GeriGündem Moskova’dan Suriye’ye hayır, Mali’ye evet
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  33
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Moskova’dan Suriye’ye hayır, Mali’ye evet

Moskova’dan Suriye’ye hayır, Mali’ye evet
refid:22402449 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Suriye'de Beşar Esad yönetiminin karşısında duran olan Batılı ülkelere destek vermeye yanaşmayan Rusya, Fransa’nın Mali’deki askeri harekatına tam destek verdiğini açıkladı. Bu beklenilmeyen gelişme Rusya'nın, Esad yönetimine karşı olan sert tutumundan Fransa'yı vazgeçirme çabası olarak yorumlanıyor.

Rusya’nın Fransa’ya tam destek verdiğini, hatta askeri açıdan da işbirliğine hazır olduğunu dün Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius açıkladı. Çıktığı televizyon programlarından birinde Mali konusunda Moskova'nın Paris’e tam destek verdiğini söyleyen Fabius, “Rusya Dışişleri Bakanı sayın Sergey Lavrov ile görüşmemizde sadece Mali’de başlattığımız harekatı destek sözü almadım. Lavrov, Rusya’nın ihtiyaç duyulması halinde Mali’ye aktaracağımız askeri personel ve erzak gibi konularda ulaştırma desteği vermeye hazır olduğunu bana aktardı” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Fabius’un bu açıklamasından bir gün önce aynı telefon görüşmesi hakkında resmi bir açıklama yaparak, “Rusya, BM Güvenlik Konseyinin 20 Aralık'ta kabul ettiği 2085 sayılı Mali kararının arkasında durmaktadır. Fransa’yı bu konuda desteklemektedir. Konu hakkında temaslarımız sürecektir” demişti.

Moskova'daki siyasi gözlemcilere göre Rusya, Mali'de göz kırptığı Fransa'yı, Suriye yönetimine karşı sergilediği sert tutumdan vazgeçirmeye çalışıyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle