NATO'dan Suriye'ye uyarı

Güncelleme Tarihi:

NATOdan Suriyeye uyarı
Oluşturulma Tarihi: Ekim 04, 2012 00:00

Suriye'den atılan top mermisinin Akçakale ilçe merkezine isabet etmesi sonucu beş kişinin hayatını kaybetmesinin ardından NATO'dan yapılan ilk açıklamada konunun Kuzey Atlantik Konseyi'nin "gündeminde" olduğu belirtildi. Türkiye'nin çağrısı üzerine konsey TSİ 23.00'te olağanüstü toplandı. NATO yetkilileri "Türkiye'ye yönelik saldırgan tutuma son verilmeli" diyerek Suriye'yi uyardı.

Haberin Devamı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Akçakale'deki olayın hemen ardından NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'i arayarak bilgi verdi.

BÜYÜKELÇİ HAYDAR BERK: NATO TEK SES TÜRKİYE'NİN YANINDADIR

Daha sonra NATO'dan yapılan açıklamada, olayın Kuzey Atlantik Konseyi'nin gündeminde olduğu ifade edildi. Kuzey Atlantik Konseyi de TSİ 23.00'te büyükelçiler düzeyinde toplandı.

AKÇAKALE'YE TOP MERMİSİ DÜŞTÜ / FOTO GALERİ 

Toplantıda öncelikle Türkiye'nin NATO nezdindeki büyükelçisi Haydar Berk'in, üye ülkelerin büyükelçilerine olayla ilgili bilgi vereceği ifade edildi.

Toplantının devam ettiği sırada gelen haberlerde ise NATO'nun ortak açıklamasında, Suriye'nin saldırısının ağır bir dille kınandığı, Suriye'den Türkiye'nin toprak bütünlüğüne ve BM Güvenlik KOnseyi kararlarına uyması ve uluslararası toplumun beklentilerine karşılık vermesinin talep edildiği belirtildi.

Haberin Devamı

"Ankara'nın arkasındayız, gerektiği takdirde gereken desteği vermeye hazırız" mesajının yanı sıra açıklamada Türkiye'nin ölçülü tavrından duyulan memnuniyetin de vurgulanması bekleniyor.

Analistler, açıklamanın Ankara'nın beklentilerini karşılayacağını, Türkiye'nin istediği hukuki, diplomarik ve askeri desteği almış olacağını ifade etti.

5'İNCİ MADDE SÖZ KONUSU DEĞİL

NATO AÇIKLAMASININ TAM METNİ

26 Haziran 2012'de de ifade edildiği üzere, İttifak, Suriye'deki durumu yakından izlemeye devam etmektedir. Suriye rejiminin NATO'nun güneydoğu sınırında son dönemdeki agresif hareketleri doğrultusunda, ki bu hareketler uluslararası hukukun ihlali ve Müttefiklerden birinin güvenliğinin tehdidi anlamına gelmektedir, Kuzey Atlantik Konseyi bıgün Washington Anlaşması'nın 4'üncü maddesi doğrultusunda bir araya gelmiş ve Suriye rejimi güçlerinin Türkiye-Suriye sınırının ötesinden gerçekleştirdiği, Türkiye'deki bazı noktaların hedef olduğu bombardımanları görüşmüştür.

3 Ekim 2012'de meydana gelen ve beş Türk vatandaşının ölümüne birçoğunun da yaralanmasına neden olan son bombardıman, bütün Müttefikler için çok önemli bir kaygı kaynağıdır ve güçlü bir dille kınanmaktadır.

Washington Anlaşması doğrultusunda güvenliğin ve dayanışmanın bölünmezliği adına, İttifak, Türkiye'nin yanında durmayı sürdürmekte ve bir Müttefik'e yönelik agresif eylemlerin derhal sona ermesini talep etmekte, Suriye rejimine uluslararası hukuk ihlallerine bir son verme çağrısı yapmaktadır.

Haberin Devamı

NATO Şartı da denilen Washington Anlaşması'nın 5'inci maddesinin uygulamaya konması ise söz konusu değil.

5'inci madde NATO üyesi bir ülke saldırıya uğradığında tüm üye ülkelerin birlikte savaşmasını öngörüyor. Henüz bu maddeyi yürürlüğe koymak için erken olduğu ancak sınır güvenliğini artırmak amacıyla ihtiyati tedbir önlemleri alınabileceği belirtiliyor. Ancak Kuzey Atlantik Konseyi'nden Türkiye'nin toprak bütünlüğüne yönelik bir saldırı düzenlendiğine dair de bir ortak açıklama ve destek mesajı bekleniyor.

UÇAK DÜŞÜRÜLDÜĞÜNDE DE TARTIŞILDI

Haziran ayında Türk Hava Kuvvetleri'ne ait RF-4E keşif uçağı Akdeniz'de düşürüldüğünde de 5'inci madde tartışmaları gündeme gelmişti.

Haberin Devamı

O dönemde, Brüksel'de Türkiye'nin talebi üzerine ve NATO Şartı'nın 4'üncü maddesi doğrultusunda toplanan Kuzey Atlantik Konseyi, Türkiye'ye destek mesajları vermiş ancak 5'inci maddenin uygulanmasının söz konusu olmadığını bildirmişti.

NATO Şartı’nın 4’üncü maddesine göre bir üye devletin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ve güvenliğinin tehdit altında olması durumunda tüm üye devletlerin birlikte istişarelerden bulunmasını öngörüyor.
 
5'inci maddeye bir giriş niteliğindeki 4'üncü maddeyi son kullanan da yine Türkiye idi. Ankara, Şubat 2003'te Irak’ın kuzeyinden gelen tehdit nedeniyle NATO ile istişarelerde bulunmuş, 5'inci madde uygulanmasa da NATO Türkiye’nin güvenliğine destek niteliğinde bazı adımlar atmıştı. Türkiye ayrıca, Nisan ayında Kilis’teki bir kampa Suriye tarafından açılan ateş sonucu iki vatandaşı yaralandığında da bu maddeyi gündemine almış ancak işletmemişti.
 
5'inci maddeye göre ise bir üye devlete yönelik bir saldırı tüm üyelere yapılmış kabul ediliyor. 5'inci madde bugüne kadar yalnızca 11 Eylül saldırılarında yürürlüğe sokuldu.

Haberin Devamı

Haberle ilgili daha fazlası: