GeriGündem Myanmar’da lincin kanıtı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Myanmar’da lincin kanıtı

Myanmar’da lincin kanıtı
refid:23111763 ilişkili resim dosyası

Myanmar’da Budistler’in Müslümanlara saldırdığı olaylar sırasında çekilen korkunç görüntüler ortaya çıktı.

BBC’nin ele geçirdiği görüntüler, geçen ay en az 43 kişinin öldüğü olaylar sırasında Meiktila kasabasında polisler tarafından çekildi. Görüntülerde Budistlerin bir Müslüman’a ait kuyumcuya saldırmaları, evleri ateşe vermeleri görülüyor. Videonun ilerleyen dakikalarında ateşe verilen bir Müslüman adam yerde çaresizce yardım bekliyor. Bazıları “su dökün” derken bir başkası “Su dökmeyin, bırakın ölsün” diyor, polis ise hiçbir şey yapmıyor.

Ertesi gün çalılıklarda çekilen görüntülerde ise bir genç, aralarında bir Budist rahibin de olduğu grup tarafından sopalarla dövülüyor. Genç daha sonra kılıçla öldürülüyor.

Etnik temizlik

Görüntülerde polisin, “silahlarımızı bırakmayacağız” diyen Budistleri müdahale etmeden izlediği, sadece bir yerde yanan evlerinden kaçan Müslüman kadın ve çocukları koruduğu görülüyor. Videonun yayınlandığı gün New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü de Budist rahipler tarafından desteklenen güvenlik güçlerinin “insanlığa karşı suç işlediğini” belirten rapor yayınladı. Rapora göre Rakhine Eyaleti’ndeki Müslümanlara karşı soykırım ve insanlığa karşı suçlarda hükümetin işbirliği yaptığını gösteren açık kanıtlar var. Örgüt, Arakan eyaletinde güvenlik güçlerinin kanıtları yok etmek için kullandığı dokuz toplu mezar bulunduğunu belirtti. Rapordaki iddialar Eyalet Yönetimi Sözcüsü Win Myaing tarafından yalanlandı. Rapor ve BBC’nin yayınladığı görüntüler, Avrupa Birliği’nin Myanmar’a uygulanan ticari yaptırımları kaldırma kararı aldığı güne denk geldi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False