GeriGündem NASA’da yapılan göz ameliyatı Türkiye’de
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NASA’da yapılan göz ameliyatı Türkiye’de

NASA’da yapılan göz ameliyatı Türkiye’de
refid:9832836 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

ABD Hava Kuvvetleri’nde görevli jet pilotlarına, NASA’daki astronotlara, FBI ajanlarına uygulanan ve yüzde 100’lük "en yüksek standart görme oranı"nı yüzde 120’ye çıkararak, daha keskin ve karanlıkta daha iyi görüş sağlayan "İlasik" göz ameliyatı, artık Türkiye’de de uygulanıyor.

Ataköy Dünya Göz Hastanesi’ndeki İlasik Sempozyumu için Türkiye’ye gelen Amerikan Deniz Kuvvetleri Tıp Merkezi’nin eski Kornea ve Refraktif Cerrahi Direktörü, savaş pilotu eğitimcisi göz doktoru Steven Schallhorn, "Bu ameliyat özellikle gözleri bozulan pilot ve astronotlara uygulanıyor. Pilot olmak isteyenler artık göz kusurundan elenemiyor. Çünkü ameliyatın ardından kartal gibi görebiliyorlar" diye konuştu.

Opt. Dr. Efekan Coşkunsever de eski lazer ameliyatlarında gözün önündeki tabakayı kaldırdıktan sonra içindeki sorunlu bölgeye lazerle müdahale yapıldığını, "İlasık" yönteminde ise gözün hiçbir noktasının açılmadan sorunlu bölgeye müdahale yapıldığını söyledi. Sempozyuma konuk olan futbol yorumcusu Erman Toroğlu ve Lig TV Genel Yayın Yönetmeni Şansal Büyüka da göz muayenesinden geçti. Büyüka’nın gözlerinde sorun çıkmazken Toroğlu’nun gözünde 0.75 astigmat belirlendi.

False