GeriGündem Müzeye Zeugma dopingi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müzeye Zeugma dopingi

Abone Olgoogle-news

Gaziantep Müzesi Zeugma'nın bereketini yaşıyor. Zeugma'dan çıkartılan mozaiklerin sadece bir kısmının sergilenebildiği müzenin ziyaretçi sayısı geçen yıla oranla 14 bin kişi arttı.

Zeugma Antik Kenti'nden çıkarılan tarihi eserlerin sergilenmeye başlanmasının ardından Gaziantep Müzesi'ne ziyaretçi akını oldu. Müzede Zeugma'dan çıkarılan bin metrekare büyüklüğündeki 65 mozaik, 150 metrekarelik 90 parça duvar resmi, 5 bin sikke ve Türkiye'de eşine rastlanmayacak güzellikteki Mars heykeli ile daha birçok tarihi kalıntı sergileniyor.

Gaziantep Kültür Müdürü Hasan Eliaçık, ziyaretçilerin özellikle mozaiklere ve Mars heykeline ilgi gösterdiğini söyledi. Eliaçık, geçmiş yıllara oranla Gaziantep Müzesi'ni ziyaret eden yabancı turist sayısında da büyük bir artış olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

‘‘Müzemizi geçen yıl 700'ü yabancı 30 bin 700 kişi ziyaret ederken, bu rakam 2000 yılının ilk 11 ayında 4 bini yabancı olmak üzere 44 bin kişiye ulaştı. Zeugma'dan çıkarılan eserlerin halen bir bölümünü sergiliyoruz. Yapımı süren ek binanın tamamlanması halinde tamamını sergileyeceğiz. Ek binamızın hizmete girip, Zeugma'nın tüm güzelliklerini sergilemeye başladığımızda eminim turist sayımız katlanarak artacak.’’

False