GeriGündem Mürekkebi kurumadan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mürekkebi kurumadan

Abone Olgoogle-news

Aşk Meleğinin İşleri

Zeynep Avcı

İletişim Yayınları

Aşkın insanın yakasına nerede ve nasıl yapışacağı hiç belli olmaz. En olmadık yerde ve zamanda, en olmadık kişide buluverirsiniz kendinizi. Denk beraberliklerin hep mantık işi olduğu aşikardır neredeyse. Zeynep Avcı son kitabında aşk meleğinin mantıksız, sınırsız ve uçarı dünyasına sokuyor okurunu. İmkansız başlangıçların ve ihtimal verilmeyen sonların sınır çizgisini izleyen kahramanlar. Bütün bunlar 'aşk meleğinin işleri' midir dersiniz? Evet onun kanatlarına takılıp ayakları yerden kesilenler var bu hikayelerde.

Kadının Gizli Dünyası

Derleyen: Hikmet Saim

Arion Yayınları

Kadın dünyasını anlaşılmaz ve ulaşılmaz bulanlardan mısınız? Onların ne zaman ne düşündüklerini, neye nasıl tepki vereceklerini kestirememekten şikayetçiyseniz bu kitap tam size göre. Hikmet Saim, ünlü kadın yazarların kaleminden, onların değişik konular hakkında neler düşündüklerini derlemiş. Kitap şu bölümlerden oluşuyor: ‘‘Genç kızlık ve değişen bekaret kavramı’’; ‘‘Kadının başkaldıran cinselliği’’; ‘‘Evlilik üzerine’’; ‘‘Kadın gözüyle erkek ve kadın’’; ‘‘Her şey mutluluk için’’; ‘‘Aşk, boşanma ve yalnızlık’’; ‘‘Şiddet ve tecavüz’’; ‘‘Fahişelik’’; ‘‘Kadının Kurtuluşu’’; ‘‘Kadının geleceği’’.

Sultani Besteler

Murat Bardakçı

Pan Yayıncılık

Türk tarihinin en çok tartışılan isimlerinden biri Sultan Vahideddin. Osmanlı İmparatorluğu'nun son padişahı ve resmi tarihe göre ülkesinin parçalanmasına göz yuman ve bir düşman gemisiyle yurdu terkeden biri. Onun siyasi kişiliği hakkında çok değişik ve birbirinin karşıtı görüşler ileri sürüldü ama sanatçı kişiliği hep saklı kaldı. Araştırmacı yazar Murat Bardakçı ilk kez onun bu yönünü günışığına çıkarıyor: Kanuni- bestekar Mehmed Vahideddin. Osmanlı ailesindeki ırsi bir geleneği, besteciliği sürdüren Vahideddin'in 41 adet bestesini biraraya getiren ve ilk kez ortaya çıkaran bu kitap onun sanatçı kişiliğini tanımamızı sağlıyor.

Ne Altın Ne Gümüş

Özdemir İnce

Telos Yayıncılık

Şair eleştirmen, kuramcı ve çevirmen olarak edebiyat alanında yaklaşık 35 yıldır ürünler veren Özdemir İnce, kendisi ile yapılan söyleşileri Ne Altın Ne Gümüş başlığı altında biraraya getirdi. Telif ve çeviri olmak üzere yaklaşık yüz kitaba imzasını atan İnce, bu uzun sürecin muhasebesini de yapıyor kitabında. 1960 ile 1996 yılları arasını kapsayan kitap, bir deneme ve kuram kitabı olarak okunabileceği gibi edebiyat tarihimize açılan bir pencere olarak da değerlendirilebilir.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle