Mursi’den taviz yok

Mursi’den taviz yok

Hürriyet, Kahire’de önceki gün talan edilen Müslüman Kardeşler Genel Merkezi’ne polis izniyle girdi.

Haberin Devamı

Ordunun Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye verdiği mühlet bugün TSİ 17.30’da dolacak.

ABD Başkanı Barack Obama’nın “Demokrasi sadece seçim değildir” uyarısına rağmen Muhammed Mursi, “Washington arkamda” iddiasını korudu, geri adım atmadı. Ülkede gerginlik sürüyor. Mısır’da ordunun Cumhurbaşkanı Muhmammed Mursi’ye verdiği ültimatom, aslında ona fazladan 24 saat kazandırdı. Çünkü muhalefet, dün 18.00’de (TSİ 17.00) yeniden sokağa dökülmeyi planlamıştı. Muhtıranın gelmesini tetikleyen saldırının yaşandığı başkent Kahire tepelerindeki Müslüman Kardeşler Genel Merkezi’ne Hürriyet dün güvenlik güçlerinin verdiği izinle girdi. Sivil polislerin kuşattığı bina yakılıp yıkılmış, içerideki belgeler, kitaplar talan edilmiş, buzdolapları ve hatta masalar bile yağmalanmış. Polisin binayı neden koruyamadığı tartışma konusu. Ancak şimdi hedefte, kuşatmanın ilk saatlerinde göstericilerin üstüne ateş açan Müslüman Kardeşler lideri Hayrat el Şatır’ın 15 koruması var. Çevredeki çatışmalarda 8 kişi ölmüştü. Korumalar tutuklandı. Mursi’den önce cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilen ancak adaylığı mahkemece engellenen Şatır’ın nerede olduğu bilinmiyor.

MUAMMER ELVEREN KAHİRE'DEN BİLDİRİYOR / FOTO GALERİ

MUHTIRAYA MUKAVEMET
Süveyş’de dün de Mursi karşıtları ile yandaşları arasında çatışma çıktı. Mursi dün bir kez daha Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdülfetih el Sisi ve Başbakan Hişam Kandil ile bir araya geldi. Mısır Cumhurbaşkanlığı, ordunun önceki günkü açıklamasını kınadı. Bildiride, ”Ordu bu açıklamayı Cumhurbaşkanı Mursi’ye danışmadan yapmıştır ve yanlış anlaşılacak ifadeler içermektedir. Demokratik, sivil, modern Mısır devletinin tesisi şanlı 25 Ocak 2011 devriminin en önemli kazanımıdır ve Mısır, hangi ahval ve şerait altında olursa olsun geri adıma bütün gücüyle mukavemet edecektir” dendi. Dün istifa eden bakan sayısı 11’e çıktı. Bunlar arasında en önemlisi Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr. Hürriyet’in Kahire’de konuştuğu kaynaklar, protestocuların talebine rağmen erken seçim ilan etmemekte direnen Mursi’nin, geçici bir milli birlik hükümeti kurabileceğini söyledi.

Haberin Devamı

TANSİYON YÜKSELİYOR
Ne ordunun, ne Mursi'nin, ne de muhalefet cephesinin geri adım atması ülkeyi tehlikeli sulara doğru sürüklüyor.

Haberin Devamı

Meydan ve sokaklardaki tansiyon giderek yükseliyor. Kuveyt, vatandaşlarına acilen Mısır'ı terk etmeleri için çağrı yaptı.

Mursi’den taviz yok

Muammer Elveren, protestocular tarafından talan edilen Müslüman Kardeşler Genel Merkezi’ne girdi.

Obama: Demokrasi sadece sandık değildir

Mısır’da hükümet karşıtı gösteriler devam ederken ABD Başkanı Barack Obama, Afrika gezisi sırasında Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’yi aradı ve olaylardan duyduğu endişeyi dile getirip, Mursi’ye demokrasinin sadece seçim demek olmadığını hatırlattı. Beyaz Saray’ın açıklamasına göre görüşmede Obama, Mursi’ye ABD’nin Mısır’daki demokratik sürece desteğinin sürdüğünü ve hiçbir grup ya da tarafı desteklemediğini söyledi. Ardından demokrasinin seçimlerden daha fazla anlam taşıdığını, aynı zamanda ülke genelinde gösteriler yapan birçok Mısırlı dahil tüm Mısırlıların sesinin duyulması ve hükümet tarafından temsil edilmelerinin sağlanması demek olduğunu söyledi.
Tolga TANIŞ/WASHINGTON

Haberin Devamı

Kahire’ye acil kripto

Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı,  Saraybosna’ya, Saraybosna’daki Büyükelçi Ahmet Yıldız da Kahire’ye atanmıştı. Ancak Dışişleri Bakanlığı, Aralık 2009’tan bu yana Kahire’de bulunan Botsalı’ya ülkeyi terk etmemesi talimatı gönderdi. Ankara’dan acil kodlu, “Durum kritik, 1 hafta daha kal. Gerekirse bu süre uzayabilir” dendi. Uğur ERGAN / ANKARA

Haberle ilgili daha fazlası: