MSB'den son dakika açıklaması: İhtiyaç duyulan araçlar İzmir'e ulaştı

MSBden son dakika açıklaması: İhtiyaç duyulan araçlar İzmire ulaştı

MSB, ''Bölgeyle kurulan irtibat sonrasında, ilk olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 2 helikopter ve 138 personel arama-kurtarma çalışmalarına katılmak üzere görevlendirildi. Hava Kuvvetlerimize ait 8 uçak; sabaha kadar aralıksız Ankara, Diyarbakır ve Erzurum'dan 14 uçuş yaparak AFAD ve Jandarma Arama Kurtarma ekiplerini, teçhizatlarını ve ihtiyaç duyulan araçları İzmir'e ulaştı.'' açıklaması geldi.

Haberin Devamı

MİLLİ Savunma Bakanlığı'nca, İzmir'deki depremde bir İHA'nın da hasar tespiti ve gece karanlığında süren arama kurtarma çalışmalarının koordinasyonu için görev yaptığını duyurdu.

Bakanlıktan, İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depreme ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Bölgeye gönderilebilecek yardımlar için bakanlıkta kriz masası oluşturulduğu belirtildi. Bölgeyle kurulan irtibat sonrasında, ilk olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait 2 helikopter ve 138 personelin arama-kurtarma çalışmalarına katılmak üzere görevlendirildiği belirtilerek, "Hava Kuvvetlerimize ait 8 uçak; sabaha kadar aralıksız Ankara, Diyarbakır ve Erzurum'dan 14 uçuş yaparak Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Jandarma Arama Kurtarma ekiplerini, teçhizatlarını ve ihtiyaç duyulan araçları İzmir'e ulaştırmıştır. İhtiyaç duyulan malzemelerin bölgeye ulaştırılmasına devam edilecektir" denildi.

Bir adet İHA'nın da hasar tespiti ve gecenin karanlığında süren arama-kurtarma çalışmalarının koordinasyonu için görevlendirildiği kaydedilerek, "Ayrıca, Mehmetçik tarafından depremde evleri hasar gören vatandaşlarımız için bölgeye sevk edilen 240 çadırın kurulumu devam etmektedir. Bölgede yapılan incelemelerde, Millî Savunma Bakanlığı bağlısı birlik ve kurumlarda herhangi bir olumsuzluk olmadığı tespit edilmiştir. Bölgedeki çalışmalar yakından takip edilmeye devam edilmektedir. Depremde hayatını kaybeden İzmirli hemşerilerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Enkaz altında kalan İzmirli hemşerilerimizin de sağ salim kurtarılmasını temenni ediyoruz. Milli Savunma Bakanlığı, devletimizin tüm kurumları gibi gerek duyulduğunda var gücüyle yardıma hazırdır. Tüm milletimize geçmiş olsun" ifadesine yer verildi.

Haberle ilgili daha fazlası: