önce İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından kurulan İstanbul Quartet, 19 Ocak'ta müzikseverlerle buluşuyor. Konser saati de 20.00.

Alaaddin Yavaşça'nın ‘‘Meşkimizden Damlalar’’ konseri 21 Ocak 20.00'de. Yavaşça'ya konserde yetiştirdiği öğrenciler eşlik edecek.

Şef Gürer Aykal dünyaca ünlü keman sanatçısı Ayla Erduran'la bir konserde buluşuyor. Aykal'ın Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası'nı yöneteceği konserde Ayla Erduran, keman repertuarının önemli eserlerini seslendirecek. Harbiye, Tel: 240 50 12

Alan Parsons uçuracak

Rock müziğin en önemli isimlerinden biri olan Alan Parsons'ın ilk konseri 23 Ocak'ta Bostancı Gösteri Merkezi'nde. Parsons ve grubu 24 Ocak'ta da yine aynı yerde müzikseverlerle buluşacak.

Ramazan ilahileri

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde 24 Ocak saat 19.30'da Taşkın Savaş'ın düzenlediği Ramazan İlahileri konseri var. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi Tünel Beyoğlu Tel: 293 12 70.

Cumartesi konserleri

Ünlü sanatçı Enkelejda Shkosa, 24 Ocak Cumartesi Atatürk Kültür Merkezi'nde konser verecek. Yapı Kredi'nin düzenlediği şan resitalinde, Shkosa, W.C. Gluck, Paisiello, V. Bellini, W.A. Mozart, G. Rossini, G. Donizetti, C. Saint-Saens'ın eserlerini seslendirecek. Sanatçıya piyanist Elisabetta Di Stefano eşlik edecek. AKM Taksim. Tel: 251 56 00.

Tiyatro

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sah.: ‘‘Kafkas Tebeşir Dairesi’’ adlı oyun bugün ve yarın saat 15.00 ve 18.30'da sahneleniyor. 21 Ocak'tan itibaren 15.00 ve 20.30 saatlerinde Huzur izlenebilir. Tel: 240 77 20

Fatih Reşat Nuri Sahnesi: Bugün ve yarın saat 15.00 - 18.30'da ‘‘Ahududu’’ adlı oyun var. 21 Ocak'tan itibaren hafta sonuna kadar 15.00 vce 20.30'da sahnelenecek olan oyun ise ‘‘Gülme Komşuna’’. Tel: 526 53 80

Üsküdar Musahipzade Celal Sah.: ‘‘Diğerinin Adı Ali’’ adlı oyun bugün ve yarın 15.00 ve 187.30'da hafta içi de 15.00 ve 20.30'da sahneleniyor. Tel: 333 03 97

Kadıköy Haldun Taner Sah.: Bu haftaki oyun ‘‘Halay’’. Tel: 349 04 63

Gaziosmanpaşa Sahnesi: ‘‘Kuyruklu Yıldız Altında’’ 21 Ocak'tan itibaren 15.00 ve 20.30'da. Tel: 578 60 67

Harbiye Cep Tiyatrosu: ‘‘Sığınak’’ adlı oyun bugün ve yarın 15.00 ve 18.30'da, hafta içi 15.00 ve 20.30'da seyirciyle buluşuyor. Tel: 240 77 20

Adana

Kanlı Nigar

Adana Devlet Tiyatrosu'nda, Sadık Şendil'in iki perdelik güldürüsü ‘‘Kanlı Nigar’’ sahneleniyor. Sezon boyunca devam edecek olan oyunu Şahap Sayılgan yönetiyor. Oyunun dekoru Haluk Işık, kostümleri Sevgi Türkay, ışığı İbrahim Karahan, müziği ise Cem İdiz'e ait. Dansları Tayfun Sallıoğlu ile Levent Güngör hazırladı. Rol alan sanatçılar, Mustafa Kurt, Galip Erdal, Erdal Bilingen, Tevfik Tarhal, Şener Kökkaya, Sibel Özer, Ebru Bilingen, Yusuf Köksal, Ayhan Demirtaş, Zeynep Hürol.

Tire'den resimler

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümü öğretim üyesi olarak görev yapan Muzaffer Tire'nin Adana Kemal Satır Sanat Galerisi'nde süren sergisi 7 Şubat'a kadar izlenebilir.

Ağır Roman

Müjde Ar ile Okan Bayülgen'in başrolleri paylaştığı ‘‘Ağır Roman’’, Adana Arı Sinemalarında oynuyor.

Diyarbakır

Sanat dergisi

Diyarbakır Sanatçılar ve Edebiyatçılar Derneği'nin aylık kültür ve sanat dergisi yayın hayatına başladı. Dergide çoğunluğunu Diyarbakırlıların oluşturduğu 22 sanatçının öykü, makale ve şiirleri yeralıyor.

Atatürk sizsiniz

Devlet Tiyatrosu'nda yarın Ankara Halk Oyuncuları Tiyatrosu'nun ‘‘Atatürk Sizsiniz’’ oyunu sahneleniyor. Oyunun yönetmeni Mine Acar. Devlet Tiyatrosu'nun bu hafta sahnelenecek diğer oyunları ise şunlar: Tarla Kuşuydu Juliet ve Burnunu Kaybeden Palyaço adlı çocuk oyunu.

Sinemalar

Önümüzdeki hafta Emek sinemasında başrollerini Gary Oldman, Bruce Willis ve Milla Jovovich'in paylaştığı ‘‘5. güç’’ adlı film gösterime giriyor. Dilan sinemasında ise 29 Ocak'a kadar ‘‘Hamam’’ var.

Sergiler

Halkbank Sanat Galerisi'nde Nail Payza'nın resim sergisi sürüyor. Yağlıboya ve ağaç baskı çalışmalardan oluşan 37 tablonun yeraldığı sergi 31 Ocak tarihine kadar açık. 1980'li yılların sonuna doğru yöneldiği özgün baskı teknikleri ile başta ‘‘kadınlar’’ olmak üzere değişik çalışmalara imza atan Payza, Ankara'da beğeni topladı. Yurtdışında ve içinde çok sayıda kişisel sergi açan sanatçı ağaç baskı tekniği ile yaptığı çalışmalar ile bu türün ustaları arasında sayılıyor.

Ömer Bozkurt fotoğraf sergisi Milli Piyango Talih kuşu Sanat Galerisi'nde görülebilir.

Süleyman Saim Tekcan sergisi Siyah Beyaz sanat Galerisi'nde sürüyor.

Vahap Taşkınsoy'un suluboya çalışmaları Türk İngiliz Kültür Derneği'nde.

Hamza İnanç resim sergisi Galeri Selvin'de sürüyor.

4. Murat entrikaları

Devlet Tiyatrosu Büyük Tiyatro'da ‘‘4. Murat’’ isimli eseri sahnelemeyi sürdürüyor. Turan Oflazoğlu'nun eserini sahneye Bozkurt Kuruç koyuyor. Eser 4. Murat döneminde sarayda geçen entrikaları ve iktidar mücadelelerini anlatıyor. Oyunda başlıca rolleri Cemil Özbayar, Sema Aybars, Erol Kardeseci, Ecder Akışık paylaşıyor. Oyun yarın ve 23 Ocak Cuma günü izlenebilir.

Antalya

Antalya Kültür Merkezi yarın Türkiye'yi uluslararası festivallerde temsil eden Karagöz ustası Cengiz Özek'i konuk ediyor. ‘‘Dünyayı Sev Yeşili Koru’’ adlı gölge oyunu saat 14.30'da başlayacak. UNIMA (Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği) üyesi olan Özek, 1993 yılında Türk tiyatrosu türüklerinden hareketle çağdaş oyunlar sergilemek, kukla tiyatrosunu yaşatmak amacıyla Show Tiyatro'yu kurmuştu. Gösteri Perge Salonu'nda.

Salim Dündar konseri

Antalya Kültür Merkezi 20 Ocak Salı günü, ‘‘Dünya Müziğinden Seçmeler’’ de Salim Dündar'ı müzikseverlerle buluşturacak. Perge Salonu'nda saat 20.30'de başlayacak konserde Cihad Sağol da gitar çalacak.

Bir İstanbul Masalı

‘‘Bir İstanbul Masalı’’ adlı müzikal tiyatro oyunu 22-23 Ocak günleri Antalya Kültür Merkezi'nde. Enver Aysever ile Nurşen Gürboğa'nın yazdığı oyunun rejisörlüğünü Enver Aysever, müzik direktörlüğünü ise Alper Maral yapıyor.

Semih Sergen'den şiir

Ünlü tiyatro sanatçısı Semih Sergen, 24 Ocak Cumartesi günü Antalya Kültür Merkezi'nin konuğu. ‘‘Şiir Akşamı’’nda Yunus Emre'nin şiirlerini seslendirecek. Müziğini Arif Biçer'in yaptığı şiir akşamı saat 20.30'da başlayacak.

Aytemür'ün resimleri

Ressam Resul Aytemür, 10'ncu kişisel sergisini Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Selçuk Yaşar Sanat Galerisi'nde açtı. 1978 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü'nden mezun olan sanatçı, 1990 yılında katıldığı Türkiye Jokey Kulübü Resim Yarışması'nda ve Tekel Geleneksel Resim Yarışması'nda birincilik ödülleri kazandı. Yağlıboya çalışmalardan oluşan sergi, 29 Ocak'a kadar gezilebilir.

Yeni heyecanlar

Dünyaca ünlü ressam Adnan Turani resimlerinden oluşan sergi Kibele Sanat Galerisi'nde açıldı. Öğrenimini Gazi Üniversitesi'nden sonra Münih, Stutgart ve Hamburg Sanat Akademileri'nde tamamlayan sanatçı, Hamburg, Batı Berlin ve Tel-Aviv'de bireysel sergiler açtı. İki defa Devlet Sanatçısı Ödülü alan sanatçı, ‘‘Benim bir önceki yaptığıma bile isyan eden bir yaratılışım var. Bunun için hep yeni heyecanların biçimini arıyorum. Yoksa bu yorucu, bir yaşam boyu süren serüvenin bir anlamı olur mu?’’ diyor. 28 Ocak'a kadar gezilebilir.

İsli sisli pis puslu

İzmir Devlet Tiyatrosu'nun çocuk oyunu, ‘‘İsli Sisli Pis Puslu’’ başladı. Pazar günleri saat 11.00'de Konak Sahnesi'nde sergilenen oyunu, Alev Kerimoğlu yönetiyor. Dekor ve kostümlerini Savaş Çevirel'in gerçekleştirdiği oyunda başlıca rolleri Filiz Pehlivan, Hülya Çelik, Ali Çelik, Özkan Gezgin, Özgürefe Özyeşilpınar, Işıl Kaleli ve Deniz Erözen paylaşıyor.

Doktorlara sinema

İzmir Tabip Odası Sinema Kulübü ‘‘Oksijen’’, sinemaseverler için keyifli bir program hazırladı. Yoğun iş temposundan yakınan meslektaşlarına küçücük insani bir mola sunmayı amaçladıklarını söyleyen ‘‘Oksijen’’ Kulüp yetkilileri yarıyıl tatilinde çocuk ve gençlik filmlerine de yer verecekler. Kulübün Ocak ve Şubat ayları için film programı şöyle (Saat: 19.30): 20 Ocak Kafka, 27 Ocak Camille Claudel, 3 Şubat Sarafina, 10 Şubat Köprü Üstü Aşıkları, 17 Şubat İnsan Kalbinin Haritası.

İZFAŞ'tan Desen Kursu

Sanat galerisinde, resim, grafik, heykel ve geleneksel Türk El Sanatları kursları açan İZFAŞ, bunlara desen kursunu da ekledi. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Güldane Araz gözetiminde yapılacak desen kurslarına katılmak isteyenler 29 Ocak akşamına kadar Kültürpark'taki İZFAŞ Sanat Galerisi'ne kayıt yaptırabilecek.

Çatı Grubu İletişim'de

Çatı Grubu Ressamları Tülin Erkardeş, Nursel Karaoğuz, Ayla Kutlu, Güner Namoğlu ve Nusret Oğuş, İletişim Kitabevi Sanat Galerisi'nde sergi açtı. Ayrı yer ve zamanlarda bireysel etkinlikler gösteren ressamların bir araya gelmesiyle 1980 yılında oluşturulan ‘‘Çatı Grubu’’ ressamları, 34 grup sergisinin yanı sıra çok sayıda kişisel sergi de açtı. Sergi 26 Ocak'a kadar gezilebilecek.

Lekenin ritmi

Ressam Bahattin Odabaşı, 26. kişisel sergisini Coşku Sanat Galerisi'nde açtı. Genellikle yağlıboya peyzaj çalışmalarından oluşan İzmir sergisinde Odabaşı, kendine özgü renk ve leke ritmiyle izleyiciye sonsuz bir haz ve sevgi sunuyor. Yapıtlarından bir çoğu İstanbul, Ankara, Avusturya ve Amerika'daki koleksiyonlarda bulunan Bahattin Odabaşı'nın sergisi 24 Ocak'a kadar görülebilir.

Ayakkabı Tasarımı

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü ve Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği (AYSAD), Özgün Ayaakkabı Tasarım Yarışması düzenledi. Yarışmaya 80 başvuru oldu. Juri üç ayrı dalda 10'ar eseri finale bıraktı. 28 Şubat'ta düzenlenecek ödül töreninde dallarında birinci olanlara 150, ikincilere 75, üçüncülere ise 50 milyon lira ödül verilecek.

Süratin baskısı

Cem Sağbil'in resim ve heykel sergisi Vakko İstanbul Beyoğlu Sanat Galerisi'nde sürüyor. ‘‘Bugün inanılmaz bir sürat çağında yaşıyoruz’’ diyor sanatçı. ‘‘Düşünce ve fikir de bu sayısal süratin baskısı altında zarar görüyor, kalitesini kaybediyor. Sonuçta sanat tüm bunlara karşı bir çıkış yolu arıyor.’’ Sağbil'in sergisi 2 Şubat'a kadar sürecek. İstiklal Caddesi Beyoğlu.

Gücünün sınırsızlığı karşısında kendini kaybeden bir avukatın hazin öyküsünü işleyen ‘Şeytanın Avukatı’ Ankara Akün Sineması'nda gösterime girdi. Filmde mesleğinde kariyer yapan avukat Kevin Lomax'ın öyküsü anlatılıyor. Başarılı iş yaşamında kısa sürede yükselen ve New York'a yerleşen avukat için artık davaları kazanmak bir hedef değil, saplantı haline gelmeye başlar. Bir süre sonra cehenneme adım atacak avukat Lomax'ı orada karşılayan kişi ise onu işe alan hukuk firmasının sahibi Kevin John Milton'dan (Al Pacino) başkası değildir.

İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nun 20 Ocak'ta çok ilginç bir konuğu var. Ünlü İtalyan faşist lider Benito Mussolini'nin oğlu Romano'nun kurduğu Mussolini Quartet bir konser verecek. İtalya'nın en ünlü caz topluluklarından biri olan Mussolini Quartet'in konseri saat 20.00'den itibaren izlenebilir.

Ressam Aysu Günay, 12. kişisel sergisini İzmir Yaşarbank Alsancak şubesinde açtı. İzmir'de kendi atölyesinde resim çalışmalarını sürdüren sanatçı yağlıboya tekniğinde spatül kullanarak doğayı anlatmayı amaçlıyor. Çevreci yaklaşımı ve anlatımı ile beğeni toplayan sanatçının eserleri, yurtiçi ve yurtdışındaki koleksiyonlarda yer alıyor. Aysu Günay'ın 20 çalışmasının yer aldığı sergi 24 Ocak'a kadar görülebilir.

Öğrencilere öğrenci konseri

Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri İzmir Özel Türk Lisesi öğrencilerine konser verdi. Özel Türk Lisesi Kültür Kompleksi Salonu'nda düzenlenen konserde, Devlet Konservatuvarı Solfej Öğretim Görevlisi Mehmet Aktuğ'un ortaokul son sınıf, lise 1 ve 2 öğrencileri tanınmış bestecilerin eserlerini seslendirdi. Piyano, keman, çello ve arptaki yeteneklerini kanıtlayan konservatuvar öğrencileri, Özel Türk Lisesi öğrencilerinden bol alkış aldı.

Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen ‘‘İstanbulname’’ adlı müzikal operet, bugün saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde sahnelenecek. Devlet Tiyatrosu sanatçısı Ferdi Merter tarafından kaleme alınan oyun 1914 İstanbulu'nu anlatıyor. Oyunun içeriğini, ‘‘Eğlence, aşk ve vurdumduymazlık’’ olarak tanımlayan Merter'e göre İstanbul, Anadolu'nun tüm parçalarını taşıyan bir mozaik. Müziği Turgay Erdener tarafından yapılan müzikal operette, orkestrayı şef Naci Özgüç yönetiyor. Koreografi Murat Şikel'e, dekor ve kostümler Savaş Camgöz'e ait. Oyuncular arasında Seza Aray, Selmin Günöz, Murat Göksu, Tuncer Tercan, Selva Erdener, Esin Talınlı, Ufuk Karakoç ve Levant Akev bulunuyor.

Haberle ilgili daha fazlası: