Muhalefetten 3 yıl isteniyor

Muhalefetten 3 yıl isteniyor

İZMİR Alsancak’ta, Soma faciasını protesto edenlere müdahalede bulunan Çevik Kuvvet polisleri gözaltına almak isteyince korkup altını ıslatan 13 yaşındaki A.K. için 3 yıla kadar hapis cezası istendi.

Haberin Devamı

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Sedat Erbaş dün, A.K.’nin 6 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası gerektiren, “2911 Sayılı Kanuna muhalefetten, suça sürüklenen çocuk sıfatı ile işlem yapılması, olaya ilişkin video ve fotoğraflarla mesai saatleri içerisinde adliyeye mevcutlu getirilmesi” talimatını verdi.

VALİLİK, ‘TOMA ISLATTI’ DEMİŞTİ

Hakkında çocuk mahkemesinde dava açılan A.K., Konak Çocuk Bürosu ekiplerince İzmir Adliyesi’ne götürüldü. Kısa süre önce Çeşme ilçesinde bir alışveriş merkezi önünde çalınan bisikletlerle gezerken yakalanan ve devlet yurdunda korumaya alınan A.K., savcının talimatıyla ailesine verildi. Adliyede bir süre psikolog ile görüştürülen A.K., kalabalığı görüp gittiğini ancak taş atmadığını söyledi. 24 Mayıs’taki olayda A.K., iki Çevik Kuvvet polisince yaka paça gözaltına alınmak istenmiş, çocuk korkudan altını ıslatmıştı. İzmir Valiliği ise A.K.’nin zarar görmemesi için uzaklaştırıldığını, eylemcilerle birlikte hareket ettiğini, şorttaki ıslaklığın da TOMA’dan sıkılan su nedeniyle oluştuğunu savunmuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: