GeriGündem Mozaik Müzesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mozaik Müzesi

Abone Olgoogle-news

1912 tarihli Sultanahmet yangını, yarattığı felaketin yanısıra mutlu bir olayada sebep oldu ve dünyanın en büyük mozaikleri ortaya çıktı. Skylife Dergisi'nin Kasım '98 sayısında Şengül Gündoğan Aydıngün imzasıyla yayımlanan yazıyı kısaltarak sunuyoruz.

Büyük Saray Mozaik Müzesi'nin öyküsü, yüzyılın başında yaşanan büyük Sultanahmet yangınıyla başlar.(..)

3 Haziran 1912 günü Sultanahmet'te bulunan İshakpaşa semti tamamen yanıp kül olur. Bu arada Sultanahmet'ten Ayasofya'ya kadar olan alanın denize doğru inen kesiminde Bizans döneminden kalma yapıların kalıntıları ortaya çıkar. İçleri yangınların bıraktığı moloz ve döküntülerle dolu olan bu kalıntılar derhal yabancı araştırmacıların ilgisini çeker ve bölgede araştırma çalışmaları yapılır. Bu çalışmaların en önemlisi Alman arkeolog Wiegand ve İsviçreli topograf Mamboury tarafından Bizans'ın Büyük Sarayı'nın tesbitidir. İngiliz St. Andrews Üniversitesi'nden bir grup, Prof. Baxter başkanlığında 1935 yılında kazılara başlar. 1938'e kadar süren kazılarda muhteşem mozaiklerle karşılaşılır. Bizans İmparatoru ı. Justinyen sarayı (527-565) olarak da bilinen Büyük Saray'ın avlusunu çevreleyen revaklı bölüm içerisinde yer aldığı tesbit edilir.(...)

Büyük Saray'ın sütunlu avlusunun revak mozaikleri, yapıldığı dönem olan VI. yüzyılın dünyadaki en büyük ve muhteşem mozaik örnekleridir. Avlunun etrafını üç taraftan çeviren mozaikler, dev bir halı formunda hazırlanmıştır. Yapıtın tamamının yaklaşık 2000 metrekarelik bir alanı kapladığı hesaplanmış, ancak günümüze sadece 180 metrekarelik küçük bir bölümü kalmıştır. Bir metrekaresinde 40 bin küçük mozaik parçasının yer aldığı bu dev eserin tamamında seksen milyon mozaik parçasının kullanıldığı sanılmaktadır.(...)

Orjinal mekanında sergilenen bu dev eserin zaman içinde rutubet nedeniyle bozulmaya uğraması, ilgili çevreleri harekete geçirmiş ve uluslararası bir kurtarma projesi hazırlanmış; Avusturya hükümeti ve T.C. Kültür Bakanlığı Anıtlar ve müzeler Genel Müdürlüğü'nün 1983 yılından beri yürüttükleri bir ortak çalışma meyvalarını vermiştir. Mozaikler bugün en son teknoloji ile korunmaktadır.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle