GeriGündem Mursi'nin tarihi ziyaretinde Suriye gerginliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mursi'nin tarihi ziyaretinde Suriye gerginliği

Mursi'nin tarihi ziyaretinde Suriye gerginliği
refid:21339906 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Otuz yıl aşkın süredir İran'ı ziyaret eden ilk Mısır cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin, Tahran'da gerçekleştirilen Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'nde yaptığı konuşma, toplantılara katılan Suriye heyetini kızdırdı. Heyet, Suriye rejimini eleştiren Mursi'nin konuşması sırasında salonu terk etti.

1979'daki İslam Devrimi'nden bu yana İran'ı ziyaret eden ilk Mısır cumhurbaşkanı olan Mursi, zirvedeki konuşmasında, “Zalim Suriye rejiminin karşısında Suriye halkının yanında olmak insanlığımızın ve imanımızın gereğidir" dedi.

"Suriye demokratik bir sisteme geçmelidir, ülke iç savaş ve bölünme tehlikesiyle karşı karşıyadır, bunu önlemek için Suriye muhalefetinin birlik olması gerekir. Suriye'de kanın akması tüm dünyanın sorumluluğudur" diyen Mursi, "Akan kan karşısında sessiz kalmak Suriye halkına dost olanlara yakışmaz. Somut adımlar atılmadıkça akan kanın durmayacağını idrak etmeliyiz" ifadesini kullandı.

Suriye heyeti, Mursi'nin konuşması sırasında salonu terk etti.

Konuşma sonrasında, Mısır, Bağlantısızlar Hareketi başkanlığını İran'a devretti.

BAN'A BAKA BAKA BM'Yİ TOPA TUTTU

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban-ki-mun'un da katıldığı zirvenin açılışında konuşan İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, BM Güvenlik Konseyi'ni sert dille eleştirdi..

Adaletsiz ve gayri demokratik olarak tanımladığı Güvenlik Konseyi'nin yapısını "açık bir diktatörlük" olarak niteleyen İran lideri, ABD ve yandaşlarını var olan bu yanlış yapıyı kendi çıkarları doğrultusunda kullanmakla itham etti.

Hamaney, Batı ülkelerini terörizmle mücadele, demokrasi ve insan hakları adı altında savunmasız insanları öldürmek ve diğer ülkelere askeri müdahale etmekle suçladı.

İran'ın nükleer programına da değinen Hamaney, İran'ın nükleer silah yapma amacında olmadığını söyledi. Barışçıl nükleer enerjinin milletinin bir hakkı olduğunu ifade İran lideri, "asla" bu konuda geri adım atmayacaklarını bildirdi.

Gözlemci sıfatıyla zirveye katılan Türkiye'yi toplantıda Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Tahran Büyükelçi Ümit Yardım temsil etti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle