GeriGündem Ne diyor bu adam
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ne diyor bu adam

Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un açıklamaları vatandaşları çileden çıkardı. Vatandaşlar, Başbakan'ın müdahale etmesini istedi. Bakan Durmuş, dün de kirlilikten şikayet edenlere ‘‘Tuvaletinizi camiye yapın, duşu denizde alın’’ çağrısı yaptı.

Sağlık Bakanı Osman Durmuş çelişkili ifadelerine ve büyük tepki çeken sözlerine dün yenilerini ekledi.

Yunanistan'ın taze kan yardımı önerisini ‘Saklayacak soğutucumuz yok’ gerekçesiyle reddettiği yabancı basına yansıyan, Amerikan 6'ncı Filosu'na bağlı hastane gemilerini geri çeviren Sağlık

Bakanı, dün de bölgenin temizlik ve tuvalet sorununa dahiyane (!) bir çözüm getirdi: Tuvaletinizi camiye yapın. Duşunuzu denizde alın...

Tuvalet mi temizleyeyim

NTV'ye dün açıklama yapan Bakan Osman Durmuş, bazı ülkelerin yardım önerilerini reddettiği iddiasının doğru olmadığını öne sürerek şöyle dedi:

‘‘Halen birçok yerde seyyar tuvalet yok. Yaşayış biçiminden emin olduğum Türk insanlarının o bölgede hizmet etmesi bana göre daha güvenlidir. Yunanlıyı istemiyormuş. Niye istemiyorum. Ne alıp veremediğim var. Kaldı ki niye gelmiş Yunanlı. Yardım elini, dost elini uzatmaya gelmiş. Nasıl reddedersiniz. Ya insan olmayacaksınız ya hekim olmayacaksınız ya da öyle yapacaksınız. İzmit Devlet Hastanesi kapısında Yunan ekibi geldi. Ziyaret ettik. Çok memnun olduğumuzu ifade ettik. Çok memnun ayrıldılar. Değirmendere'de İtalyan doktor arkadaşımız var. 'Tuvalet yok' diyorlar. Arkama dönüp baktığımda, arkalarındaki sokak denize açılan bir sokak, plaj. Duş yok diyorlar. Benim insanım plaja girer yıkanır. Karşılarında da cami var. koskocaman WC yazıyor. 'Efendim kirli' diyorlar. Siz kullandığınız tuvaleti temiz tutmayı bilmiyorsunuz, Sağlık Bakanı gelip tuvalet mi temizleyecek.’’

Hastaneler işsiz

Bakan Osman Durmuş, Başbakan Bülent Ecevit'in kendisini arayıp, ‘‘Amerikalıların yardımını ret mi ediyorsunuz’’ dediğini açıklayarak kendisine şu yanıtı verdiğini söyledi:

‘‘Ben yatağa ve 250 doktora ihtiyacamız olmadığını söyledim. İlaca ihtiyacımız olmadığını söyledim. 2 bin yataklı Amerikan hastanesine verecek bir tane hastamız yok. Bu pazartesi gününden itibaren hastanelerimizin normal çalışma düzenine geçmesini istiyoruz. Çünkü işsiz kaldılar.’’

Salgın hastalık, yalan

Yaygın bulaşıcı hastalık olduğu söylentisini yalanlayan Bakan Osman Durmuş, bunun gönüllü kuruluş olan AKUT'un (Acil Kurtarma Timi) yaydığını öne sürdü. Bakan şöyle dedi:

‘‘Biz bu gibi söylentiler için diyoruz ki, odak söyle, yerini söyle, gidip önlem alalım. Bütün bunlar söylenti. Nereden çıkıyor. Gönüllü olduğunu söyleyen AKUT denilen ve kendisinin bir pratisyen hekim olduğunu söyleyen kelalaka birinden çıkıyor. Bize Türkiye'nin hiçbir yerinden tifo ihbarı gelmemiştir. Kolera zaten yoktur. Bu kişileri tanımıyorum. Özelliklerini bilmiyorum ama onların hekim olmadığını biliyorum. Hekim olmayanlar salgın hastalık konusunda nasıl kanaat beyan edebilirler. Haklarında gerekirse suç duyurusunda bulunacağım.’’

Doktorlar, Bakan'ı tekzip ediyor

SAĞLIK Bakanı Osman Durmuş, ısrarla ‘Doktor ve ilaç yardımına ihtiyacımız yok’ açıklamalarını sürdürürken, depremden en çok etkilenen bölgelerdeki doktorlar, yoğun yaralı trafiği ve tıbbi malzeme eksikliği karşısında çaresiz kalıyorlar.

Depremin ardında 4 bin 500'den fazla ölü ve 14 binden fazla yaralı bıraktığı Kocaeli'nde son derece zor koşullar altında depremzedeleri tedavi etmeye çalışan doktorlar, Sağlık Bakanı Osman Durmuş ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Haluk Tokuçoğlu'nun açıklamalarına bir anlam vermekte güçlük çekiyorlar.

En üst düzey 2 yetkili, doktor takviyesine ihtiyaç olmadığını öne sürerken, Sağlık Bakanlığı'nın her bir doktorun 40 saat aralıksız çalışacağı, 8 saat izin yaptıktan sonra 40 saatlik aralıksız çalışmasına devam edeceği yolundaki talimatı ise deprem bölgesinde büyük özveriyle çalışan doktorlar arasında infial yarattı.

Kocaeli'nde görev yapan bir doktor, pratisyen hekim olduğu halde ortopedi uzmanı yokluğundan ağır kol ve bacak travması bulunan yaralıları ameliyat etmekte zorlandığını belirterek, ‘‘Ben pratisyen hekimim. Uzman ortopedistlerin yapması gereken ameliyatı yapayım da yaralıları sakat mı bırakayım?’’ diyerek isyanını dile getirdi.

Antalya ve Ergani'de deprem paniği: 1 ölü

Depremin enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, önceki gece Diyarbakır'ın Ergani İlçesi ile Antalya'da da deprem paniği yaşandı. Halk sokaklara döküldü. Ergani'de kalp krizi geçiren 1 kadın öldü.

Geçen salı günü sabaha karşı Marmara Bölgesi'nde meydana gelen 7.4 şiddetindeki depremin neden olduğu psikolojik sarsıntının etkileri yurdumuzun diğer illerinde de kendisini gösteriyor. Diyarbakır'ın Ergani İlçesi'nde önceki gece deprem olacağı söylentisi çıktı. Çok sayıda vatandaş evlerini terkederek sokaklara koştu. Şirinevler Mahallesi'nde oturan 41 yaşındaki Çevi Kartal adlı kadın, panik sırasında evde fenalaştı. Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Kartal, doktorların çabasına rağmen kalp krizinden öldü. Yetkililerin uyarısına rağmen vatandaşların büyük bölümü geceyi dışarıda geçirdi.

Antalya'da sabaha karşı saat 02.30'da elektrik kesintisiyle başlayan panik de deprem söylentilerine neden oldu. Sokaklara dökülen Antalyalılara, polisin ‘‘Evlerizin soyulabilir. Deprem tehlikesi yok, evlerinize dönün’’ anonsları yapıldı. Bazı vatandaşlar ise motosikletli bazı kişilerin mahalleleri dolaştığını ve ‘‘Kandilli'den ihbar geldi, evleri boşaltın’’ diye bağırdıklarını söylediler. Yetkililer, bu kişilerin hırsızlık şebekesi olabileceğini belirterek, vatandaşların sakin olmasını istediler.False