GeriGündem Moody's İrlanda'nın notunu beş kademe indirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Moody's İrlanda'nın notunu beş kademe indirdi

Moody's İrlanda'nın notunu beş kademe indirdi
refid:16557476 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's, İrlanda'nın 'Aa2' olan kredi notunu beş kademe birden düşürerek 'Baa1' seviyesine çekti, görünümünü ise 'negatif' olarak belirledi.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor         

Kuruluştan yapılan açıklamada, kredi notunun düşürülmesinde İrlanda  bankalarının kurtarma maliyeti, ülkenin ekonomik görünümünde ortaya giderek artan şekilde ortaya çıkan belirsizlikler ve ülkenin finansal gücündeki zayıflamanın etkili olduğu  belirtildi.

Açıklamada, görünümün 'negatif' olarak belirlenmesinde, ekonomik büyümenin öngörülenden düşük kalması veya bankacılık sisteminde istikrarı sağlamanın maliyetinin tahmin edilenden yüksek olması halinde İrlanda hükümetinin finansal gücünün daha da düşeceği riskini yansıttığı vurgulandı.

Moody's, 5 Ekimde İrlanda'nın notunu olası bir indirim için izlemeye  almıştı.

Uluslararası Kredi derecelend'rme Kuruluşları Fitch geçen hafta İrlanda'nın notunu üç kademe indirerek 'BBB'ye, Standard and Poor's (S&P) ise Kasım ayı sonunda iki kademe düşürerek 'A'ya çekmişti.

YUNANİSTAN’I DA UYARDI

Moody's, ek olarak olası bir kredi notu indirimi için Yunanistan'ı izlemeye aldı.

 

Moody's, “Ba1” olan kredi notunu izlemeye almasını gerekçe olarak,Yunanistan'ın, borçlarını sürdürülebilir bir düzeye indirebileceği konusunda artan kaygıları gösterdi.

 

Kuruluş, Avrupa Birliği ve IMF desteğinin, Yunanistan'ın borçlarını ödemesinde yetersiz kalabileceği ve ileriki yıllarda Avrupa Birliği’nin desteğinin azalması durumunda, kredi notunun daha da indirilebileceği uyarısında bulundu.

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

//www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

//twitter.com/HurriyetEkonet

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle