Mozole nedir ve ne demek?

Mozole nedir ve ne demek

Mozole, ülkemizde düzenlenen resmi bayramlarda kullanılan tabirler arasında yer almaktadır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşının bulunduğu Anıtkabir ziyaretlerinde kullanılan bu ifade, genellikle ekran karşısında duyulmasının ardından araştırılmaya başlanmaktadır. Peki, Mozole nedir ve ne anlama gelmektedir? İşte, o konuda bazı bilgiler

Haberin Devamı

Mozole, bir diğer ifadesiyle anıt mezar veya anıt kabir anlamı taşımaktadır. Tanım olarak büyük, etkileyici ve gösterişli mezar anlamına gelen mozolenin geçmişi, Millattan Önce 300'lü yıllara kadar dayanmaktadır. 

Mozole sözcüğü Karya satrabı Mausolos'un adından türemiştir. Musolos'un ölümü üzerine dul eşi Artemisia Milattan Önce yaklaşık 353-350 arasında Halikarnassos'ta (Bodrum) onun anısına görkemli bir mezar yaptırmıştı. Bu anıt mezarın bazı parçaları bugün Londra'daki British Museum'da bulunmaktadır. Bugüne değin yapılmış örnekler arasında hemen hemen en görkemli anıt mezar olan ve Hindistan'ın Agra kentinde bulunan Tac Mahal ise, Babürlü hükümdarı Şah Cihan tarafından 1631'de ölen eşi Mümtaz Mahal anısına yaptırılmıştır. Tac Mahal'in karşısına kendisi için de siyah mermerden benzeri bir anıt mezar yaptırmak isteyen Şah Cihan, çalışmalar başlamadan ölmüştü.

Haberin Devamı

Öteki ilginç anıt mezar örnekleri arasında, bugün Sant'Angelo Kalesi adıyla bilinen, Roma'daki Hadrianus'un mezarı, Berlin'de Charlottenburg'daki III. Friedrich Wilhelm ile Kraliçe Louise von Mecklenburg-Strelitz'in, Hampshire'de Farnborough'daki III. Napoléon'un, Moskova'daki Lenin Mozolesi ve Ankara'daki Atatürk'ün Anıtkabir'i sayılabilir.

Türkçe'de bunlar türbe diye de adlandırılır.

Haberle ilgili daha fazlası: