GeriGündem Mozaik operasyonu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mozaik operasyonu

Kale'de M.S. 4'üncü yüzyıldan kalma Noel Baba Kilisesi'nin zemininde bulunan mozaikleri kurtarmak için çalışma başlatıldı

KALE'de M.S. 4'üncü yüzyıldan kalma Noel Baba Kilisesi'nin tabanında bulunan mozaiklere restorasyon çalışması başlatıldı. Yıllardır su baskınlarıyla yıpranan ve rengi bozulan mozaikler, arkeolog ve restoratörlerden oluşan bir ekip tarafından eski güzelliğine kavuşturulacak.

RESTORASYON İSTEMİ

Mozaiklerin arasında oluşan yosunların temizlendiğini, boşlukların ise özel bir çimento ile doldurulduğunu söyleyen yetkililer, çalışmaların finansmanının ise Antalya İl Kültür Müdürlüğü bünyesindeki Koruma Derneği tarafından karşılandığını söyledi. Yetkililer kilisenin tamamının restorasyonu için çalışma başlatılmasını istedi.

Tarihi konak

Isparta'nın Gönen İlçesi'ne bağlı İğdecik Köyü'nde bulunan ve Kurtuluş Savaşı'nda karargah olarak kullanılan 175 yıllık tarihi konak Kültür Müdürlüğü tarafından koruma altına alınacak.

Restorasyon çalışmasıyla konağı köy evine çevireceklerini belirten İl Kültür Müdürü Mehmet Oruç, kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarını da bu mekanda sergileyeceklerini söyledi.

Antalya'nın Kale ilyçesindeki tarihi Noel Baba Kilisesi'nin zeminindeki mozaikler uzman bir ekip tarafından temizlenerek eski görüntüsüne kavuşturulmaya çalışılıyor.

False